medan.sk

sledujte nás:

Výber z 05.12.2013

Z ekonomiky


Patríme medzi najrýchlejšie rastúce ekonomiky v EÚ
Vládna spotreba rástla v treťom štvrťroku tohto roka najrýchlejšie za posledné tri roky. S exportom prispela k tomu, že HDP krajiny v sledovanom období vzrástol medziročne o 0,9 percenta. Spotreba verejnej správy sa však zväčšila v medziročnom porovnaní o 2,8 percenta. Slovenská ekonomika rástla v treťom kvartáli o 0,7 percenta rýchlejšie ako pred rokom.

Priemysel prekonáva ťažké časy
Investície v priemysle padli v lete o vyše 11 percent. Firmy nenakupujú nové stroje a stopli aj peniaze na modernizáciu. Skutočné oživenie a viac zákaziek sa ešte stále nedostavili. Podnikatelia sú preto opatrní. V červených číslach sú aj jeho zisky a počet zamestnancov vo fabrikách klesá.

Kvalitný audit má zmysel aj napriek nákladom
Čas na realizáciu povinného auditu majú energeticky náročnejšie firmy so spotrebou nad 20 gigawatthodín iba do konca roka. Štát im za nesplnenie povinnosti hrozí pokutou do 30-tisíc eur. Auditom však majú možnosť ušetriť. Audit totiž dokáže náklady na energie znížiť až o 30 percent. Priemerná cena auditu sa určiť nedá.

Údaje o trhu práce za tretí štvrťrok
Nezamestnanosť za tretí štvrťrok medziročne stúpla a zamestnanosť klesla. Vývoj celkovej zamestnanosti ovplyvnil najmä medziročný pokles počtu podnikateľov o 2,3 percenta. Rezort práce tvrdí, že počet nútených samostatne zárobkovo činných osôb sa po zmenách vo vymeriavacích základoch znížil.

Z domova


Málotriedne školy čaká ďalšia vlna škrtania
Parlament schválil minimálne počty žiakov v triedach základných škôl. Tie, ktoré triedy nenaplnia, dostanú zo štátnej kasy menej peňazí. Zmeny sa začnú uplatňovať od augusta 2015. Rezort školstva predpokladá, že v dôsledku zmeny zanikne 27 malých škôl a o prácu príde takmer štyristo pracovníkov v školstve. Štát tak usporí 1,1 milióna eur.

Lajčáka by volilo viac voličov ako Fica
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák by bol lepším kandidátom Smeru na prezidenta ako premiér Robert Fico. Vo voľbách by mohol získať viac hlasov než Fico. Smer sa oficiálne k prezidentských voľbám stále nevyjadril. Ak Fico pôjde za prezidenta, musí Smer hľadať premiéra.

Rezort predložiť analýzu zavedenia alternatívnych možností
Pravidlá nároku na starobný dôchodok už možno nebudú stanovené tak jednoznačne ako doteraz. Analýzu predloží rezort práce do konca roka 2017. Na priznanie starobnej penzie treba dovŕšiť vek 62 rokov a najmenej 15 rokov platiť dôchodkové poistenie. Rezort zvažuje, že by sa doba dôchodkového poistenia mohla predĺžiť až na 30 rokov.

Štát tvrdí, že jednu poisťovňu brzdia peniaze
Ak by platil pôvodný plán Smeru, o mesiac by sme mali len monopolnú štátnu poisťovňu. V súčasnosti projekt stojí. Vláda s ním nepočíta ani v legislatívnom pláne, v ktorom sú zákony, ktoré chce budúci rok schváliť. Rezort zdravotníctva tvrdí, že zákon je už pripravený, len ho doteraz neukázalo, lebo na jeho plnenie nie sú peniaze.

Zo zahraničia


Manipulácie so sadzbami
Pokutu takmer dve miliardy eur zaplatia západné banky Európskej únii, že manipulovali s medzibankovými sadzbami. Niekoľko britských a amerických, jedna nemecká i francúzska banka, mali dohadovať úroveň londýnskej úrokovej sadzby Libor aj európskeho Euriboru. Takéto konanie ovplyvnilo ceny hypoték aj ďalších bankových produktov.

Políciu za útok na protestujúcich nevyšetrujú
Demonštranti v Kyjeve obliehajú rezort vnútra a súdu v Ševčenkovskom obvode. Práve tam stíhajú deviatich mladých ľudí za účasť na zásahu polície proti demonštrantom. Svojím konaním mali vyprovokovať reakciu, za ktorú sa premiér Mykola Azarov ospravedlnil a ktorá zmenila občiansky protest na politický.

Zeman nemá dobrý vzťah s dvoma politikmi
Český prezident Miloš Zeman sa možno chystá zasiahnuť do podoby rodiacej sa vládnej koalície. Postaviť by sa mohol proti dvom politikom z ČSSD. Bohuslav Sobotka, líder ČSSD, odmieta možnosť, že by Zeman odmietol mená ľudí, ktoré mu predloží ako návrhy na nových ministrov.

Nedôvera, ktorá môže viesť až ku konfliktu
Čína už oznámila vytvorenie vzdušnej identifikačnej obrannej zóny vo Východočínskom mori. V tejto oblasti má Peking územné spory s Tokiom a Soulom. Podľa pravidiel majú všetky lietadlá v zóne hlásiť svoje letové plány Číne, musia zachovávať rádiový kontakt a reagovať na žiadosti o identifikáciu. Očakáva sa, že Čína pripravuje podobný postup aj v Juhočínskom mori.