medan.sk

sledujte nás:

Výber z 06.12.2013

Z ekonomiky


Fico viaceré škrty zatrhol
Na budúci rok sa budeme musieť spoliehať najmä na príjmy. Tie tvoria z budúcoročného balíka vyše miliardy eur k 220 miliónom na výdavkoch. Za príjmami treba hľadať boj proti daňovým únikom, zavedenie nových licencií, osobitého odvodu pre regulované firmy, ale aj dividendy. Ekonómovia tvrdia že pre vyšší výber DPH je dôležité aj to, koľko ľudia míňajú, aké majú mzdy a koľko ich je zamestnaných.

Národná protikorupčná jednotka vyhľadáva prípady sama
Tento rok nedostala bratislavská expozitúra Národnej protikorupčnej jednotky ani jedno použiteľné oznámenie o korupcii. Na podozrenia z korupcie ich upozorňujú iba anonymy. Podnikatelia pritom vnímajú podplácanie ako problém. Postihovanie prípadov korupcie u nás obmedzujú zákony a prax súdov.

Vo vláde nie je jednotný názor
Rezort práce chce, aby štát obmedzil trvanie dohody o vykonaní práce najviac na rok. Dohody o brigádnickej práci študentov a o pracovnej činnosti by sa mali ukončiť vždy na konci roka, v ktorom sa uzavreli. Ráta s tým, že by sa dohody mohli potom uzatvoriť nanovo. S obmedzením trvania dohody o vykonaní práce na rok nesúhlasí ministerstvo hospodárstva.

Zavedeniu transakčnej dane sa banky bránia
Daň z finančných transakcií by mohla začať platiť od budúceho roku. Podporuje ju 11 európskych krajín vrátane Slovenska. Daň sa má zaviesť na finančné transakcie a majú ju platiť banky, ktoré ju môžu preniesť na ľudí. Cieľom je získať od finančných domov späť peniaze daňových poplatníkov, ktoré sa použili na pomoc bankovému sektoru počas finančnej krízy.

Z domova


Samosprávy budú hospodáriť podľa prísnejších pravidiel
Novela zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy obmedzí skrývanie dlhov a pomôže signalizovať možné problémy s nadmernými dlhmi. Časť z dlhu si mestá, obce a župy doteraz úspešne skrývali v investičných a dodávateľských zmluvách so súkromníkmi. Po novom to už nebude možné. Rozpočty tak budú transparentnejšie.

Papierové kolky už o rok prestanú existovať
Ak budete chcieť niečo na úrade vybaviť, zaplatíte elektronicky. Ministerstvo financií sľubuje zvýšenie komfortu ľudí a firiem pri platení súdnych a správnych poplatkov. Verí, že sa celý systém zjednoduší. Na novinke by mal ušetriť aj štát. Nový spôsob uhrádzania ho bude stáť dvanásť miliónov eur. Z eurofondov pôjde 5,3 milióna eur, zvyšok pokryje Slovenská pošta.

Vylúčenie ešte nemusí byť konečné
Najdlhší tunel na Slovensku, Višňové, môže byť drahší. Národná diaľničná spoločnosť po druhýkrát vylúčila najlacnejšiu ponuku konzorcia Skanska za 338 miliónov eur. NDS prekážajú únikové cesty, pre ktoré už raz stavbárov vylúčili. Najbližšie k Višňovému má tak opäť Doprastav. Rozbiehajúca sa výstavba diaľnic a rýchlociest by na budúci rok mala dať prácu pre tritisíc ľudí.

Rezort hovorí o viacerých pozitívnych krokoch
V celosvetovom rebríčku najlepších krajín na podnikanie sa Slovensko umiestnilo na 48. pozícii. Ide tak o prepad o štyri priečky a najhoršie umiestnenie v rámci regiónu „V4“. Zhoršenie podmienok pociťujú aj podnikatelia. Vyhliadky na budúci rok pritom nie sú najoptimistickejšie. Pomôcť by mohla plánovaná reforma verejnej správy.

Zo zahraničia


Firmy strácajú v Česku zákazky
Tlak na zníženie cien, strata zákaziek a nútené prepúšťanie sú problémy, s ktorými sa boria slovenskí zamestnávatelia vyvážajúci výrobky do Česka a realizujúci obchody v českých korunách. Môžu za to kroky českej banky na oslabenie meny. Koruna sa tak výrazne prepadla oproti euru, ale aj ostatným menám v regióne.

Opozícia chce zlikvidovať jednotky Berkut
Polícia dala demonštrantom na Ukrajine päť dní na uvoľnenie blokády sídla vlády. V prípade neuposlúchnutia vraj represívne zložky zasiahnu. Rozhodnutie súdu sa týka všetkých obsadených objektov. Ukrajinská opozícia do parlamentu predložila návrh zákona, ktorý by špeciálne jednotky Berkut zrušil. Podľa nej bol zásah naplánovaný.

Spolupráca Švédov a Američanov
Švédska tajná služba FRA zbiera informácie o ruských politikoch. Spolupracuje pritom s americkou Národnou bezpečnostnou agentúrou. Dokumenty nehovoria, koho z Rusov sledujú a ani akým spôsobom. NSA však opisuje vzťahy so švédskym partnerom ako výnimočné. Vláda aj FRA tvrdia, že švédska legislatíva dovoľuje podobnú spoluprácu.

Spor s Gréckom sa znova zasekol
Macedónsko sa už takmer desať rokov nemôže pohnúť na ceste do Únie a do NATO. Jeho súčasťou už mohlo byť štyri a pol roka. Európska komisia už päťkrát odporúčala začať rokovania o vstupe krajiny. Macedónsko dopláca na starý spor s Gréckom o svoj názov a tak Gréci blokujú jeho cestu do Európskej únie a NATO.