medan.sk

sledujte nás:

Výber z 09.08.2013

Z ekonomiky


Slovensko je v stredoeurópskom regióne najlepšie
Slovensko si má v rámci východnej Európy v tomto roku udržať najmenší podiel sivej ekonomiky. Daňové úniky by v tomto roku mali dosiahnuť len 15 percent z celkového HDP. To je oproti vlaňajšku zlepšenie o pol percentuálneho bodu. Spolu s Českom by sme tak mali patriť k štátom, ktorým sa najviac darí bojovať proti úniku peňazí.

Úrokové sadzby na vložené peniaze klesli
Na termínovaných vkladoch v súčasnosti zarobíte menej než na začiatku roka. V priemere totiž klesli sadzby vo všetkých bankách o 0,7 percentuálneho bodu. Za poklesom výnosov sú lacné hypotéky, zásahy Európskej centrálnej banky, bankový odvod a konkurencia na trhu.

Medzinárodný menový fond radí lídrom kontinentu
Medzinárodný menový fond tvrdí, že Európa musí začať opäť míňať a tak naštartovať ekonomiku. Odporučil to najmä Nemecku, Česku a Francúzsku. Nemecko dlhodobo hlási politiku šetrenia a svojim partnerom sa snaží ísť príkladom. Rast slovenskej ekonomiky je závislý najmä od rastu nemeckej a sčasti aj českej.

Budúcnosť sa skrýva v dátach
Zisky z telefonovania klesajú a ľudí čoraz viac priťahujú dáta. Keď firmy hovoria o investíciách do budúcnosti, skloňujú najmä slová ako televízia či internet. Hlavným motívom boja bude i štátna aukcia o frekvencie použiteľné pre 4G sieť. Výsledky by mali byť známe už do konca roka.

Z domova


Generálna prokuratúra má nové vedenie
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vymenoval do funkcie prvého námestníka generálneho prokurátora Reného Vaneka, do funkcie námestníka generálneho prokurátora pre trestný úsek Petra Šufliarskeho a do funkcie krajskej prokurátorky Krajskej prokuratúry v Bratislave Ivetu Kopčovú.

Nezdravý stav sa predlžuje
Nemocnice by mohli zlepšiť svoje hospodárenie vďaka reálnemu nastaveniu cien zdravotníckych výkonov. Rezort zdravotníctva však neschválil vyhlášku, ktorá má proces spustiť. Pripravená je pritom od februára. Rezort tvrdí, že pred vyhláškou bolo potrebné schváliť splnomocnenie v zákone o Národnom zdravotníckom informačnom systéme.

Výdavky samospráv rástli rýchlejšie ako príjmy
Aby samosprávy dodržali naplánovaný rozpočet na tento rok, pristúpili k predaju svojho majetku. Príjmy za odpredaj pozemkov v centre mesta i z prenájmu mestských budov vzrástli za prvé tri mesiace o 75 percent. Vďaka tomu sa príjmy samospráv v prvom štvrťroku 2013 medziročne zvýšili na 928,5 milióna eur. Viac sa vybralo aj na podielových daniach.

Diaľničné plány sa zatiaľ plnia na východnej časti D1
Úsek diaľnice pri Martine bude poslednou nedokončenou časťou diaľnice D1 z Bratislavy do Košíc. Zosuv pôdy pri Šútove tak bude mať výraznejšie dosahy na výstavbu severnej D1, ako sa zdalo. Rezort dopravy eviduje aj posun pri úsekoch D1 od Hričovského Podhradia po Dubnú Skalu a od Hubovej po Ivachnovú.

Zo zahraničia


Kroesová predstaví návrh o mesiac
Podnikanie telekomunikačných firiem majú uľahčiť spoločné pravidlá, ktoré nebudú vykladať úradníci v štátoch únie, ale posledné slovo bude mať Brusel. Eurokomisárka pre digitálnu agendu Neelie Kroesová chce ceny za hovory a dáta v roamingu stlačiť až natoľko, že sa môžu vyrovnať cenám, ktoré si operátori účtujú doma.

Sultán chce získať Putina na svoju stranu
Saudskoarabský princ dáva ruskému prezidentovi Putinovi protihodnotu za to, že nepodporí sýrsku vládu. Chce od neho kúpiť zbrane za 15 miliárd eur a prenechať mu prvenstvo vo vývoze plynu do Európy. Podmienkou je, že sa Rusko nebude miešať do sýrskeho konfliktu a vetovať rezolúcie OSN.

Rast nemeckej ekonomiky sa drží nad hranicou recesie
Nemecko ťahá eurozónu do ekonomickej stagnácie podľa vzoru Japonska. Kritici vidia problém v obchodnom prebytku Nemecka. Ten spôsobuje nerovnováhu v eurozóne medzi krajinami severu a juhu a mal by byť znížený aspoň na polovicu. Politika Nemecka vedie k dvojitej recesii a masovej nezamestnanosti v južnej Európe.

Zeman ochromil politickú scénu za niekoľko dní
Po hlasovaní snemovne o dôvere vláde Jiřího Rusnoka sa bude rozhodovať o rozpustení parlamentu. Prezident Miloš Zeman sa pokúsil rozdeliť ČSSD, koaličná „101“ je minulosťou, a strany ODS a LIDEM sú kvôli nemu v kríze. Výsledkom je dohoda na predčasných voľ bách, ktorú zatiaľ podporujú ČSSD, TOP 09 a KSČM.