medan.sk

sledujte nás:

Výber z 07.11.2013

Z ekonomiky


Novinku zastrešuje ministerstvo školstva
Štát chce podporovať vzdelávanie ľudí, a to nielen absolventov, ale aj zamestnancov v podnikoch. Na projekt je vyčlenených 28 miliónov eur. Rezort školstva odhaduje, že sa takýmto spôsobom dovzdelá vyše päťtisíc ľudí. Zamestnanci by tak mali byť školení na konkrétne potreby firiem. Za úspešné dokončenie kurzu by mali získať aj certifikát.

Gašparovič má čas do budúceho piatka
Americká obchodná komora na Slovensku tvrdí, že štát by nemal nútiť menšie firmy, aby o platoch zamestnancov vyjednávali s odbormi. Môže to mať zlý dosah na zamestnanosť a konkurencieschopnosť Slovenska v Európe. Podľa predpisu by firmy s 20 a viac zamestnancami mali rešpektovať dohodu medzi odborármi a zamestnávateľmi.

Kysucká diaľnica sa vyznačuje náročnými podmienkami
Najdrahšou diaľnicou na Slovensku bude z pohľadu nákladov na jeden kilometer úsek D3 Svrčinovec – Skalité. Dvanásťkilometrová diaľnica by mohla byť pri cene takmer 27 miliónov eur za jeden kilometer drahšia ako úsek na D1 s najdlhším tunelom Višňové pri Žiline. Najviac dostanú stavbári zabrať pri budovaní mostov.

Byty mierne zlacneli
Priemerné ceny nehnuteľností na bývanie sa v 3. štvrťroku znížili o 10 eur na 1 220 eur za štvorcový meter. Zdraženie nehnuteľností priniesol tretí kvartál len do Žilinského kraja. Do budúcna sa výrazný pokles, ale ani prudký rast cien nečaká. Najdrahšie sú byty a domy v Bratislavskom kraji, najlacnejšie v Nitrianskom.

Z domova


Borec hľadá inšpiráciu v Česku
Rezort spravodlivosti predstaví návrh zákona o trestoch pre firmy. Ten by mohol vstúpiť do platnosti začiatkom budúceho roka. Súdy budú môcť aj na Slovensku pokutovať firmy, zhabať ich majetok, zakázať im účasť v štátnych tendroch, či ich dokonca zrušiť, a to bez ohľadu na dokázanie viny konkrétnemu človeku.

Práca župného poslanca je finančne zaujímavá
Predsedovia samosprávnych krajov majú svoje platy isté po celé volebné obdobie. Zastupiteľstvo im nemôže počas výkonu funkcie plat znížiť, pretože ho majú daný zo zákona. Župan mesačne v hrubom zarobí 3 220 eur. K tomu má nárok na paušálne náhrady na výdavky súvisiace s vykonávaním funkcie vo výške 128,80 eura.

Detaily hodnotenia rozpočtu zverejní Brusel v novembri
Vláda v návrhu rozpočtu priznáva, že štátne nemocnice vytvoria tento rok dlh vo výške sto miliónov eur. S tým, že by sa mali zadlžovať aj v roku 2014, už neráta. Nad tým sa pozastavila aj Európska komisia. Komisia zapochybovala aj o úsporách, ktoré by mala o rok priniesť reforma verejnej správy. Aj preto nám v roku 2014 odhaduje vyšší deficit.

Rast úverov na bývanie je pomalší
Banky tvrdia, že ľudia sú pri kúpe domu alebo bytu zodpovednejší ako pred krízou. Pôžičku na kúpu bytu či domu môžete získať jednoduchšie. Počet úverov na bývanie, ktoré si ľudia zobrali, totiž rastie. Výrazné zmeny na trhu hypoték neočakávajú. Úroky sú na historických minimách. Spravidla sú nižšie ako štyri percentá.

Zo zahraničia


Najhorší výsledok z celej Európskej únie
Slovenské letiská zaznamenali vlani najväčší pokles cestujúcich. Najväčšie letisko prišlo o 11 percent cestujúcich. Bratislava tak kopíruje viac ako polovicu európskych regionálnych letísk. Z európskej dvadsaťosmičky dosiahlo rovnako zlý výsledok už iba Slovinsko. Tento rok by mohol pre Slovensko vyznieť pozitívnejšie.

Bulharsko má povesť tigra Balkánu
Pred šestnástimi rokmi tvoril dlh Bulharska 105 percent HDP. Odvtedy urobili veľké reformy vo finančnom sektore. Prezident Rosen Plevneliev uviedol, že tretina bánk tak zanikla a vytvorila sa centrálna banka. V súčasnosti dlh skresali na 15,9 percenta HDP, čo je druhá najnižšia úroveň v Európe. Rozpočtový deficit dosahuje sotva pol percenta HDP.

Fond navrhuje jednorazové zdanenie majetku
Medzinárodný menový fond zvažuje odporučiť štátom jednorazové zdanenie majetku vrátane úspor sadzbou dane na úrovni desať percent. Daň by zasiahla hlavne úspory ľudí v bankách a v druhom pilieri. Fond upozorňuje, že pri znárodňovaní úspor ide o výskumnú analýzu mapujúcu rôzne formy záchrany zadlžených štátov.

Republikánsku éru prerušil úspech demokrata
Obyvatelia New Yorku si za nového starostu zvolili Billa de Blasia, ktorý rozdrvil svojho súpera Joa Lhotu. Blasio získal 73 percent hlasov. New York prvý raz po dvadsiatich rokoch povedie demokrat a očakávať môže dôrazný postup proti nerovnosti. Blasio chce podporovať najmä slabšie vrstvy.