medan.sk

sledujte nás:

Výber z 08.01.2014

Z ekonomiky


Biznis dosiahol nový rekord
Počet konkurzov sa vlani vyšplhal na 394, čím prekonal číslo z roku 2012 približne o desatinu. Do problémov sa dostávali najmä spoločnosti zo sektora obchodu, priemyslu či stavebníctva. Dôvodom je vyššia nezamestnanosť, zamrznuté platy i spomalený ekonomický rast. Niektoré odvetvia ešte stále nedosiahli dno a pokračujú v poklese.

Firmy nechcú podnikať v obchode
Firmy či živnostníci ukončili vlani na Slovensku najviac činností v obchode. Ten mal za rok 2013 najväčší čistý úbytok spomedzi všetkých predmetov podnikania. Viditeľný je aj úpadok slovenského drevárstva. Vo veľkoobchode sa vlani vzdalo podnikania takmer tritisíc firiem či živnostníkov, v maloobchode viac ako 1 400.

Bratislavský kraj získal nové prvenstvo
Bratislavský kraj je regiónom s najväčším nárastom ľudí, pracujúcich mimo Slovenska. Ich počet v treťom štvrťroku vlaňajška vzrástol o 80 percent na vyše osemtisíc ľudí. V počte pracujúcich v zahraničí však vedie východ, najmä Prešovský kraj. Najčastejšie našinci pracujú ako cudzinci v stavebníctve. Podľa odborníkov za tým stojí kríza.

Podnikatelia si budú musieť priplatiť na odvodoch
Od januára sa zvyšuje minimálny vymeriavací základ, z ktorého platí odvody až deväť z desiatich živnostníkov. Kým vlani bol vo výške 393 eur, v tomto roku dosahuje 402,50 eura. Celkovo si tak mesačne podnikatelia priplatia na odvodoch 4,48 eura. Novú výšku odvodov do Sociálnej poisťovne si musí každý podnikateľ vypočítať sám.

Z domova


Zálohy na daň platia aj firmy, ktoré by nemali
Viac než tri tisícky firiem štát označil od konca roku 2012 ako rizikové. Ak chceli byť napriek tomu zaregistrované ako platcovia DPH, vyžadoval od nich zábezpeku na daň. Pri časti z nich však daniari pochybili a zálohy im vyrubili neoprávnene, a to pre problémy s IT systémom, ktorý ich vypočítava. Problémy priznala aj Finančná správa.

Čaplovič predloží zoznam nepotrebných pozícií
Minister školstva Dušan Čaplovič plánuje škrty pre študentov, ktorí nie sú žiadaní na trhu práce. Vláde predloží materiál so zoznamom nepotrebných pozícií, ktorých prípravu na školách bude štát podporovať menej. Celkovo sa to má týkať 10-tisíc žiakov. Rezort zverejní aj zoznam odborov, ktoré chce podporiť štedrejšie. Tie študuje 1 868 žiakov.

Eurovia a Hochtief podali námietky
Prvú námietka proti príliš nízkej cene podľa nových pravidiel štátnych nákupov podali firmy Eurovia a Hochtief. A to na výstavbu viac ako štvorkilometrovej diaľnice D3 Žilina Strážov – Žilina Brodno. Eurovia a Hochtief na výstavbu štvorprúdovky podali druhú najnižšiu ponuku, a to takmer 255 miliónov eur. Skanska v súťaži ponúkla o takmer 65 miliónov menej.

Počasie znižuje náklady na kúrenie
Nadpriemerne vysoké súčasné vonkajšie teploty znižujú rodinám náklady na bývanie. V niektorých oblastiach kúria v porovnaní s rovnakým obdobím v minulosti, aj o tretinu menej. Relatívne teplý však bol celý vlaňajšok. Mnoho rodín sa vďaka tomu môže tešiť na preplatky. Od januára do konca novembra bol vďaka úsporám, efektívnejšej výrobe a dodávke tepla i počasiu predaj tepla nižší o 2 až 4 percentá.

Zo zahraničia


Sobotka bude mať k dispozícii 111 poslancov
Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka a Pavel Bělobrádek podpísali koaličnú zmluvu medzi ANO 2011, ČSSD a ľudovcami. Fungovanie rodiacej sa českej koalície pod vedením šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku môže ohroziť neskúsenosť budúcich ministrov, veľké názorové rozdiely medzi koaličnými partnermi či zlé vyhliadky pre ekonomiku Nemecka.

Úplatky v zdravotníctve sú rozšírené
Štúdia Eurobarometer 2012, ktorú zverejnila Európska komisia, mapovala korupciu v zdravotníctve v 28 krajinách. Z nej vyplýva, že na Slovensku sú najvýraznejšie úplatky lekárom. Výsledky uvádzajú, že korupcia v zdravotníctve sa vyskytuje vo všetkých členských štátoch Európskej únie, pritom jej povaha a typológia je v jednotlivých štátoch odlišná.

Gréci kúria drevom a odpadom
Grécka vláda, ktorá musí šetriť, aby mohla čerpať 240-miliardovú pôžičku zo zahraničia, zvýšila daň na vykurovacie oleje. Ceny išli hore o tridsať percent. Gréci sa tak počas zimy zohrievajú elektrickými ohrievačmi, kúria drevom, či odpadom. Vytvárajú tak smog, ktorý cítiť vo veľkých gréckych mestách.

Rumuni a Bulhari zatiaľ masovo do Nemecka neprichádzajú
Najmenšia vláda strana bavorská CSU tvrdí, že Rumuni a Bulhari nechcú v Nemecku prácu, ale sociálne dávky. Chce tak sťažiť prístup migrantov k sociálnym dávkam a tých, ktorí ich zneužijú, vyhostiť. Brusel jej vyčíta hystériu. Podľa posledného prieskumu prišlo do Nemecka najviac cudzincov za posledných 20 rokov.