medan.sk

sledujte nás:

Výber z 08.08.2013

Z ekonomiky


Vláda ustúpila verejnosti
Výdavky na podporu rodín s deťmi sa znižovať nebudú. Snaha o šetrenie peňazí v štátnom rozpočte totiž narazila na verejnú kritiku. Ak by peniaze dostávali skutočne iba tí, ktorí ich potrebujú, štát by ušetril štvrť miliardy eur. Štátnej kase v budúcom roku hrozí výpadok viac ako jedna miliarda.

Europarlament chce oživiť obchod s povolenkami
Europarlament zmrazil aukcie emisných povoleniek a chce zdvihnúť ich cenu. Slovenským firmám to môže spôsobiť zvýšené náklady, zmrazené investície, či prepúšťanie. Firmy však chcú lobovať za zmenu. Ministerstvo životného prostredia sa s Bruselom stotožňuje.

Odbory požadujú zvýšenie minimálnej mzdy
Boj o rast budúcoročnej minimálnej mzdy ovplyvní príjmy ľudí s nízkymi platmi a ľudí pracujúcich v nepretržitých prevádzkach. Výška príplatku za prácu v noci dosahuje 20 percent z minimálnej hodinovej mzdy. Rast príplatku za prácu v noci z dôvodu zvyšovania minimálnej mzdy zasiahne veľa slovenských firiem.

Dotované miesta pre mladých
Najviac miest pre mladých vytvorili firmy v maloobchode a veľkoobchode. V obchode a oprave áut vznikla štvrtina zo všetkých pozícií. Celkovo sa tu zamestnalo viac ako 1500 ľudí. Viac ako tisíc miest vzniklo v priemyselnej výrobe, nasleduje sektor informácie a komunikácia. Štát už podpísal dohody o minutí viac ako 45 miliónov eur.

Z domova


Komisii sa nepáči, ako rezort vysúťažil niektoré projekty
Slovensku hrozí, že pre chyby z minulosti príde o ďalšie milióny eur z eurofondov. Brusel pochybuje, či projekty sceľovania pozemkov robil rezort pôdohospodárstva transparentne. Európska komisia už požiadala o objasnenie problémových záležitostí. Kým nebude v celej veci jasno, dovtedy nám Brusel neobnoví stopnuté platby.

Štát ustúpil tlaku teplárenských spoločnost
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zmenil návrh, ktorý počítal s tým, že firmy budú platiť za znečisťovanie ovzdušia. Pôvodne mali teplári znášať polovicu nákladov na nákup emisných povoleniek a druhú polovicu si mohli premietnuť do ceny pre odberateľov. Povolenie znečisťovať prostredie však zaplatia odberatelia tepla.

Čižnár by mal mená oznámiť dnes
Generálna prokuratúra by mala mať kompletné nové vedenie. Výberové konania na funkcie 1. námestníka, námestníka pre trestný úsek a na funkciu šéfa bratislavskej krajskej prokuratúry sa konali v utorok. Rada prokurátorov už vie, kto uvoľnené miesta obsadí.

Keď prišla kríza, boli plány nanič
Slovenská história ukazuje, že štát vie pomerne presne plánovať výdavky. No keď sa znížia príjmy, nevie na to reagovať. Z porovnania údajov vyplýva, že šesť rokov z desiatich je takých, keď bol rozdiel medzi príjmami a výdavkami štátu menší, ako bol plán. Slovenským vládam najprv pomáhal rast ekonomiky.

Zo zahraničia


O Rusnokovom kabinete rozhodol Zeman
Český prezident Miloš Zeman stanovil, že krajinu povedie ním vybraná vláda Jiřího Rusnoka. A to bez ohľadu na to, že jeho úradnícka vláda nezískala dôveru českého parlamentu. Zeman tak odstavil líderku pravice Miroslavu Němcovú. Tá tvrdila, že má v parlamente potrebných 101 poslancov.

Obama sa s Putinom osamote nestretne
Prezident USA Barack Obama poletí namiesto do Moskvy do Štokholmu. Na summite G20 v Petrohrade sa zúčastní, ale na stretnutie s prezidentom Vladimirom Putinom nepôjde. Dôvodom je rozhodnutie Moskvy udeliť dočasný azyl bývalému technikovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi. USA ho viní zo špionáže.

Súd si dáva na čas
Kauza Rath a spol. pokračovala odštartovaním hlavného pojednávania pražského krajského súdu s exposlancom Davidom Rathom a ďalšími desiatimi ľuďmi. Rath vo svoje reči zobral do rúk obžalovací spis a bod po bode ho komentoval. Súd zatiaľ plánuje pojednávať do októbra a predvoláva 78 svedkov.

Hrozbu zobral Západ vážne
Za posledné tri roky zabili americké bezpilotné lietadlá vyše 30 jemenských teroristov a tamojšiu bunku al-Káidy sa podarilo zatlačiť do púšte. Tá vraj plánovala najväčší útok od 11. septembra. Američania zatvorili svoje ambasády na Blízkom východe a v Jemene sa k nim pridali aj európske štáty.