medan.sk

sledujte nás:

Výber z 06.06.2013

Z ekonomiky


Príjmový strop na hypotéku pre mladých sa zníži
Maximálna výška príjmu žiadateľa na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých sa zníži na 1 025,70 eura. Štatistický úrad totiž zverejnil údaj o priemernej hrubej mzde v národnom hospodárstve za prvý kvartál. Tá dosiahla 789 eur a medzikvartálne klesla o 86 eur. Mladým bude štát dotovať dve percentá z úroku, banka jedno percento.

Richter je s vývojom spokojný
Živnostníci už nie sú pre firmy takí zaujímaví, ako vlani. Ich počty v podnikoch od začiatku roka klesajú. Za prvé tri mesiace sa ich počet znížil oproti vlaňajšku o štyri percentná. Dôvodom sú najmä vyššie odvody. Zmeny sa dotkli aj ich paušálnych výdavkov. Napriek zmenám je zamestnávanie živnostníkov pre firmy najvýhodnejšie.

Najväčší prepad spomedzi všetkých firiem na Slovensku
Krízu už začínajú cítiť aj najväčšie slovenské firmy, a to najmä na svojich ziskoch. Pri veľkých podnikoch padli za prvé tri mesiace tohto roka oproti vlaňajšku o viac ako desatinu. Dopyt klesá pri autách, ale aj pri ostatných slovenských výrobkoch. Môže za to najmä spomaľovanie ekonomiky na Západe. Návrat k rastu ziskov sa tak skoro neočakáva.

Vláda pridelila pomoc vyvoleným firmám
Spoločnosti Continental Matador Rubber, Railway Casted Components a Brovedani Slovakia dostanú investičnú pomoc vo výške viac ako 33 miliónov eur. Kabinet odklepol stimuly pre týchto zahraničných investorov. Firmy by mali spoločne vytvoriť viac ako tisíc pracovných miest.

Z domova


Poisťovne uhradia spoločnostiam škody na majetku
Firmy na Slovensku už počítajú škody, ktoré im spôsobujú záplavy. Tie ničia majetok a oberajú spoločnosti o zisky. Každá firma, ktorá podniká na Dunaji, musí mať uzatvorené povinné zákonné poistenie. Škody na majetku im tak poisťovne preplatia. Iná situácia je však pri poistení zmareného zisku.

Fico už s voľbou čakať nemieni
Národná rada bude voliť nového kandidáta na generálneho prokurátora. Nová voľba by mohla prebehnúť na najbližšej schôdzi parlamentu. Premiér Robert Fico to oznámil po tom, ako Ústavný súd rozhodol o pozastavení účinnosti zákona o organizácii Ústavného súdu. Najväčšie šance má Ficov bývalý spolužiak Jaromír Čižnár.

Nagy požiadal o uvoľnenie z funkcie
Splnomocnenec pre menšiny László Nagy odovzdal premiérovi Robertovi Ficovi list. V ňom ho požiadal, aby ho vláda uvoľnila z funkcie. Urobil tak po zvážení podnetu predsedníctva Mosta, v ktorom ho vyzvali, aby podal abdikáciu. Smer odmietol prácu Nagya, keď v parlamente nepodporil dvojjazyčné označovanie železničných staníc v národnostných obciach.

Inšpektorát práce zistil nevyplatenie mzdy
Na Slovensku sa hromadia prípady, keď ľudia za odpracovanú prácu nedostali zaplatené. Podnikatelia či firmy, ktoré sa takto opakovane zachovajú, pritom fungujú ďalej. Štát tvrdí, že o probléme vie a pripravuje opatrenia. Je však otázne, či štát zastaví aj také prípady, ak ide o dve blízke firmy.

Zo zahraničia


Grécko má prijať viac daňových inšpektorov
Medzinárodní veritelia upozornili Grécko, že bude musieť urobiť viac pre skvalitnenie svojho daňového systému. V Grécku je na inšpekcii technická misia Európskej únie a Medzinárodného menového fondu. Tá hodnotí ich pokrok v plnení úverových podmienok. Grécku sa nedarí zvýšiť daňové kontroly v prípade ľudí s vyššími príjmami.

Obchodná vojna Číny s Európou
Kým Európska únia zvyšuje antidumpingové clo na solárne panely z Číny, Čína bude pýtať vyššie clo na európske víno. Clo na dovoz európskeho vína do Číny už platí, no novými opatreniami sa má ešte zvýšiť. Zatiaľ však nie je jasné, koľko si Číňania zapýtajú. Zvýšené clo na víno je reakciou na iné zvýšené clo.

Nepokoje sa rozšírili do celého Turecka
Tureckí demonštranti doručili svoje požiadavky vicepremiérovi Bülentovi Arinçovi. Odpoveď im však musí dať premiér Tayyip Erdogan. Chcú aby zrušil plány na výstavbu nákupného centra a prepustil úradníkov zodpovedných za zbytočne násilný zásah. Od Erdoganovho postoja závisí, či sa situácia upokojí.

Debata o Lotyšsku a eurovale ešte nebola
Lotyšsko získalo od Európskej komisie oficiálny súhlas, aby sa stalo osemnástym členom eurozóny. Lotyši majú nízku infláciu aj úroky a deficit pod troma percentami.Lotyšsko sa stane aj novým akcionárom eurovalu. Pre Slovensko to bude znamenať, že náš podiel na hlasovacích právach v trvalom eurovale sa mierne zníži.