medan.sk

sledujte nás:

Výber z 09.10.2012

Z ekonomiky


Rozpočet počíta s príjmami 14,176 miliardy eur
Ministerstvá budú môcť na budúci rok čerpať zo štátneho rozpočtu navyše viac ako 300 miliónov eur. Pôvodné požiadavky rezortov boli na úrovni 1,9 miliardy eur. Pridané dostali najmä rezorty hospodárstva, dopravy, práce a školstva. Rokovať sa bude ešte o dodatočných nárokoch zdravotníkov či poľnohospodárov.

Župy a obce budú šetriť
Mestá a obce súhlasia so šetrením, ktoré im stanovil minister financií Peter Kažimír. Budúci rok by mali samosprávy škrtať bežné výdavky o 10 % a mzdové výdavky o 5. Deficit obcí a žúp na budúci rok by sa tak mal znížiť. Je otázne, či navrhovaný deficit nebol umelo zveličený.

Bratislava podzemné vlaky nedostane
Minister dopravy Ján Počiatek stopol projekt mestských vlakov, ktorý chystal jeho predchodca Ján Figeľ. Jeho súčasťou mal byť tunel medzi vlakovými stanicami. Štát na to chcel minúť vyše 420 miliónov eur, väčšina mala ísť z eurofondov. Počiatek chce investovať do obnovy vozového parku.

Trendu sa prispôsobujú aj slovenskí výrobcovia
Potravinárske koncerny plánujú na európske trhy uviesť cukrovinky s menšou gramážou a nižšou cenou. Budeme tak jesť rovnako ako tretí svet. Máme si tak zvykať na nový trend, ktorý čoskoro pohltí aj Slovensko. Slovenské firmy sa prispôsobujú svetovým trendom.

Z domova


Predajne budú zatvorené
Smer chce podporiť požiadavku odborárov. Nakupovať v obchodných reťazcoch počas štátnych sviatkov alebo v nedeľu tak už nebude možné. Zmeny chce zakomponovať cez pozmeňovacie návrhy do novely Zákonníka práce. Poslanci rozhodnú, či sa bude jednať o sviatky alebo nedele.

Pripravili sme sa o 5,1 milióna eur
Potraviny s logom EÚ sa na Slovensko na budúci rok nedostanú. Európska komisia odmietla účasť našej krajiny v programe potravinovej pomoci na rok 2013. Môže za to naše zlyhanie pri rozdeľovaní potravinovej pomoci v roku 2011. Z pol milióna ľudí, ktorí mali zadarmo dostať potraviny, ich nezískalo takmer 90-tisíc.

Na slovenské školstvo sa valí kritika
Slovenské školstvo je kritizované pre znižovanie kvality vzdelania, zlé výsledky a absolventov končiacich na úradoch práce. Učitelia vinou finančného nedocenenia strácajú spoločenský kredit a spolu s ním upadá aj úroveň školstva. Rozdiely medzi nástupnými platmi absolventov vysokých škôl sú priepastné.

Na Slovensku je vyše tisíc personálnych agentúr
Firmy namiesto riadnych zamestnancov prijímajú ľudí cez pracovné agentúry. Tých totiž môžu kedykoľvek a bez vyplatenia odstupného prepustiť. Pomôcť vyčistiť trh od agentúr, ktoré podnikajú nekorektne, by mal nový Zákonník práce, zavedenie odvodov z práce na dohody či novelizácia zákona o službách zamestnanosti.

Zo zahraničia


Fond oficiálne ožil v Luxemburgu
Eurozóna už odštartovala trvalý euroval ESM. Na pomoc pre potápajúce sa ekonomiky bude mať k dispozícii až 500 miliárd eur. Tie však dostane až v roku 2014. Prvú pomoc asi poskytne Cyprusu a Slovinsku. Brusel plánuje aj zapojenie súkromných investorov do ESM.

Chávez oslavuje volebné víťazstvo
Venezuelský prezident Hugo Chávez, triumfoval v prezidentských voľbách. Prieskumy pritom naznačovali víťazstvo vodcu opozície Henriqua Caprilesa. USA tvrdia, že sa jedná o veľký podvod. Akúkoľvek manipuláciu však Chávez odmieta.

Česká protikorupčná polícia zatkla veľkú rybu
Česká protikorupčná polícia obvinila lobistu Marka Dalíka, exporadcu a priateľa expremiéra Mirka Topolánka, z podvodu. Obvinenie súvisí s nákupom vyše stovky obrnených transportérov Pandur za viac ako 14 miliárd korún z roku 2009. Dalík mal počas schôdzky s dodávateľom vozidiel požiadať o úplatok 18 miliónov eur.

Sýrsko–turecký mínometný duel pokračuje
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že Turecko nie je ďaleko od vojny so Sýriou. Vojnu však nechce. Proti vojenskému zásahu je aj ľavicová opozícia z Ľudovej republikánskej strany, a čoraz viac Turkov. Tí majú čoraz väčšie problémy s pokračujúcim prílivom sýrskych utečencov.