medan.sk

sledujte nás:

Výber z 05.09.2012

Z ekonomiky


Štát by mohol od motoristov vyzbierať viac peňazí
Inštitút finančnej politiky predstavil návrh nového poplatku. Za autá by väčšina ľudí platila daň do 20 eur ročne a majitelia najluxusnejších modelov takmer 540 eur. S už pripravenou registračnou daňou by mohla vláda v čase konsolidácie získať vyše 65 miliónov eur. Výška dane by sa odvíjala od výkonu motora.

Poplatok za bezhotovostné platby sa zvyšuje
Slovenské finančné domy si upravujú svoje cenníky smerom nahor. Deje sa tak aj pri bezhotovostných platbách. Klienti tak namiesto hotovosti môžu viac používať bezhotovostné prevodné príkazy, za ktoré banky pýtajú viac. Bankám nahráva aj to, že rezort financií chce zakázať platenie v hotovosti nad päťtisíc eur.

Ľavici ani pravici sa nepodarilo zastaviť korupciu
Korupciu sprevádzajúcu čerpanie peňazí, ktoré Slovensku poskytuje únia či iné európske krajiny, sa nepodarilo obmedziť žiadnej vláde. Za päť rokov stúpol počet trestných činov spojených s eurofondmi, pribudlo obvinených a narástla škoda, ktorú spôsobili štátu. Podvodov s eurodotáciami sa dopúšťajú podnikatelia.

Fico navrhuje zrušiť daňový bonus pre vysokoškolákov
Vláda chce zrušiť daňový bonus pre vysokoškolákov starších ako 19 rokov. Rodiny s dvomi či tromi deťmi na vysokej škole tak prídu ročne o 500 až 750 eur. Plánovaný výnos zo zrušenia bonusu je 19 miliónov eur. Vláda chce opatrenie kompenzovať štedrejšími sociálnymi štipendiami.

Z domova


Šéfom bude Rafaj, alebo Danko
Šéf SNS Ján Slota končí na tomto poste. Naznačil, že jeho nástupcom môže byť Andrej Danko alebo Rafael Rafaj. Nového predsedu si strana bude voliť na októbrovom sneme.

Všeobecná zdravotná chce ľudí z Dôvery a Unionu
Všeobecná zdravotná poisťovňa si v rámci prepoisťovacej kampane dala urobiť reklamu, na ktorú plánuje minúť 420-tisíc eur. Chce tak zabojovať o klientov súkromných zdravotných poisťovní. Ak sa jej to podarí, Dôvera a Union by tak mali nižšiu hodnotu.

Prípadov neoprávnene získaných titulov pribúda
Minister školstva Dušan Čaplovič navrhuje trestné stíhanie za neprávom získaný akademický titul. Rektori zámer vítajú, ale názory právnikov sa líšia. Trestné stíhanie by sa týkalo najmä tých prípadov, kde bolo získanie vysokoškolského vzdelania spojené s trestným činom.

Kaliňákov rezort chystá zmeny
Ministerstvo vnútra chce, aby zvýšenie ceny diaľnice počas výstavby bolo ťažšie. O zvyšovaní ceny by nemal rozhodovať investor, ale súd. Právnici a stavbári sa obávajú, že zdĺhavé rozhodovanie môže zastaviť výstavbu diaľnic. Uvažuje sa aj o možnosti, že o zákazkách nad 10 miliónov eur sa bude rozhodovať bez súťaže.

Zo zahraničia


Neistota na trhoch má novú obeť
V druhom štvrťroku ekonomika Švajčiarska medzikvartálne klesla o 0,1 percenta. Ekonómovia očakávali rast. Stúpa riziko, že ekonomika nedosiahne v tomto roku plánovaný rast 1,4 percenta. Pod pokles exportu a priemyselnej výroby sa podpísalo posilňovanie franku oproti euru.

Nečas chce siahnuť po záchrannej brzde
Český premiér Petr Nečas nemá dostatočnú podporu vnútri svojich občianskych demokratov na pretlačenie balíčka s vyššími daňami. Časť poslancov ODS totiž odmieta podporiť chystané zvýšenie DPH a ďalších daní. Ak by zmeny neprešli, Nečas ich predloží znova, a zároveň nechá hlasovať o dôvere vláde.

Tlaky na Grécko sa stupňujú
Grécku hrozí, že medzinárodní veritelia zmietnu jeho balík úspor za 11,5 miliardy eur. Trojka zrejme odmietne plány na znižovanie výdavkov na obranu a verejnú správu a bude požadovať znižovanie minimálnej mzdy. Grécka vláda dúfa, že táto podoba balíka opatrení je posledná.

Bulharsko nepresvedčila ani najnovšia predpoveď
Bulharsko dočasne zmrazilo plán vstupu do eurozóny kvôli pokračujúcej finančnej kríze. Urobil tak po tom, čo Poľsko a Lotyšsko oznámili, že sa neponáhľajú s prijatím eura. Bulharsko v súčasnosti nevidí žiadne výhody v zapojení sa do eurozóny, len výdavky.