medan.sk

sledujte nás:

Výber z 07.08.2013

Z ekonomiky


Rezort pozmenil podmienky absolventskej praxe
Firmy strácajú záujem zamestnať absolventov na prax dotovanú štátom. Počet takto pracujúcich ľudí bol v prvom polroku tohto roka o viac než tri tisícky nižší ako vlani za rovnaké obdobie. Čo je pokles o celú tretinu. Dôvodom je pomaľujúca sa ekonomika a nedostatok zákaziek. Každý tretí mladý Slovák nemá zamestnanie.

Slovenská ekonomika stratila dych
Minister financií Peter Kažimír má zostaviť rozpočet pri väčšom výpadku v daňových a odvodových príjmoch. V budúcom roku musí rátať s výpadkom viac než jedna miliarda eur. Slovenská ekonomika namiesto očakávaného rastu HDP na úrovni 2,1 percenta očakáva len polpercentný rast.

Najviac padá stavebníctvo
Firmy zo sektorov stavebníctvo, cestovný ruch, doprava a priemyselná výroba získavajú v banke úver ťažšie. Objem úverov pre firmy v medziročnom porovnaní klesá už od júna minulého roka. Za prvých šesť mesiacov tohto roka sa ich stav znížil o 3,5 percenta. Za poklesom úverov je aj opatrnosť finančníkov.

Richter návrhy odborníkov odmieta
Štát nevie, ako minie peniaze z únie na podporu nových miest. Odborníci nám odporúčajú rôzne možnosti. Jednou z nich, že firma zamestná mladého človeka do 30 rokov a štát jej za to na rok odpustí až 75 percent odvodov. Rezort práce však zatiaľ takúto zmenu neplánuje. Druhým riešením je zníženie odvodov pre ľudí s nízkymi mzdami.

Z domova


Školám hrozí zánik
Minister školstva Dušan Čaplovič predložil vláde nový spôsob financovania, ktorý by mal postupne vytláčať malé školy zo siete. Zánik hrozí asi 128 základným školám. Rezort ako prvé vybral školy, ktoré navštevuje menej ako 150 žiakov. V Správe o stave školstva rezort uvažoval až o rušení 500 škôl. Úspory vyčíslil na 20 miliónov.

Investičný trh na Slovensku zaznamenáva oživenie
Celkový objem zrealizovaných investícií do nehnuteľností sa za prvý polrok dostal na úroveň 97 miliónov eur. Kým na Slovensku sa ceny nehnuteľností posledné tri roky menia minimálne, v okolitých štátoch idú dole. Priemerná cena nehnuteľností na bývanie na Slovensku dosiahla v druhom štvrťroku 2013 hodnotu 1 230 eur za štvorcový meter.

Kauzu dozoruje Čentéš
Až 95 percent žiadostí o odpočúvanie v afére rezortu obrany z čias Ľubomíra Galka sa týkalo civilných osôb. Časť odpočúvaní bola uskutočnená priamo na ministerstve obrany. V celej kauze bolo doteraz obvinených päť agentov takmer z 30 skutkov vrátane zneužitia právomocí verejného činiteľa.

Dlhová brzda platy nezníži
Desaťtisíce štátnych zamestnancov sa budúci rok nemusia obávať, že im poklesnú mzdy. Takýto scenár by nastal, ak by celkový dlh krajiny v roku 2013 prekročil hranicu 55 percent HDP. Od prekonania tejto hranice nás delí len jedna desatina percenta. Vláda tak zrejme bude musieť siahnuť na hotovostnú rezervu.

Zo zahraničia


Murdoch otvorene podporuje austrálsku pravicu
Mediálny magnát Rupert Murdoch vstúpil do predvolebnej kampane v Austrálii. Dostal sa do slovnej prestrelky s austrálskym premiérom Kevinom Ruddom. Murdoch má totiž problém s plánom Ruddovej vlády. Tá chce vybudovať širokopásmovú internetovú sieť. Spory vyvolala cena zamýšľanej siete.

Ratha dnes predvedú pred súd
Po viac ako štyristo dňoch vo väzbe sa začne proces s bývalým ČSSD poslancom Davidom Rathom. Súdiť ho budú za korupciu. Rath tvrdí, že proces je politickou objednávkou. Opakuje, že ak sa aj v odpočúvaniach hovorilo o nejakých peniazoch, išlo o dary pre kampaň sociálnych demokratov.

Faymann chce daň pre bohatých
Štúdia o majetku bohatých ukázala, že majetok v Rakúsku nie je prerozdelený rovnomerne. Bohatí Rakúšania vlastnia dvakrát toľko, ako si doteraz ostatní mysleli. Až 37-tisíc domácností vlastní majetok vo výške 469 miliárd eur. Zistenia prišli v čase, keď si vládni sociálni demokrati dali do volebného programu milionársku daň.

USA sú v pohotovosti pred možnými atentátmi
Spojené štáty varujú, že teroristi by mohli udrieť na severe Afriky alebo na Blízkom východe. Zvlášť poukazujú na Jemen. Americké ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo svojich občanov, aby okamžite opustili túto krajinu. O Jemene sa hovorí v súvislosti s tým, že USA zaznamenali signály o príprave atentátov.