medan.sk

sledujte nás:

Výber z 08.11.2012

Z ekonomiky


Európska komisia schladila naše nádeje
Európska komisia nám v budúcom roku predpovedá 3,2-percentnú sekeru. Podľa ministra financií Petra Kažimíra odhad Bruselu vyplýva z odhadu väčších investícií do infraštruktúry, a tým rýchlejšieho čerpania eurofondov či tlaku na mzdové výdavky. Podľa EK by sa nezamestnanosť na Slovensku zvyšovať nemala.

Slovensko predalo štátne dlhopisy
Slovensko predalo 12-ročné štátne dlhopisy za 1,25 miliardy eur. Kupón dosiahol úroveň 3,375 percenta a výnos do splatnosti 3,421 percenta. Záujem o naše dlhopisy prejavilo zhruba 140 investorov. Takmer štvrtina nich pochádzala z Nemecka, viac než pätina zo Slovenska. Cieľom je predzásobenie štátu na rok 2013.

Ľudia sa sťažujú na výšku poplatku
Smer nechce zákonom rušiť bankový poplatok za úverový účet. Po tom, čo nemecký ústavný súd poplatok zrušil, slovenský kabinet ohlásil, že očakáva rozhodnutie súdov aj na Slovensku. Smer mal v parlamente možnosť zrušiť poplatok zákonom, ale neurobil to. Ministerstvo spravodlivosti reagovalo, že verdikt poslancov rešpektuje.

Podľa Fica plán dodržíme
Rast daní a vládne úspory, ktoré prijala vláda, nemusia stačiť na zníženie deficitu verejných financií pod tri percentá výkonu ekonomiky. Zrejme bude treba prijať ďalšie opatrenia. Riziká sú v neistom makroekonomickom prostredí a v zdravotníctve. Premiér Robert Fico tvrdí, že plán deficitu dodržíme na úrovni 2,94 percenta.

Z domova


Zmeny sa dotknú 165 spoločností
Firmy, ktoré produkujú zvýšené množstvo znečisťujúcich látok, si budú emisné povolenky kupovať. Vláda schválila pravidlá na obchodovanie s emisnými kvótami, ktoré nariadil Brusel. Slovensko má na budúci rok pridelených 32,2 milióna emisných povoleniek. Vyše polovice z nich ešte dostaneme od Bruselu zdarma, 15 miliónov si však budú musieť firmy pôsobiace na Slovensku nakúpiť v elektronickej dražbe.

Smer ukazuje opozícii ústretovejšiu tvár
Smer-SD posunul do druhého čítania tri opozičné novely zákonov. KDH chce, aby Ústavný súd SR musel pri žiadosti o pozastavenie účinnosti zákona pre neústavnosť rozhodnúť do 90 dní. OĽaNO chce, aby bola tlač obsahujúca chúlostivé fotografie inak označená, a aby na začiatku audiotexového hovoru zaznela informácia o cene.

Všeobecná nezvýšila svoju hodnotu
Ani reklamná kampaň za 420-tisíc eur nepomohla Všeobecnej zdravotnej poisťovni k nárastu počtu poistencov. Po tohtoročnom prepoistení má takmer o 19-tisíc klientov menej. Všeobecná hodnotí výsledky pozitívne. Pre zmenu poisťovne sa rozhodlo 3,4 percenta poistencov. Najväčší prírastok zaznamenal Union.

Nemocnice presné údaje neposkytnú
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská nevyzve nemocnice, aby boli pri zverejňovaní platov lekárov transparentnejšie. Pritom prezradila, že niektorí z nich zarábajú viac ako premiér. Štatistiky o platoch lekárov nie sú podľa úradu v rozpore so zákonom o ochrane údajov.

Zo zahraničia


Poslanci schválili daňový balíček i dôveru vláde
Česká poslanecká snemovňa schválila vládny návrh daňového balíčka, s ktorým premiér Petr Nečas spojil vyjadrenie dôvery vláde. Dane v Česku sa tak zvýšia na pätnásť a dvadsaťjeden percent. Vyššiu sadzbu budú platiť ľudia s mesačným príjmom nad 100-tisíc českých korún.

Obama zostáva lídrom USA
Demokrat Barack Obama porazil v prezidentských voľbách v USA republikánskeho protikandidáta Mitta Romneyho. Ďalšie štyri roky tak zostáva lídrom USA. Obama bude pracovať na tom, aby znížil rozpočet, zreformoval daňový systém a zbavil sa závislosti od zahraničnej ropy.

Grécko je pod tlakom trojky veriteľov
Ústavný súd uviedol, že úsporné opatrenia sú protiústavné, ale grécki poslanci odhlasovali, že protiústavné nie sú. Opoziční politici na to reagovali odchodom z parlamentu. Fašistická strana Zlatý úsvit vyzvala ľud na štátny prevrat. Deväť miliárd eur chce vláda v Aténach ušetriť, zvyšnú sumu chce získať vyššími daňami.

Hlasovanie bolo jedným z referend
Ak by to bolo na Portoričanoch, na americkej vlajke by pribudla ďalšia hviezdička. Väčšina obyvateľov sa v referende zhodla, že by si chceli, aby sa z Portorika stal 51. štát USA. V súčasnosti je ostrov pridruženým územím. Vyberať si medzi Barackom Obamom a Mittom Romneym však Portoričania nemohli.