medan.sk

sledujte nás:

Výber z 05.11.2012

Z ekonomiky


Podnikatelia budú tvrdo reagovať na zmeny
Firmy, ktoré zaplatia po vládnych zmenách odvody aj za dohodárov tvrdia, že ceny tovarov a služieb sa môžu zvýšiť. Niektorí uvažujú aj o skončení svojej činnosti. Firmy budú držať personálne náklady pod kontrolou a na dohodároch budú šetriť. Odrazí sa to aj na nižších platoch, presune do interných pomerov či zlučovaní úväzkov.

SDKÚ chce konkurovať vláde Roberta Fica
Strana SDKÚ-DS má novú daňovú reformu, ktorou chce riešiť krízu, a to zdaňovaním každej finančnej transakcie. Jej sadzba by bola vo výške 0,1 percenta. Daňová revolúcia má byť alternatívou k opatreniam Smeru-SD. O podobnej dani sa diskutuje aj v EÚ, týkala by sa však len obchodov medzi finančnými inštitúciami.

Úsporné balíčky na roky 2011 a 2013
Úsporný balíček sa bežných zamestnancov v januári priamo dotkne menej, ako keď konsolidovala Radičovej vláda. Ficove úspory však zahŕňajú riziká, že dosahy balíčka sa v budúcnosti prehĺbia. Nevie sa, či zamestnávatelia, banky či regulované podniky vyššie dane neprenesú na bežných ľudí.

Deficit rozpočtu znižujú mimoriadne odvody a poplatky
Dieru v rozpočte už znižujú milióny od bánk či regulovaných podnikov. Svojimi prvými splátkami mimoriadneho odvodu prispeli k zníženiu sekery štátu v októbri oproti septembru o 120 miliónov eur. Rezort financií tvrdí, že sa nespolieha len na vyššie príjmy, ale aj na úspory na ministerstvách.

Z domova


Agrorezort chce odstrániť možnosť odkúpenia na splátky
Farmárom sa asi skomplikuje odkupovanie štátnych pozemkov, ktoré sa nachádzajú pod a v okolí ich hospodárskych budov. Z podmienok, ktoré upravuje vláda, môže vypadnúť časť, ktorá Slovenskému pozemkovému fonu umožňuje predávať tieto pozemky na splátky. Navrhuje to ministerstvo pôdohospodárstva.

Drahšie zákazky bude schvaľovať rezort zdravotníctva
Ak bude chcieť nemocnica kúpiť tovar či objednať služby za vyše desaťtisíc eur, jej nákup bude musieť schváliť rezort zdravotníctva. Pri nákupe za vyše 50-tisíc eur má v komisii, ktorá bude otvárať ponuky, sedieť zamestnanec rezortu. Príkaz, ktorý má dostať nemocnice pod väčšiu kontrolu, ich riaditelia vítajú.

Únik mozgov sa opäť zabrzdí
Kríza znižuje pracovné možnosti Slovákov v zahraničí a zmierňuje únik mozgov. Už tento rok sa má počet ľudí hľadajúcich uplatnenie v cudzine ustáliť okolo úrovne 100–tisíc. Podľa ekonómov sa návrat má týkať najmä IT expertov. Zadlžené krajiny majú problém zamestnať vlastných špecialistov.

Harabin vedie spor s Paludom
Šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin by mohol prehrať súd so svojím kritikom Petrom Paludom. Hrozbu sa snaží odvrátiť kriminalizáciou zákonného sudcu. Krajský súd v Bratislave mal rozhodnúť, či Harabin porušil zákon, keď v roku 2009 Paludovi nevyplatil odmenu k päťdesiatinám. Pojednávanie bolo zrušené kvôli námietke.

Zo zahraničia


Ameriku čaká volebná dráma
V USA sa začína posledná bitka kandidátov o rozhodujúce hlasy. Do prezidentských volieb totiž zostáva už len niekoľko hodín. Masové mítingy za účasti desaťtisícok ľudí čakajú Ohio, Floridu, Colorado, Virgíniu či Iowu. Do týchto rozhodujúcich štátov smerujú Barack Obama a Mitt Romney v posledných chvíľach svojej kampane.

Nečas zvládol ďalšiu krízu
Delegáti kongresu Občianskej demokratickej strany potvrdili, že český premiér Petr Nečas zostáva v kresle ich straníckeho lídra. V tajnom hlasovaní ho podporilo 351 z 592 delegátov. Jeho súpera Ivana Fuksu podporilo 178. Nečas musí presadiť balíček reforiem. Hlasovanie je spojené aj s vyjadrením dôvery jeho vláde.

Kopti majú nového pápeža
Egyptskí koptskí kresťania majú nového pápeža, ktorého podľa ich tradície vybral chlapec. So zaviazanými očami pristúpil k nádobe s tromi lístočkami a jeden vytiahol. Stálo na ňom meno biskupa Tawadrosa, ktorý sa stal pápežom Tawadrosom II. Toho však nečakajú ľahké výzvy.

Slovensko už vyše roka neúspešne hľadá kupca
Za rok nenašlo Slovensko záujemcu, ktorý by kúpil časť našich emisných povoleniek AAU. Na predaj máme kvóty na vypustenie 27 miliónov ton emisií. Pred pol rokom, rezort životného prostredia tvrdil, že o predaji rokuje s japonskými firmami a dvomi vládami krajín Európskej únie. Z predaja emisií by sme mohli získať 50 miliónov eur.