medan.sk

sledujte nás:

Výber z 06.08.2013

Z ekonomiky


Podniky zamestnávajú na dohodu čoraz viac študentov
Študenti dostali od ministra práce Jána Richtera výnimku. Ak mesačne zarobia menej ako 155 eur, platia len 1,05 percenta. Ostatní platia odvody z dohôd až 35 percent zo mzdy. Študentské brigády preto tvoria až štvrtinu všetkých dohôd a ich počet sa každý mesiac zvyšuje. Len v júli ich pribudlo takmer 19-tisíc.

Na získanie maximálnej dotácie treba o 200 eur viac
Na získanie maximálnej štátnej prémie si budú musieť klienti stavebných sporiteľní priplatiť vyše 200 eur. Vyplýva to z návrhu ministerstva financií. Ak návrh prejde, túto sumu budú musieť zložiť na svoje účty už v budúcom roku. Na tento rok zostávajú výška prémie a suma potrebná na jej získanie nezmenené.

Na obaloch bude viac textov
Brusel chce, aby spotrebitelia mali lepšie informácie o tom, čo nakupujú a aby boli na výrobkoch viditeľnejšie. Producenti potravín menších rozmerov majú problém vtesnať na obal všetky požadované informácie. Daňou za viac informácií pre spotrebiteľa sú škaredšie obaly a vyššia cena potravín. Očakáva sa, že v priemere zdražejú o päť percent.

Poplatky bánk sa môžu zvýšiť
Ministerstvo financií súhlasí s návrhom Bruselu pri záchrane bánk. Únia chce, aby sa krachujúce banky zachraňovali zo spoločného fondu a existoval jednotný postup riešenia krízových situácií vo finančnom sektore. Za riziko považuje rezort aj to, že náklady by neskôr mohli finančné domy preniesť na svojich klientov.

Z domova


Rokovania o dobrovoľnom výkupe majú trvať tri mesiace
Rokovania so súkromnými zdravotnými poisťovňami o ich prípadnom odkúpení štátom sa posúvajú. Ponuka na dobrovoľný výkup musí obsahovať klauzulu, že k prevodu akcií musí dôjsť do konca júna 2014. Rokovania sa začnú, keď súkromní akcionári dostanú ponuku. Keby poisťovne zmluvu podpísali, jedna poisťovňa by vznikla od januára 2015.

Rast maloobchodných tržieb na Slovensku
Pod rast maloobchodných tržieb na Slovensku sa v júni podpísala inflácia. Tá sa spomalila na úroveň 1,6 percenta. Rast maloobchodných tržieb podporuje aj pomalý rast cien v obchodoch. Domácnosti by zvýšenými nákupmi už koncom roka mohli výraznejšie potiahnuť domácu ekonomiku.

Opozícia Kaliňákov návrh kritizuje
Minister vnútra Robert Kaliňák sa pustil do boja proti finančným špekuláciám vo volebnej kampani. Kandidátom a stranám chce zakázať, aby po registrácii prijímali dary od svojich sympatizantov. Peniaze tak môžu zbierať dovtedy, keď sa oficiálne zaregistrujú ako kandidáti. Opozícia s týmto návrhom nesúhlasí.

Výsledky rokovaní komisie budú verejné
Vláda ukázala, ako chce obsadiť Radu Úradu pre verejné obstarávanie. Tá má preverovať rozhodnutia kontrolného úradu. Ten stráži férovosť štátnych zákaziek, cez ktoré sa ročne utratí asi päť miliárd eur. Uchádzači o miesto v rade majú prejsť hodnotením špeciálnej komisie, ktorú má zriadiť Úrad vlády.

Zo zahraničia


Spor sa začal pred desiatimi dňami
Hraničný spor so Španielskom o rybolovné oblasti okolo Gibraltaru znepokojuje Britániu. Španieli totiž hrozia zavedením poplatkov za prekročenie spoločnej hranice v oboch smeroch. Poplatok 50 eur by sa týkal aj turistov či obyvateľov Gibraltaru. Španielsko hrozí aj uzavrením svojho vzdušného priestoru pre britské lietadlá.

Nik z odsúdených si vinu nepriznal
Bývalého hlavného veliteľa tureckých ozbrojených síl odsúdili na doživotie. Ilker Basbug bol vraj súčasťou siete sprisahancov, ktorá sa spolčila proti vláde Recepa Tayyipa Erdogana. Tresty dostali aj traja opoziční poslanci. Desiatky Turkov chceli podľa súdu vyvolať v krajine chaos a zosadiť islamistickú vládu. Kritici spochybňujú spravodlivosť verdiktu.

V kurze boli opäť akcie
Udalosti a ekonomické dáta dopomohli k pokračovaniu pozitívnej nálady na trhoch. Paneurópsky index EuroStoxx50 si pripísal 2,5 bodu a americký index S&P 500 sa dostal nad hranicu 1 700 bodov. Americký HDP vzrástol medzikvartálne o 1,70 percenta. Mierne sklamala tvorba pracovných miest v USA.

Doterajšie plány sú podľa fondu nekonkrétne
Nádej Japonska na oživenie ekonomiky sa zlepšila. Podľa Medzinárodného menového fondu mu pomohli stimuly zo strany štátu a zvýšenie vládnych výdavkov. Fond očakáva, že japonská ekonomika sa tento rok zvýši o dve percentá vďaka nárastu dopytu. Na budúci rok sa tempo rastu ekonomiky spomalí na 1,2 percenta.