medan.sk

sledujte nás:

Výber z 06.11.2012

Z ekonomiky


Trend klesania cien domov a bytov sa zastavil
Byty a domy po dvoch rokoch v treťom štvrťroku zaznamenali medzimesačný nárast cien. Tie narástli v priemere o jedno percento. Rast cien ťahalo najmä nadštandardné bývanie. Makléri a ekonómovia ďalší rast cien neočakávajú. Najrýchlejší rast cien v zaznamenal Košický kraj a najväčší pokles cien zaznamenali v Nitrianskom kraji.

Regulované firmy už zaplatili vyše polovice z plánu
Energetici, letecké spoločnosti či telekomunikační operátori dotujú štátnu kasu. Za prvé dva mesiace poslali štátu cez mimoriadny odvod už vyše 17,5 milióna eur. Ak by sa výber vyvíjal podobne aj počas zvyšných dvoch mesiacov, poslali by štátu viac, ako naplánoval minister financií Peter Kažimír.

SPP nereagoval na varovania vlády
Slovenský plynárenský priemysel požiadal regulačný úrad o takmer štvrtinové zdraženie plynu. Stalo sa tak napriek tomu, že štát s návrhom nesúhlasil. Nemeckí a francúzski manažéri SPP dali pokyn na podanie návrhu, čím bol porušený zákon o podávaní cenových návrhov. Premiér Robert Fico už vyhlásil, že plyn nezdražie.

Zákon o službách zamestnanosti
Až osem dávok na podporu zamestnanosti by nemalo byť automatických. Dnes ich dostane každý, kto splní podmienky na ich poberanie. Rozhodnúť o tom, či má žiadateľ na dávky nárok, by mal výbor a úrad práce. Inštitút pre výskum práce a rodiny tvrdí, že pri zmene hrozia riziká možného klientelizmu a korupcie.

Z domova


Stavbári budú musieť odškodňovať
Stavebné firmy budú musieť poškodených odškodniť za nešťastie na diaľničnom úseku pri Levoči. Minister dopravy Ján Počiatek tvrdí, že ak tak firmy neurobia, vláda sama pristúpi k odškodneniu. Rezort dopravy bude skúmať cenu a kvalitu rôznych stavieb. Chce vedieť, či podporné konštrukcie pri výstavbe mostov sú bezpečné.

Bývalí členovia sa hlásila do Novej väčšiny
Poslanec Daniel Lipšic tvrdí, že do zaregistrovaného hnutia Nová väčšina sa hlásia stovky bývalých členov KDH a SDKÚ-DS. Najväčší prílev bývalých členov KDH pozoruje na východe a severe Slovenska a bývalých členov SDKÚ registrujú na západnom a južnom Slovensku.

Zákonník práce hovorí o počte nadčasov
Zdravotnícke odborové zväzy rozdelila novela Zákonníka práce. V nej je výnimka, podľa ktorej budú môcť lekári a sestry oficiálne odrobiť 250 hodín nadčasov. Napriek tomu, že v praxi to tak fungovalo, zákon nadčasy zdravotníkov neriešil. Lekárskemu odborovému zväzu a Odborovému združeniu sestier sa zmeny nepáčia.

Ak učiteľom zvýšia platy, budú chcieť viac aj iní
Zástupcovia samosprávy tvrdia, že zvýšenie tarifných platov učiteľov by vyvolalo tlak aj na rast platov zamestnancov miest a obcí. Platy samosprávnych úradníkov sú ešte nižšie ako platy pedagógov. Samospráva sa s vládou dohodla, že budúci rok mzdové výdavky zníži o päť percent. Odborári už rokujú s ministerstvom školstva.

Zo zahraničia


Federálny súd sa postaral o veľký precedens
Federálny súd v Austrálii dal ako prvý za pravdu poškodeným investorom v spore proti ratingovej agentúre Standard & Poor’s. Jej hodnotenie vraj bolo zavádzajúce a klamlivé. Všetko sa rozbehlo na začiatku krízy pred piatimi rokmi, keď dvanásť austrálskych miest prišlo takmer o 12 miliónov eur.

Demonštrácie po kritizovaných voľbách
Pred budovou Ústrednej volebnej komisie v Kyjeve bol povolebný protestný míting opozície. Vodcovia opozičných strán najprv opustili rokovanie s predsedom volebnej komisie Volodymyrom Šapovalom. Žiadajú ho, aby nechal prerátať za účasti nezávislých pozorovateľov hlasovacie lístky z trinástich problematických obvodov.

Grécko a Portugalsko sa zaradia medzi chudobné krajiny
Grécko a Portugalsko si nechajú od Svetovej banky poradiť, ako ozdraviť domáce ekonomiky. Za odporúčania si zrejme zaplatia. Zatiaľ nie je známe, aké technické rady by mohla Svetová banka obom krajinám dať. Analytici sú však skeptickí, že by v konečnom dôsledku mohli krajinám pomôcť.

Cyprus čaká na finančnú pomoc
Cyprus je ďalším ašpirantom na finančnú pomoc od Európskej únie. Z pomoci by asi najviac profitovali ruskí oligarchovia, ktorí na účtoch v cyperských bankách uložili svoje peniaze z ilegálnej činnosti. Tieto vklady by po schválení finančnej pomoci bankám boli vlastne pod ochranou a nedalo by sa ne siahnuť.