medan.sk

sledujte nás:

Výber z 07.01.2014

Z ekonomiky


S plánom prišla Európska komisia
Európska komisia iniciovala vznik siete Enterprise Europe Network. Tá má firmám radami a konzultáciami pomôcť zvýšiť ich konkurencieschopnosť. Konzultácie využíva ročne viac ako 1 500 slovenských firiem hlavne z oblasti IT, strojárstva či technológií. Experti tvrdia, že pomoc z Európy nestačí. O uľahčenie podnikania sa musí starať najmä štát.

Dlhopisové podielové fondy výrazne strácali
Podľa Slovenskej asociácie správcovských spoločností vlani investori na dlhopisových fondoch prerábali. Ich výkonnosť ovplyvňovali najmä rozhodnutia americkej centrálnej banky. Akciové fondy žiadne výkyvy nezaznamenali. Vlani ich výkonnosť dosiahla 13,5 percenta, oproti roku 2012 tak klesli len o pol percentuálneho bodu.

Nové úvery na bývanie sa v priemere úročia 3,98 percenta
Najlepšie úroky na hypotéky majú banky pripravené pre overených klientov iných bánk. Banky už na rozdiel od minulosti dajú klientom pri prehodnotení sadzby častejšie nižší úrok. No nie oveľa a nie taký ako novému hypodlžníkovi. Keď klient ukáže v banke konkurenčnú ponuku, úroková sadzba sa mu zníži na štyri percentá. Zvyčajne musí využívať aj iné produkty banky.

Podnikateľská aktivita v eurozóne v decembri stúpla
Podniky v eurozóne po dvoch rokoch viac zamestnancov prijali, ako prepustili. Zastavil sa tak takmer dva roky trvajúci pokles počtu pracovných miest v podnikoch. Index podnikateľskej aktivity v decembri stúpol na 52,1 bodu z novembrových 51,7 bodu. Údaje signalizujú pretrvávajúce hospodárske problémy vo Francúzsku.

Z domova


Výdavky u nás rastú najrýchlejšie v rámci OECD
Výdavky v slovenskom zdravotníctve rástli za posledné desaťročie najrýchlejšie z členských krajín OECD. Viac peňazí šlo zo štátneho rozpočtu, ale aj od pacientov. Platby pacientov pokrývajú asi štvrtinu celkových výdavkov v tomto rezorte. Pacienti sú navyše v ambulanciách konfrontovaní aj s „neoficiálnymi“ platbami.

Na Slovensku pribudnú diaľnice
Mapa spoplatnených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest sa rozšíri o viac ako 30 kilometrov. V júni do nej pribudne levočská diaľnica D1 Jánovce – Jablonov, v novembri obchvat Žiaru nad Hronom a v decembri úsek v okolí Martina od Dubnej Skaly po Turany. Cena ročnej diaľničnej nálepky je 50 eur. Na budúci rok nastúpia elektronické známky.

Zmena vo vyplácaní dávok v hmotnej núdzi
Základnú dávku vo výške 61,60 eura si budú musieť odkázaní odpracovať. Zavedenie tohto opatrenia sa však na pol roka odkladá. Naplno má platiť od júla, ak ho nezastaví Ústavný súd, na ktorý sa obrátila opozícia. Do júla chce štát spolu so samosprávami pripraviť podmienky na to, aby mohlo nové pravidlo fungovať v praxi. Dotkne sa viac ako 180–tisíc nezamestnaných.

Cez jeden prístup môžete vybaviť viaceré agendy
Podpisovať niektoré úradné dokumenty bude možné aj cez internet. Stačí mať k tomu aktivovaný elektronický občiansky preukaz a prihlásiť sa na svoje vlastné elektronické konto. Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby umožní občanom a podnikateľom komunikáciu so štátnymi úradmi cez internet.

Zo zahraničia


O koalícii rozhodne Zeman
Osem vládnych kresiel pre českú sociálnu demokraciu, šesť pre ANO 2011 a tri pre ľudovcov. Taký je výsledok koaličnej zmluvy, ktorú podpísali lídri strán. Teraz o nich rozhodne prezident Miloš Zeman. Zrejme budúci premiér Bohuslav Sobotka mu už odovzdal zoznam kandidátov na ministrov.

Írsko otestuje situáciu na medzinárodných trhoch
Írsko pripravuje emisiu desaťročných dlhopisov v hodnote asi troch miliárd eur. Emisia sa má uskutočniť v najbližších dňoch a preverí dôveru trhu v írsku ekonomiku. Agentúra pre riadenie štátneho dlhu chce obnoviť pravidelné aukcie dlhopisov, aby ukázala, že Írsko sa vrátilo do normálu a dokáže získať peniaze na trhu.

Na Blízkom východe sa rozbieha šiitsko-sunnitská vojna
Hoci iracká armáda spustila operáciu na získanie stratených území, al-Káida a sunnitskí militanti si už vydobyli silné pozície. Analytici upozorňujú aj na posilňovanie skupín spájanych s al- Káidou v Sýrii aj v Libanone. Američania Iračanom odkázali, že im pomôžu, ale s priamou vojenskou pomocou vláda počítať nemôže.

Cyprus má vyššie úroky, ako je priemer v eurozóne
Drahšie hypotéky ako Slovensko má podľa Európskej centrálnej banky iba Cyprus. Úvery na bývanie sa v eurozóne úročili vlani v októbri v priemere sadzbou 3,4 percenta. Vyššiu nezamestnanosť ako Slovensko majú Španielsko, Cyprus či Portugalsko. Porovnateľné platy sú len v pobaltských krajinách.