medan.sk

sledujte nás:

Výber z 05.10.2012

Z ekonomiky


Európska komisia priznala problémy s rozpočtom
Slovensko musí poslať do európskeho rozpočtu desiatky miliónov eur navyše. Bruselu totiž došli peniaze a v tomto roku potrebuje dodatočných 10 miliárd eur. Ak by únii naozaj chýbali, Slovensko by sa na nich podieľalo sumou okolo 50 až 60 miliónov eur.

Opozícia avizuje návrat rovnej dane
Jednoduchý daňový systém, ktorý platil na Slovensku od roku 2004, by sa v prípade zostavenia stredopravej vlády mohol vrátiť v roku 2016. Rovná daň podľa opozície prilákala nových investorov a vytvorili sa nové pracovné miesta. Opozícia ju preto bude presadzovať.

Zákonník práce núti firmy k opatrnosti
Počet pracovných ponúk v Bratislavskom kraji medziročne klesol. V auguste o desať a v septembri o 11 percent. V ostatných regiónoch začali voľné pracovné miesta ubúdať už na jar. Firmy sa obávajú najmä zhoršovania ekonomickej kondície. Neistota na finančnom trhu brzdí firmy pri prijímaní.

Milionárska daň vlani obohatila rozpočet o 26 miliónov eur
Milionárska daň sa vlani týkala každého dvadsiateho Slováka zamestnaného na plný pracovný úväzok. Plat vyšší ako 1 800 eur mal každý štrnásty zamestnaný vo veku 30 až 39 rokov. Milionársku daň platili najmä vysokoškolsky vzdelaní ľudia. Hrubú mzdu vyššiu ako 1 800 eur mali zamestnanci v informatike a komunikáciách.

Z domova


Štát chce pomoc obmedziť
Potraviny s logom EÚ dostane na budúci rok namiesto pol milióna ľudí iba 200-tisíc najchudobnejších Slovákov. Ministri pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek a práce Ján Richter tak chcú predísť fiasku z tohto roka. Štát mal zadarmo rozdať múku a cestoviny, ale 88-tisíc z nich sa k nim nedostalo.

Slovenské univerzity zaostávajú za svetovou špičkou
Slovensko nemá ani jediného zástupcu v rebríčku najlepších univerzít sveta Times Higher Education. Aj keď v hodnotení prevažujú americké a britské školy, medzi 400 najlepších sa dostali aj univerzity z Poľska, Česka či Estónska. Slovenská univerzita sa nedostala ani do európskeho rebríčka.

Výsledky jadrových záťažových testov
V Európskej únii nie je potrebné odstaviť pre bezpečnosť žiadnu fungujúcu jadrovú elektráreň. Prevádzkovatelia jadrových elektrární by sa mali zamerať najmä na riziko zemetrasení a záplav. Slovensko vraj problémy s bezpečnosťou nemá. Zlepšenia sa robia najmä voči menej pravdepodobným ťažkým haváriám.

Politici uviedli aj zárobky mimo verejnej funkcie
Verejnosť sa nedozvie koľko zarábali poslanci a ministri, ktorí sa po tohtoročných voľbách po prvý raz dostali do vlády či parlamentu. Viacerí z nich to však do majetkového priznania za minulý rok napísali. Pracovníci parlamentu tvrdia, že zverejniť doterajšie zárobky nových funkcionárov im nedovoľuje zákon.

Zo zahraničia


Portugalsko zasiahne vlna zvyšovania daní
Daň z príjmu vzrastie v Portugalsku priemerne o dve percentá, na 11,8 percenta. Vláda sa zamerala hlavne na najlepšie zarábajúcich. Tí odvedú štátu až polovicu. Portugalci budú musieť zaplatiť aj daň z luxusu a zaviedli aj daň z finančných transakcií. Na 17. novembra už Portugalci ohlásili generálny štrajk.

Boj o Biely dom sa zdramatizoval
Republikán Mitt Romney v priamej televíznej konfrontácii prevalcoval prezidenta Baracka Obamu. Témou bola ekonomika a problémy s nezamestnanosťou. Romney vyčítal Obamovi, že rast americkej ekonomiky sa stále znižuje. Vyhlásil, že nikdy nezvýši dane pre stredné vrstvy.

Kandidáti na pomoc sú Španielsko, Cyprus a Slovinsko
Prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi vie začať s nákupom štátnych dlhopisov. Rozhodnutie je však na vládach. Vykupovať sa budú dlhopisy len tých krajín, ktoré nečerpajú finančnú pomoc z eurovalu. Zatiaľ sa nevie, pri akých výnosoch úrokov na dlhopisoch krajiny na trhu eurobanka zasiahne.

Turecko si bude chrániť svoje hranice
Turecký parlament odklepol vojenský zásah v Sýrii. Stalo sa tak kvôli mínometnému útoku zo sýrskeho územia. Pri ňom zomreli na tureckých hraniciach piati ľudia. Turci tvrdia, že ide o varovanie pre Damask. Neznamená to však, že by vyhlásila vojnu Sýrii zmietanej nepokojmi.