medan.sk

sledujte nás:

Výber z 06.11.2013

Z ekonomiky


Ministerstvo financií s kritikou Bruselu nesúhlasí
Európska komisia neverí budúcoročnému štátnemu rozpočtu. Minister financií Peter Kažimír si naplánoval schodok na úrovni 2,83 percenta, ale Brusel tvrdí, že sa vyšplhá na 3,2 percenta. Komisia nám vyčíta najmä reformu verejnej správy ESO. Sporným bodom je aj plán ušetriť na výdavkoch, a to cez efektívnejšie hospodárenie nemocníc.

Podnikatelia môžu výhodnejšie zamestnávať ľudí
Štát od novembra umožňuje zamestnávateľom požiadať o odvodové prázdniny. Ak dajú prácu dlhodobo nezamestnanému človeku, ktorý bol na úrade práce cez jeden rok, dostanú na 12 mesiacov úľavu na odvodoch. Doteraz sa registrovalo 57 firiem, ktoré prihlásili celkovo 76 ľudí. Vláda si sľubuje zníženie dlhodobej nezamestnannosti.

Rada ECB zváži výšku sadzieb
Európska centrálna banka zrejme oznámi nižšie úrokové sadzby. Tie by sa tak dostali na rekordnú úroveň. Banka zatiaľ prípadné zníženie nekomentuje. Okrem lacnejších úverov by sa zmena mohla prejaviť aj na úročení vkladov. Podľa odborníkov banka reaguje na nízky rast cien, ktorý ohrozuje aj rast ekonomiky v eurozóne.

Výber daní sa zlepšil
Vláda plánuje znižovať daň z príjmu pre právnické osoby. V budúcom roku ráta so znížením dane na 22 percent. Pre obchodné spoločnosti sa však zároveň majú zaviesť licencie vo výške zhruba 700 eur ročne. Finančná správa vybrala za september a október na dani o 210 miliónov eur viac.

Z domova


Bitka Smeru s pravicou sa očakáva len v Bratislave
Politickí analytici očakávajú šesť či sedem víťazstiev Smeru z ôsmich žúp z regiónov v župných voľbách. Najmä na východe a severe sú podľa nich slabí kandidáti pravice v podstate bez šancí. Súboj s ľavicou, v ktorom bude mať šance aj opozícia, sa odohrá len v Bratislave.

Protimonopolný úrad sa zaktivizoval
Protimonopolný úrad podozrieva firmy zo sektora geodézie a kartografie z kartelu. Vo firmách už uskutočnil neohlásené kontroly. Tie boli vykonané na základe podozrenia, že prešetrované spoločnosti sa dohodli na určení cien poskytovaných tovarov a služieb, rozdelení trhu a spoločnom postupe vo viacerých verejných obstarávaniach.

Zadlženosť všetkých žúp v roku 2012 mierne klesala
Vlani sa podarilo mierne oddlžiť všetkým samosprávnym krajom. Župy však tvrdia, že spôsob prerozdeľovania daní nie je spravodlivý. Vlani osem žúp hospodárilo so sumou 1,14 miliardy eur a ich zadlženosť dosiahla 347 miliónov eur. Župy kritizujú nastavenie cestnej dane. Rezort financií sa už možnosťami zmien prerozdelenia cestnej dane zaoberá.

Jedna štátna poisťovňa budúci rok nebude
Proces zavedenia jednej zdravotnej poisťovne predlžuje nielen absencia peňazí, ale aj byrokratické prieťahy. Ministerstvo zdravotníctva doteraz len opravovalo chyby, ktoré pri príprave tendra spravili. V roku 2014 tak unitárny systém poistenia zaviesť nestihnú. Premiér Robert Fico očakáva, že na budúci rok budú pripravené veci na vyvlastnenie.

Zo zahraničia


Taliansku zostávajú tri možnosti
Pred dvomi rokmi sa Taliani dostali do ťažkej ekonomickej situácie, ktorú riešili domáce banky. Tie začali skupovať vládne dlhopisy. S touto pomocou je koniec, keďže banky už väčší objem vládneho dlhu neunesú. Dlh vo výške dvoch biliónov eur je síce vysoký, ale talianske banky a iní investori ho zatiaľ dokázali zvládnuť.

Cohen priznal zneužívanie obchodných informácií
Miliardár Steven Cohen priznal, že jeho firma SAC Capital Advisors uskutočnila najväčší podvod na Wall Street. Dostala tak najvyššiu pokutu, akú kedy americké úrady udelili za zneužívanie neverejných informácií. Cohenova firma prijala pokutu 1,33 miliardy eur, čím fakticky priznala vinu. Cohen už začal vracať peniaze vonkajším investorom.

Premena čínskej ekonomiky
Na treťom plenárnom zasadnutí lídrov režimu by sa malo diskutovať o pláne 383. Ide v ňom o otvorenejší trh, transformáciu vlády a podporu inovácií. Zmeny sa majú udiať v ôsmich sektoroch hospodárskeho života. Čína chce odstrániť časť bariér, ktoré doteraz bránili investorom preniknúť na čínsky trh.

Bývanie v Nemecku je čoraz drahšie
V rokoch 2007 až 2012 stúpli ceny nájmu v Berlíne o 40 percent. Ceny rastú tak rýchlo, že je to téma, ktorá bude súčasťou koaličnej zmluvy budúcich vládnych strán. Experti konzervatívcov a sociálnych demokratov sa už dohodli na brzde cien nájomného. Dohodnúť chcú aj podporu výstavby bytov daňovým zvýhodnením.