medan.sk

sledujte nás:

Výber z 05.11.2013

Z ekonomiky


Lepší výber daní
Vláda pocítila koniec krízy a oživenie ekonomiky, a to na lepšom výbere daní. Za prvých desať mesiacov roka sa jej podarilo vybrať na DPH o 216 miliónov eur viac ako vlani. Lepšiemu výberu pomohli najmä ľudia. Celkovo tak DPH priniesla do štátnej kasy 3,8 miliardy eur. Do splnenia rozpočtového plánu vláde chýba asi sedemsto miliónov.

Brusel chce prispieť k ekológii
Európska komisia prijala návrh, aby členské štáty znížili spotrebu ľahkých plastových tašiek. Nový návrh komisie mení európsku smernicu o obaloch a odpadoch z obalov. Cieľom je znížiť spotrebu plastových nákupných tašiek s hrúbkou do 0,05 milimetra. Prípadne zdanenie či zavedenie poplatkov z týchto tašiek by sa mohlo premietnuť do ich vyššej ceny.

Ruské podniky v Európe investujú veľa
Rusi na Slovensku často investujú sprostredkovane, a to cez svoju európsku centrálu, alebo cez firmu založenú za konkrétnym účelom v daňových rajoch. Tie firmám poskytujú viacero výhod. Vďaka týmto benefitom patrí k najväčším investorom u nás aj Cyprus či Holandsko. Pre ruských investorov je Slovensko zaujímavé ako súčasť ich celoeurópskych investícií.

Príchod investorov na Slovensko
V lákaní investorov došlo v porovnaní s vlaňajškom k zásadnému posunu vpred. Je za tým kombinácia postupného oživovania ekonomickej aktivity v Európe a aktívnejšia úloha vlády pri podpore projektov. Štátna agentúra SARIO už rokuje s 44 investormi. K zlepšeniu situácie v príchode investorov došlo napriek zvýšeniu daní a odvodov.

Z domova


Prinášajú úspory a štát ich využíva čoraz častejšie
Elektronické aukcie ušetrili v tomto roku Slovákom viac než pol miliardy eur. Ide pritom o porovnanie odhadovanej ceny zákaziek s konečnou vysúťaženou sumou. Podľa Úradu pre verejné obstarávanie je úspora takmer päťnásobne vyššia než vlani. Napriek tomu odborníci upozorňujú na rezervy.

Zaplatenie pokuty na mieste môže ušetriť vodičom peniaze
Dostatok peňazí na okamžité vyplatenie pokuty nemá pri sebe každý vodič a vtedy prichádza o vodičský preukaz. Vyriešiť by to mohli platobné terminály, ktorými mali byť vybavení dopravní policajti. Ministerstvo vnútra už dlhšie sľubuje zavedenie terminálov. Ďalšou nedoriešenou otázkou sú poplatky vlastnej banke vodiča.

Takmer 48 percent ľudí označilo voľby za dôležité
Ľudia považujú voľby do samosprávnych krajov za dôležité, ale k volebným urnám sa nechystajú. Odhady volebnej účasti sa pohybujú na úrovni okolo 25 percent. Podľa prieskumu takmer 60 percent ľudí pozná mená kandidátov na županov vo svojom regióne.

Zníženie cien benzínu
Po minulotýždňovom zlacnení palív o jeden cent budú ceny na pumpách klesať opäť. Ropa na medzinárodných trhoch totiž stále klesá. Benzín sa tak opäť tesnejšie priblíži k hranici 1,4 eura za liter. Napriek zníženiu cien ropy však nafta zrejme nezlacnie. Neskôr by zlacňovanie mohlo pokračovať ešte razantnejšie.

Zo zahraničia


Sériu reforiem odštartoval prezident Si Ťin-pching
Číňania chystajú opatrenia ako vyššie úrokové sadzby pre domácich sporiteľov, dereguláciu a pozemkovú reformu. Politici chcú týmto spôsobom preorientovať druhú najväčšiu ekonomiku sveta na vyváženejší model. Ten bude založený na spotrebe, službách a inováciách. Výsledkom má byť udržateľný rast HDP.

Pojednávanie poznačili dva konflikty
Zvrhnutý egyptský prezident Muhammad Mursí vymení vilu vojenskej spravodajskej služby za väzenskú celu žalára Burdž al–Arabí. Rozhodol o tom súd a proces s ním aj s ďalšími 14 obvinenými lídrami hnutia Moslimské bratstvo odložil na 8. januára. Aj keď pojednávanie netrvalo dlho, jeho priebeh poznačili dva konflikty, ktoré prinútili sudcu prerušiť rokovanie.

Zeman požaduje splnenie všetkých podmienok
Český prezident Miloš Zeman tvrdí, že záujemcovia o ministerské kreslá v novom kabinete si musia pripraviť lustračné osvedčenia. Ak tak neurobia, tak nemajú šancu. Žiadne výnimky zákon nepripúšťa. Ide vraj o prvý odkaz v prípade vzniku situácie, že členom koaličnej vlády so sociálnymi demokratmi a ľudovcami by sa mal stať šéf ANO Andrej Babiš.

Voľby v Kosove dopadli rozpačito
Komunálne voľby v Kosove mali podľa Bruselu i Prištiny s prispením Belehradu ukončiť etnické rozdelenie bývalej juhosrbskej provincie. Hlasovanie však poznačili násilnosti a prejavy zastrašovania v prevažne Srbmi obývanom severnom Kosove. Otázkou volieb nebol ani tak výsledok jednotlivých kandidátov, ako skôr volebná účasť Srbov.