medan.sk

sledujte nás:

Výber z 09.01.2014

Z ekonomiky


Rezort práce si zatiaľ neúspech nepripúšťa
Firmy vďaka cez odpúšťaniu odvodov sľúbili štátu prácu pre 1 500 ľudí. Dlhodobo nezamestnaní tak za dva mesiace zaujali iba päťsto podnikov. Za očakávaniami vlády tak zaostali. Tá hovorila o zamestnaní 15-tisíc dlhodobo nezamestnaných. Rezort práce ráta s tým, že žiadosti o odpúšťanie odvodov začnú nabiehať až postupne.

Dôchodca môže mesačne zarobiť priemerne 158 eur
Ľudia, ktorí si popri penzii privyrábajú prácou, môžu získať naspäť zaplatené dane, ktoré im zamestnávateľ strhol z platu. Ich príjem však nesmie prekročiť polovicu nezdaniteľnej časti základu dane. Tá je v tomto roku vo výške 3 803,33 eura. Penzisti môžu zarobiť až 1 901,67 eura a nezaplatia žiadnu daň.

Zákon by mal platiť od mája
Podpredseda pre investície Ľubomír Vážny pripravil zákon o krátkodobom nájme bytu. Očakáva, že vďaka nemu pribudnú tisíce bytov na prenájom. Zákon sa nemá týkať družstevných či služobných bytov, sociálneho nájomného bývania podporovaného štátom ani bytov, ktoré vlastnia obce.

Stabilizácia dôchodkového systému stále nie je istá
Čas na prijatie ústavného zákona o druhom pilieri sa kráti. Opozícii na dohode s vládou najviac prekáža ústavná legalizácia zníženia odvodov z deväť na štyri percentá a nútenie kupovať doživotné dôchodky súkromných poisťovní. Ľudia tak budú musieť žiť v penzii viac ako pätnásť rokov, ak majú získať na druhom pilieri viac, ako doň vložili.

Z domova


Aukcia dopadla dobre
Vďaka predaju licencií na poskytovanie superrýchleho internetu získa štátna kasa 163,9 milióna eur. Výsledkom aukcie je aj príchod štvrtého mobilného operátora spoločnosti Swan. Operátori kupovali povolenia na prevádzku v troch pásmach. Najviac frekvencií získal Slovak Telekom. Časti pásiem si však odchytil každý z operátorov.

Štát uvažuje o vytvorení čierneho zoznamu
Stavebné firmy, ktoré boli usvedčené z kartelovej dohody, by si v najbližších verejných tendroch nemuseli škrtnúť. Rezort dopravy hľadá spôsob, ako sa popasovať s účasťou firiem v súťažiach o diaľničné úseky. Štát uvažuje o vytvorení zoznamu, kde by boli zaradené firmy, ktoré porušili zákon, a dostali by tak stopku v súťažiach o stavby diaľnic a rýchlostných ciest.

Nekalé praktiky nebankových spoločností skončia
Nekalé praktiky nebankových spoločností čoskoro skončia. Pri požičiavaní peňazí budú musieť úroky a poplatky nastaviť tak, aby mali najviac dvojnásobné zisky oproti bankám. Štát tiež stanoví, pri akom dlhu rodiny neprídu o byt. Zmenu prinesie novela poslancov Smeru, na ktorej pracovalo aj ministerstvo.

Prezidentská kampaň bude iná než doteraz
V prezidentskej kampani pôjde o boj jedného silného kandidáta s viacerými slabšími. Odborníci sa zhodujú, že Slovensko sa ešte neocitlo v situácii, keď nebolo jasné, medzi kým si voliči budú vyberať v druhom kole. Isté je iba to, že jedným zo súperov v druhom kole bude Robert Fico. Na druhej strane sú sily vyrovnané.

Zo zahraničia


Grécko už ďalšiu pomoc nechce
Grécko sa chce dostať z dlhovej krízy bez ďalšieho balíka medzinárodnej pomoci. Grécky minister financií Jannis Sturnaras vylúčil aj možnosť, že by sa Grécko uchádzalo o druhé odpustenie časti svojich medzinárodných dlhov. Krajina by však využila úľavy, o ktorých sa diskutovalo v novembri 2012 na stretnutí ministrov financií eurozóny.

Poľsko sa cíti byť ponížené, Británia zneužívaná
Spor o to, kto má vyplácať prídavky pre poľské deti, ktorých rodičia pracujú v Británii, ony samy však vyrastajú vo vlasti, vyústil do diplomatickej búrky. Tá neodznela ani po ozhovore premiérov oboch krajín Donalda Tuska a Davida Camerona. V Británii pracuje asi šesťstotisíc Poliakov. Prídavky tam poberá vyše 25–tisíc poľských detí, z ktorých väčšina žije v Poľsku.

Prvému, komu by norma pomohla, je Babiš
Zákon o štátnej správe, ktorý Česko roky nemá, schvália narýchlo a na mieru lídra ANO, ktorým je Andrej Babiš. Nový zákon nahradí doteraz platný lustračný zákon a Babiš už nebude musieť predložiť lustračné osvedčenie, ktoré nemá. Novelu zákona poslala do snemovne sociálna demokracia pred Vianocami.

Zbrane zo Sýrie sa už odvážajú
Prvá časť zásob sýrskych chemických zbraní je už na ceste k americkej lodi Cape Ray. Na nej ich dopravia do medzinárodných vôd, kde ich zničia. Chemickí inšpektori najprv odvážajú chemické látky, ktoré sa považujú za najnebezpečnejšie. Nevie sa, koľko ton je uložených v deviatich kontajneroch, ktoré už opustili Sýriu.