medan.sk

sledujte nás:

Výber z 07.11.2012

Z ekonomiky


Diskusia o Zákonníku práce
Nový Zákonník práce pripraví o prácu asi stotisíc ľudí. Za prepúšťaním majú stáť zmeny v definícii závislej práce, povinnosť platiť odvody pre dohodárov na rovnakej úrovni ako majú zamestnanci, ale aj súbeh výpovednej lehoty a odstupného. Podľa ministerstva práce nezamestnanosť porastie pre ekonomický vývoj.

Správa o vývoji ekonomiky a verejných financií
Rezort financií predpokladá vyšší deficit do konca roka o 30 miliónov eur. Dosiahne tak 4,69 percenta HDP. Hospodárenie negatívne ovplyvnili nižšie daňové a odvodové príjmy, vyššie výdavky samospráv či výdavky na riešenie situácie v zdravotníctve. Rozpočtu pomohli prijaté granty či horšie čerpanie eurofondov.

Niektorí živnostníci môžu mať problém
Vláda chce obmedziť paušálne výdavky pre živnostníkov. Sú vo výške 40 percent z dosiahnutých príjmov, po novom však majú mať strop vo výške 420 eur mesačne. Ak takýto strop v novele zákona o dani z príjmov prejde, živnostníci s príjmom nad 1050 eur mesačne zaplatia štátu vyššie dane aj odvody.

Podnikatelia avizujú prepúšťanie pred začiatkom roka
Firmy avizujú, že pre sprísnenie zákonníka sa zvýšia čísla miery nezamestnanosti na konci roka. Aby sa vyhli drahšiemu prepúšťaniu, urýchlia výpovede zamestnancom ešte v posledných mesiacoch tohto roka. V prípade nárastu zákaziek nových ľudí prijmú, ak však zákazky klesnú, prepustenie ich môže vyjsť draho.

Z domova


Kedysi líder pravice, dnes stojí na pokraji rozkladu
Strana SDKÚ-DS čelí kritike vlastných členov pre nový program. Ten zavádza novú daň z finančných transakcií vo výške 0,1 percenta. Niektorí poslanci vraj zvažujú odchod po 17. novembri. O politickej budúcnosti pravice hovorili Lucia Žitňanská a poslanec KDH Radoslav Procházka, ktorý ohlásil novú platformu.

Pomalé rozhodovanie sa týka civilných a obchodných sporov
Štát na pomalosť súdov dopláca ročne státisíce eur a výška priznaného odškodnenia každý rok rastie. Za pomalé rozhodovanie muselo vlani sťažovateľom zaplatiť odškodné až 42 všeobecných súdov. Združenie sudcov požaduje od rezortu spravodlivosti vypracovanie analýzy týkajúcej sa preťaženosti jednotlivých súdov.

Očakávanie slovenských firiem
Slovenské firmy vyvážajúce svoje výrobky do Spojených štátov majú isté očakávania od nového šéfa Bieleho domu. Nejde im o to, či to bude Barack Obama alebo Mitt Romney. Privítali by zbúranie zbytočných prekážok a uľahčenie podmienok na export do USA. Na ekonomiku EÚ bude mať dosah nové rozdelenie moci v USA.

Jahnátek sa pozastavenia zákona nebojí
Prezident Ivan Gašparovič ešte nepodpísal bič na obchodné reťazce a zástupcovia obchodníkov avizujú, že ho napadnú na Ústavnom súde SR a Súdnom dvore EÚ. Agrorezort zaviedol zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, aby zabránil zneužívaniu ekonomického postavenia obchodných reťazcov.

Zo zahraničia


ODS robí všetko pre udržanie sa pri moci
Premiér Petr Nečas prežije hlasovanie o zvýšení DPH, ktoré spojil s hlasovaním o dôvere vláde. Dohodol sa totiž so šesticou rebelov, ktorí odmietali hlasovať za zákon. Vodca rebelov Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr zložia poslanecké mandáty. V snemovni za nich nastúpia náhradníci, ktorí vládu podporia.

Grécky parlament stojí pred ťažkým rozhodnutím
Grécky parlament musí odklepnúť škrty za 13,5 miliardy eur, inak mu medzinárodní veritelia neodsúhlasia tranžu zo záchranného úveru. Tá je vo výške 31 miliárd eur. Grécky premiér Antonis Samaras tvrdí, že sú to posledné škrty v penziách a mzdách Väčšinovú podporu parlamentu však istú nemá. Gréci sa proti škrtom búria v uliciach.

Putin odvolal svojho chránenca
Šéf Kremľa Vladimir Putin odvolal ministra obrany Anatolija Serďukova. Na jeho miesto vymenoval gubernátora Moskovskej oblasti Sergeja Šojgua. Serďukov znižoval stavy armády, pripravoval ju na úplnú profesionalizáciu a zbavoval rezort nepotrebných nehnuteľností. Dôvodom odvolania je miliónová korupčná kauza.

Globálna akcia proti firmám, ktoré sa vyhli daniam
Briti a Nemci tvrdia, že medzinárodné korporácie, ktoré pôsobia v ich krajinách, sa cielene vyhýbajú plateniu daní. Proti nim tak podniknú medzinárodné kroky. Má ísť o reformu medzinárodných daňových noriem. Detaily nie sú známe. Riešením môže byť aj špeciálna daň, ktorú by museli platiť spoločnosti s vysokými príjmami.