medan.sk

sledujte nás:

Výber z 07.06.2013

Z ekonomiky


Výška úrokov sa nedá dopredu predvídať
Požičať si na bývanie sa dá vo viacerých bankách za úrok pod tromi percentami. Takto zrazila ceny hypoték úroková vojna slovenských finančných domov. Ďalšie akcie prichádzajú v jesenných mesiacoch. Finančné domy však ďalšie znižovanie úrokov dopredu nepotvrdia, lebo by si tým odradili potenciálnych klientov.

Nezamestnanosť by bez Rómov bola o polovicu nižšia
Premiér Robert Fico tvrdí, že za vysokú slovenskú nezamestnanosť môžu Rómovia. Ak by sme problém s rómskym etnikom nemali, naša nezamestnanosť by bola namiesto 14 na úrovni ôsmich až deviatich percent. Odborné odhady hovoria o asi 220-tisícoch Rómoch, ktorí sú schopní pracovať. Väčšina z tohto počtu je bez práce.

Doprastav bol nútený utlmiť práce
Stavebná firma Doprastav sa zmieta vo finančných problémoch. Firme zablokovali bankové účty a na stavbách sa pracuje v utlmenom režime. Doprastav stavia vyše jedenásť kilometrov dlhú štvorprúdovku od Fričoviec po Sviniu a robí modernizáciu železničnej trate Nové Mesto nad Váhom – Zlatovce.

Ľudia chcú zarábať tak ako vlani
Farmári pre zmeny v dohodách prijímajú menej sezónnych pracovníkov. To, že sa zvyšujú náklady na pracovníkov, riešia niektorí pestovatelia aj investíciami do techniky. Namiesto platenia sezónnych pracovníkov tak radšej kúpia stroj. Hoci farmári zmeny v dohodách cítia, tvrdia, že sa na cenách neodrazia.

Z domova


Čižnár môže prísť o podporu Rady prokurátorov
V parlamente sa na júnovej schôdzi bude voliť nový kandidát na generálneho prokurátora. Rada prokurátorov by mala zvoliť nové vedenie a vraj potvrdí podporu Jaromírovi Čižnárovi. Opozícia sa bude snažiť voľbe zabrániť. Vyzýva prokurátorov, aby sa na voľbe nezúčastnili. Čentéš aj opozícia výsledok voľby napadnú na súde.

Radičová kandidovať nebude
Bývalá premiérka Iveta Radičová nebude kandidovať na prezidentský post. Politici totiž v kuloároch spomínali, či nezmení svoje odmietavé stanovisko. SDKÚ má stále uznesenie prezídia, že Radičová by bola najvhodnejším kandidátom. Ľudová platforma KDH, SDKÚ a Most – Híd svojho spoločného kandidáta stále nemá.

Pojednávanie bolo odročené
Veľkopodnikateľ Andrej Babiš zažaloval Ústav pamäti národa. Súd žiada, aby určil, že je neoprávnene evidovaný v registračných protokoloch bývalej komunistickej Štátnej bezpečnosti ako agent. Chce, aby ÚPN uverejnil takýto výrok rozsudku na svojej internetovej stránke. Babiš žiada aj náhradu trov konania.

Údaje nebudú hovoriť nič o pôvode potravín
O tri mesiace má minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek ukázať, ktoré obchodné siete predávajú najviac slovenských výrobkov. To, či ide o slovenské potraviny, by mali obchodníci určovať podľa toho, či boli vyrobené u nás. Nezáleží, či budú z domácich, alebo z dovezených surovín.

Zo zahraničia


Komisia politický podtext odmietla
Český premiér Petr Nečas uviedol, že Európska komisia uplatňuje na čerpanie eurofondov politické kritériá namiesto odborných. Česko sa totiž s Veľkou Britániou odmietli pripojiť k fiškálnemu paktu. Nečas odmietol aj zapojenie krajiny do bankovej únie a zdržanlivý je aj k zapojeniu Česka do eurozóny.

Fond urobil v prípade záchrany niekoľko chýb
Medzinárodný menový fond priznal, že krízu v Grécku podcenil. Podcenil devastačný dosah úsporných opatrení na ekonomiku krajiny, ktoré Aténam spolu s Európskou komisiou a Európskou centrálnou bankou diktovali od roku 2010. Dôvera trhov v krajinu sa neobnovila, bankový systém stratil takmer tretinu vkladov.

Na verejnosť unikol tajný súdny príkaz
Americké orgány získali prístup k záznamom o telefonátoch svojich občanov. Súdny príkaz umožňuje Národnej bezpečnostnej agentúre špehovať všetkých zákazníkov telefónneho operátora Verizon bez ohľadu na to, či sú z niečoho podozriví alebo nie. Podobné opatrenia sa zrejme týkajú aj ostatných telefónnych operátorov.

Erdogan prilial ďalší olej do ohňa
Turecký premiér Tayyip Erdogan odkázal, že vláda neustúpi zo svojho plánu zrušiť park Gezi a vybudovať v ňom nákupné centrum. Demonštrantom sa navyše odmieta ospravedlniť za brutálny zásah polície. Protesty, ktoré trvajú dva týždne, si vyžiadali aj tretiu obeť a viac ako 4–tisíc zranených.