medan.sk

sledujte nás:

Výber z 07.09.2012

Z ekonomiky


Slovenská ekonomika brzdí prudšie, ako sa čakalo
Rast slovenskej ekonomiky sa v druhom štvrťroku spomalil na 2,8 percenta. Rezort financií počíta na tento rok s rastom o 2,5 percenta. Horší rast priniesol aj pokles ziskov firiem. Tie zamestnali menej pracovníkov a nezdvíhajú im platy.

Vláda nezruší daňovú úľavu na vysokoškoláka
Rezort financií chce znížiť hranicu poberania daňového bonusu vo výške 21 eur mesačne na každého potomka z 25 na 19 rokov. Návrh kritizuje odborná aj politická verejnosť. Zrejme neprejde ani kompenzácia v podobe zvýšenia sociálneho štipendia pre vysokoškolákov na dennom štúdiu.

Novela dostatočne nezahŕňa smernice EÚ
Slovensko sa nemusí vyhnúť hrozbe miliónovej pokuty od Európskej únie. Je tak i napriek tomu, že sa rezort životného prostredia snaží rýchlo prijať meškajúci zákon o odpadoch. Na zákon zavádzajúci povinné triedenie bioodpadu či rušiaci zákaz vývozu a dovozu nebezpečného odpadu totiž prišlo množstvo pripomienok.

Číne narastá chuť po slovenských firmách
Na Slovensku by malo zainvestovať 10 – 20 čínskych firiem spolu so slovenskými. Celkový kapitál, ktorý by mal cez ne pritiecť, je 200 miliónov eur. Číňanov zaujíma najmä knowhow firiem, ktoré ho nevedia využiť, pretože nemajú peniaze. Obzerajú sa najmä po firmách z oblasti potravinárstva a strojárstva.

Z domova


Kiska zmiešal charitu s politikou
Zakladateľ nadácie Dobrý anjel Andrej Kiska chce kandidovať za prezidenta. Rozhodnú o tom ľudia, ktorí prispievajú do zbierky nadácie. Kiska im rozoslal 40-tisíc e-mailov a vyzval ich, aby mu hlasovaním oznámili, či ho v tom podporujú. Zatiaľ hlasovalo asi 6-tisíc ľudí a vo väčšine prípadov ho podporujú.

Pacienti doplácajú za lieky každý rok viac
Doplatky pacientov majú vzrásť o 51 miliónov eur. Má to byť dôsledkom vyhlášky ministerstva zdravotníctva. Tá viaceré lieky rozdelila do úhradových skupín. Lekári tvrdia, že pacienti si budú musieť vybrať, či zaplatia peniazmi alebo budú siahať po staršej, a nie modernej liečbe.

Penzie sa budú zvyšovať o pevnú sumu
Penzie starobných dôchodcov sa zvýšia o 11,44 eura. Každá skupina penzistov však dostane inú sumu. Dôchodky sa upravia smerom nahor o pevnú sumu. Tá sa vypočíta ako 3,05 % z priemernej sumy jednotlivých druhov dôchodkov vyplácaných ku koncu júna tohto roka.

Slovensko má problémy s eurofondmi
Slovenskí daňoví poplatníci zaplatili za chyby či podvody, pre ktoré nám Brusel odmietol uhradiť dotácie z eurofondov. Išlo o milióny eur, ale presnú sumu nie je možné vyčísliť, lebo sa neskončilo programové obdobie od roku 2007 do 2013. Rezorty vraj neprávom získané peniaze od konečných prijímateľov vymáhajú.

Zo zahraničia


ECB zakročila proti dlhovej kríze
Európska centrálna banka predstavila nový program na výkup štátnych dlhopisov problémových krajín. Podmienkou je pripojenie sa k trvalému alebo dočasnému eurovalu. Nemecko však varuje pred morálnym hazardom. Ekonómovia nečakajú rast akcií a pokles výnosov na dlhopisoch Talianska a Španielska.

Kampaň Obamu prepísala históriu
Nomináciu amerického prezidenta Baracka Obamu oznámil na zjazde demokratov exprezident Bill Clinton. Podľa analytikov išlo o šikovný ťah demokratov. Podobne sa vyjadrili aj republikáni. Clinton podľa nich obhájil Obamove pôsobenie v Bielom dome efektívnejšie, než Obama.

Na zmenu má stačiť rekvalifikačný kurz či preskúšanie
Návrh Európskej komisie hovorí, že Európania by sa mohli kvalifikovať na rôzne druhy práce bez toho, aby museli absolvovať ďalšiu strednú a vysokú školu. Dúfa, že sa mu podarí znížiť počet nezamestnaných. Nezamestnanosť v únii sa v júli vyšplhala na 10,4 percenta. Na Slovensku je bez práce 13,6 percenta ľudí.

Garda na obranu proti útoku extrémistov
Rómovia z mesta Pécs založili vlastnú gardu. Podobá sa tej, akú má Jobbik. Urobili tak na svoju obranu pred rasovými útokmi. Rómskej garde sa do jej radov podarilo získať už 400 členov, avšak plánuje nábor niekoľkých tisícok ľudí z celého Maďarska.