medan.sk

sledujte nás:

Výber z 06.09.2012

Z ekonomiky


Slovenské banky reagujú na politiku ECB
Slovenské banky znižujú úroky pri hypotékach. Ďalší vývoj závisí od toho, či dnes Európska centrálna banka zníži základnú úrokovú sadzbu na 0,5 percenta. To by malo naštartovať ekonomiky a zlacnieť úvery. Banky sa zhodujú, že úroky pri úveroch pre ľudí zamieria nadol.

Schopnosť Slovenska konkurovať sa prepadáva
Slovensko je treťou najmenej konkurencieschopnou krajinou EÚ. Oproti minulému roku sa prepadlo o dve miesta a skončilo na 71. priečke v rebríčku 144 krajín. Bariérami sú neefektívne fungujúce verejné inštitúcie, nízka vymožiteľnosť práva, vysoký deficit verejných financií, slabá efektívnosť verejných výdavkov a iné.

Biznis si na zlepšenie podmienok musí počkať
Rezort hospodárstva stopol projekt Singapur na zníženie byrokracie. Ten spustila vláda Ivety Radičovej. Vláda už pripravuje nový projekt, ktorý bude spustený na prelome septembra a októbra. Minister Tomáš Malatinský pritom po nástupe do vlády vyhlásil, že Singapur je zdravý projekt.

Developeri našli nový hit
Developeri namiesto novostavieb na zelených lúkach pozerajú po nevyužívaných budovách. Cena je v porovnaní s novostavbami niekedy aj o 30 percent nižšia. Záujem o toto bývanie počtom predaných bytov prevyšuje iné projekty. Sto bytov sa v takýchto projektoch vypredá niekedy za menej ako rok.

Z domova


Problémov pri čerpaní eurofondov pribúda
Slovensko príde chybou úradníkov o päť miliónov eur, ktoré nám odmieta preplatiť Európska komisia. Ide o pochybenia vo verejnom obstarávaní pri nákupe vybavenia pre školy. Minister školstva Dušan Čaplovič nechce stíhať generálnych riaditeľov sekcií rezortu, ale konkrétnych úradníkov.

Muňko nebude sedieť na dvoch stoličkách
Vláda potvrdila, že Dušan Muňko sa stane riaditeľom Sociálnej poisťovne. Kvôli tomu sa vzdá poslaneckého mandátu. Minister práce Ján Richter totiž odmieta súbeh funkcií u podriadeného. Muňko tvrdí, že kombinácia funkcií sa v minulosti osvedčila.

Kažimír predložil opatrenia za 600 miliónov eur
Vláda musí na dosiahnutie 4,6–percentného deficitu verejných financií tento rok získať 500 miliónov eur. Asi 300 miliónov sa získa cez oslabenie druhého piliera, vyššie dane pre banky a regulované podniky a cez vyššie poplatky pri registrácii vozidiel. Vláda ráta s tým, že presunie povinnosť skladovať ropu na súkromníka.

Abcházsko spolupracuje so slovenskými podnikateľmi
Niektorí členovia Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory nadviazali oficiálnu spoluprácu s Abcházskom. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí považuje ich cestu za chybu a Gruzínsko varovalo pred trestnoprávnou zodpovednosťou.

Zo zahraničia


Eurozóna je už v recesii
Po prepade priemyselnej výroby v eurozóne sa potvrdilo, že eurozóna ide do druhej recesie. Predpokladá sa, že v treťom štvrťroku klesne HDP o 0,6 percenta. Nemecko už nie je schopné ťahať ekonomiku celého bloku. Pokles pocíti aj Slovensko, avšak malo by prísť iba spomaleniu rastu.

Gréci by mohli pracovať o deň dlhšie
Grécka vláda navrhuje šesťdňový pracovný týždeň vo všetkých odvetviach. Tá musí nájsť spôsob, ako znížiť výdavky a ušetriť ďalších 11,5 miliardy eur. Vláda plánuje znížiť minimálnu mzdu a zredukovať platy v štátnej správe aj dôchodky.

ECB odvráti bankroty štátov v eurozóne
Dnes sa ukáže, či šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi urobí všetko pre to, aby zachránil euro. Eurobanka asi začne neobmedzene vykupovať dlhopisy so splatnosťou do troch rokov tých krajín, ktoré budú súhlasiť s podmienkami eurobanky. Národná banka Slovenska sa k návrhom nemohla vyjadriť.

Nečas bojuje s najťažšou vládnou krízou
Český premiér Petr Nečas bojuje so šiestimi vzbúrencami z jeho ODS. Tí totiž v parlamente odmietli zvýšenie daní. Daňový konsolidačný balíček je podmienkou Nečasa, aby aj naďalej pokračoval na čele vlády. Vládu zrejme čaká hlasovanie o dôvere.