medan.sk

sledujte nás:

Výber z 08.11.2013

Z ekonomiky


Pôžičky v eurozóne budú dostupnejšie
Banky dostanú lacnejšie pôžičky od Európskej centrálnej banky. Tá znížila základnú úrokovú sadzbu z 0,5 na 0,25 percenta. Banka znížila aj sadzbu pre jednodňové refinančné operácie, a to z 1 na 0,75 percenta. Snaží sa tak bojovať proti pomalému rastu cien. Nižšie úroky by mali viesť k tomu, aby sa ekonomika eurozóny vyhla deflácii.

Štát dá v budúcom roku na dôchodcov viac
V budúcom roku Sociálna poisťovňa vyplatí starobné dôchodky vo výške 4,5 milióna eur. Vlani to bolo asi o štyristotisíc menej. Penzie sa tak dôchodcom zvýšia o 8,6 eura. Kým ľudia zvyšovanie penzií vítajú, odborníci ukazujú na riziká. Aby mala Sociálna poisťovňa peniaze na penziu pre všetkých, musí ju dotovať štát.

Stavebné sporenie je aj pre bytové domy
Stavebné sporenie nie je určené len pre jednotlivcov, ale aj pre bytové domy. Ak sa majitelia bytov dohodnú, že si uzatvoria stavebné sporenie, môžu získať štátnu prémiu. Nevýhodou je, že štátna prémia je určená len pre spoločenstvá vlastníkov bytov. Stavebné sporiteľne im núkajú aj stavebné úvery a medziúvery.

Polícia nenašla dôkazy, že štát predal emisie nevýhodne
Polícia nechce ukázať, ako preverovala pozadie garážovej firmy Interblue Group. Tá zarobila milióny eur na predaji emisií za prvej vlády Roberta Fica. Odmieta sprístupniť uznesenie, v ktorom vysvetľuje zastavenie vyšetrovania tejto kauzy. Preverovanie zastavila 18. septembra s tým, že nevýhodný predaj emisií nie je zločinom.

Z domova


Oficiálne výsledky volieb by mali byť známe v nedeľu
V regionálnych voľbách je možné voliť len v mieste trvalého bydliska. Očakáva sa, že k urnám príde okolo 25 percent ľudí. Niektoré strany nechali propagáciu svojich kandidátov iba na nich. Najviac sa na podporu strany mohli spoľahnúť kandidáti SaS. Smer prispel v každom kraji na zviditeľnenie kandidátov 33 200 eur.

Otvorenie úseku Košice – Milhosť
Po štyroch rokoch výstavby sa stala súčasťou regiónu nová rýchlostná cesta R4 pri Košiciach. Tá ich spája s Maďarskom. Dĺžka úseku Košice – Milhosť má pokračovať smerom na Miškovec. Problémom je, že časť cesty chce maďarská strana dokončiť až v roku 2020. Náklady boli kryté predovšetkým z prostriedkov Európskej únie.

Ministerstvo priznáva, že porušuje zákon
Ministerstvo vnútra tají, ktorých úradníkov vláda obetuje, aby na budúci rok ušetrila 105 miliónov eur. S takouto sumou totiž počíta návrh rozpočtu. Rezort tvrdí, že tieto podklady nevie nájsť. Po naliehaní priznal, že analýzy reformy štátneho aparátu nechce zverejniť. Je pravdepodobné, že ministerstvo nezákonným postupom len získava čas.

Menej žiakov znamená menej stredných škôl
V poslednom volebnom období župy zrušili či zlúčili asi štyridsať stredných škôl. Počet žiakov na stredných školách totiž klesá. Najviac žiakov ubudlo v Trenčianskom a Trnavskom samosprávnom kraji. Od posledných župných volieb ich chodí na stredné školy o štvrtinu menej.

Zo zahraničia


Španielska recesia sa štatisticky skončila
Španielska ekonomika narástla prvýkrát za posledné dva roky. Podľa šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema je na najlepšej ceste k oživeniu. Optimizmus je však prehnaný. Španielsko totiž narástlo o jednu desatinu percenta v jedinom štvrťroku. Stále sa nedarí bankovému sektoru, ktorý čelí problémom na realitnom trhu. Bez práce je každý štvrtý Španiel.

Trojka ignoruje špecifiká štátov
Trojka,orgán zastupujúci Európsku komisiu, Európsku centrálnu banku a Medzinárodný menový fond, sa stáva terčom útokov politikov. Podľa pozorovateľov v nej silnejú vnútorné rozpory. Trojka naordinovala Grécku tvrdú úspornú liečbu. Hoci sa udržalo v eurozóne a rastie dopyt po miestnych akciách, je sporné, ako program škrtov vyznie v dlhodobom horizonte.

Pracovná skupina bude mať čas do piatku
Ukrajinskí poslanci čakali na rokovanie o štyroch návrhoch zákona. Tri z vládnej strany a jeden od opozície. Všeobecne sa týkali možnosti liečenia odsúdených Ukrajincov v zahraničí. V balíku je aj návrh zákona o prokuratúre a o zmenách volebného zákona. Nakoniec rokovanie odložili na piatok.

Peking hovorí o stáročnom nároku
Ostrovy, na ktoré si nárokuje Čína, sú neobývané skaly alebo atoly. Juhočínske more je však kľúčovou dopravnou tepnou. Väčšina čínskeho dovozu do Európy smeruje cez Juhočínske more. Čína tak vstupuje do sporu s piatimi krajinami. Pri nároku sa odvoláva na mapu z roku 1947.