medan.sk

sledujte nás:

Výber z 08.10.2012

Z ekonomiky


Dôvera investorov znižuje úročenie dlhu
Dlhová kríza ušetrí Slovákom desiatky miliónov eur. Peniaze nám prihrajú investori pre nedôveru v eurozóne. Úročenie desaťročného slovenského dlhu sa dostalo na 2,6 percenta. Za ne si medzi sebou investori predávajú slovenské dlhopisy. Financmajstri pritom rátajú, že takýto dlh sa bude predávať za vyše 4,6 percenta.

Kažimír rokoval s primátormi a županmi
Zamestnanci samospráv a žúp dostanú menej peňazí. Uskromňovať sa budú aj pri nákupoch bežných tovarov. Pri zosekaní výdavkov oproti minulému roku by mali do štátnej kasy prispieť necelých 200 miliónov, cez 70 miliónov pritečie od vyšších územných celkov. Štát dostane milióny navyše aj zo štátnych podnikov.

Väčšina šetrenia by prišla aj bez zásahu vlády
Výdavky, ktoré rezort financií vykazuje ako šetrenie, sú položky, ktorých čerpanie už bolo zastavené. Štvrtina celého viazania výdavkov, teda 31 miliónov eur, je suma, ktorá bola plánovaná ako investičný stimul pre AU Optronics. Keďže podnik neplní podmienky, pomoc sa stopne. Podobne šetrí štát aj ďalších 11 miliónov eur.

Európsku úniu čaká boj o eurorozpočet
Slovensko by pocítilo zníženie eurorozpočtu na rozvoj o desať až pätnásť percent. Kohézny balík predstavuje asi 380 miliárd eur. Slovensko by v takomto prípade mohlo prísť o dve až tri miliardy eur. Pocítila by to výstavba diaľnic, rekonštrukcia škôl a obcí. Až 76 percent verejných investícií je financovaných z eurofondov.

Z domova


Slota sa chce venovať luxusným koníčkom
Ján Slota opustil kreslo šéfa SNS a po vyše 20 rokoch sa sťahuje skôr do ústrania. Nahradil ho prvý podpredseda Andrej Danko. Ďalší osud SNS je nejasný. Slota tvrdí, že ide len o praktickú generačnú výmenu. Z politiky zatiaľ neodchádza.

Cyprus bude zo Slovenskom spolupracovať
Slovensko sa asi dočká naplnenia podmienky na poskytnutie pomoci Cypru. Vláda požaduje informácie o firmách, ktoré sa zapájajú do verejných obstarávaní a privatizácií na Slovensku, registrované sú však na Cypre. Cyprus patrí k prvým kandidátom na požiadanie pomoci z trvalého eurovalu.

Čaplovič splnil svoj sľub
Minister školstva Dušan Čaplovič zavádza kvóty na počty denných študentov. Tie univerzity, ktoré majú najviac nezamestnaných absolventov, budú dostávať od štátu menej peňazí. Školy, ktoré nebudú chcieť výučbu dotovať z vlastného, budú musieť počty novoprijatých študentov zoškrtať.

Dlhy nemocníc rastú aj pre vyššie platy
Väčšina peňazí, ktoré dostanú nemocnice od poisťovní, ide na platy. Keďže im neostávajú peniaze na zaplatenie faktúr, mal by nemocniciam rásť dlh. U všetkých nemocníc sa však rast dlhu prejavuje. Často totiž splácajú faktúry dlhšie, ako by mali. Nemocniciam trvá zaplatenie účtov aj deväťkrát dlhšie.

Zo zahraničia


Trvalý euroval sa spustí ako mechanizmus stability
Trvalý euroval má oficiálne zadlženým krajinám eurozóny pomáhať už oddnes. K dispozícii bude mať 500 miliárd eur a hotovosť do neho vložia aj štáty. Slovensko si bude musieť na splátky požičať cez emisiu štátnych dlhopisov. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso tvrdí, že vlády robia všetko pre záchranu eurozóny.

Chávez stojí pred najväčšou volebnou výzvou
Novým prezidentom Venezuely môže byť líder opozície Henrique Capriles. Prezident Hugo Chávez varoval voličov, aby sa nevrátili o 20 rokov späť. Capriles v kampani nespochybňoval Chávezov politický režim, ale kritizoval jeho politické chyby.Ľuďom sľuboval aj naštartovanie ekonomického rastu.

Grécko preveruje majetky desiatok funkcionárov
Grécko vyšetruje daňové úniky a pranie špinavých peňazí v politických radoch. Grécka finančná polícia vyšetruje pre korupciu a ďalšie miliardové podvody až 60 politikov. Medzi nimi sú mnohí súčasní a bývalí ministri gréckych vlád. Polícia prešetrí majetok až do roku 1974.

V prezidentskom súboji sa už stretli
Pravičiar a český prezident Václav Klaus si myslí, že nahradiť by ho mohol ľavičiar a bývalý premiér Miloš Zeman. Klaus naznačil, že je to vhodný kandidát, pretože ho považuje za politika. Klaus vyjadril podporu aj svojmu tajomníkovi Ladislavovi Jaklovi.