medan.sk

sledujte nás:

Výber z 05.08.2013

Z ekonomiky


Miera zlyhaných pôžičiek vzrástla
Kým vlani sa miera nesplácaných úverov zlepšovala, v júni 2013 sa hodnota znovu priblížila k vrcholu počas krízových rokov. Viac ako osem percent podnikateľov z nefinančnej oblasti neplatilo svoje splátky úverov. Odborníci vidia za nárastom slabý ekonomický rast a vyššie daňové zaťaženie.

Dôchodkové fondy majú zatiaľ najvyššie výnosy
Zhodnotenie fondov bez záruk síce rastie, no nie je výrazne vyššie, ako sú výnosy garantovaných fondov. Väčšina sporiteľov je vo fondoch, v ktorých má istotu, že vždy im na účte zostane aspoň to, čo tam vložili. Celkom je v druhom dôchodkovom pilieri asi 1,45 milióna sporiteľov.

Jahnátkova iniciatíva sa stretla s odporom
Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek narazil na kritiku pre zámer dostať do slovenských potravín viac domácich surovín. Predstavil vyhlášku, ktorá mala výrobcom umožniť používanie loga Slovenská potravina na obaloch. No len vtedy, že ich výrobok vyhovie novej definícii slovenskej potraviny. Dnes sa to však nesleduje.

Cena za štátne pozemky narastie
Nájom za štátnu pôdu od januára 2014 vzrastie z 1,5 na 2,2 percenta z jej ceny. Tým priemerné ročné nájomné za hektár vzrastie z 20 na 29 eur. Aj tak však ostane nižšie, ako je komerčné. Dôvodom na zvýšenie cien je podľa ministra pôdohospodárstva nedostatok verejných zdrojov. Ceny dvíhajú aj cudzinci.

Z domova


Hrušovský sa stretáva s ľuďmi bez toho, aby zbieral podpisy
Kým Andrej Kiska, Ján Čarnogurský a Radoslav Procházka už robia predvolebnú kampaň, Pavol Hrušovský čaká na podporu SDKÚ-DS. Tá by však v súboji o prezidentské kreslo najradšej podporila Ivetu Radičovú. Kandidatúru však odmieta. Hrušovský zotrváva na podmienke, že kandidovať bude s podporou KDH, Mosta a SDKÚ.

Fico si od prevzatia SPP sľuboval stabilnejšie ceny plynu
Slovensko uvažuje o zrieknutí sa práva na ovládnutie cien plynu pre domácnosti. Štát si dohodol možnosť kúpiť časť SPP v čase, keď nemeckí a francúzski privatizéri akcie predávali českému Energetickému a průmyslovému holdingu. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský vstup štátu do SPP teraz nepovažuje za dobrý krok.

Fico vidí nádej v Jaromírovi Čižnárovi
Zákon o preukazovaní pôvodu majetku je účinný už viac ako dva roky, ale výsledky nepriniesol. Mal byť odpoveďou najmä na verejné pochybnosti o majetku viacerých vysokopostavených politikov. Hovorí aj o konfiškácii celého majetku. Nový generálny prokurátor nespresnil, či a aké kroky chystá, aby zákon fungoval efektívnejšie.

Zákon mal platiť už pred dvoma mesiacmi
Vytvorenie systému jednej zdravotnej poisťovne mešká. Hoci mala byť realitou už na budúci rok, najnovšie sa tak má stať v roku 2015. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská vysvetľuje posun kontrolou, ktorú robí Úrad pre verejné obstarávanie. O predbežnú kontrolu požiadala akciová spoločnosť pre zavedenie unitárneho systému verejného zdravotného poistenia.

Zo zahraničia


Osud úradníckej vlády má v rukách sociálna demokracia
Český premiér Jiří Rusnok svojej vláde verí. Tvrdí, že pri hlasovaní o dôvere jeho úradnícky kabinet dostane 96 až 97 z celkovo 200 poslaneckých hlasov. Už teraz je však známe, že z 200 poslancov budú pri hlasovaní chýbať väznení poslanci David Rath a Roman Pekárek. Rusnok priznal, že dôveru poslancov si podpismi nepoistil.

Balíček chystaných opatrení
Vládni sociálni demokrati v Rakúsku predstavili milionársku daň. Realitou by sa mala stať po ich volebnom víťazstve. Plány zdaniť majetky nad milión eur znepokojujú hlavne najbohatších Rakúšanov. Nové zdanenie by sa týkalo 74-tisíc Rakúšanov. Sociálni demokrati si od dane sľubujú prilepšenie pre štátnu pokladnicu do výšky 2,5 miliardy eur.

Mugabe si potvrdil povesť mága moci
Africký vládca Robert Mugabe si miesto na čele Zimbabwe poistil až do svojich 94 rokov. Volebná komisia ho vyhlásila za víťaza volieb. Mugabeho rival, doterajší premiér Morgan Tsvangirai výsledky pre údajné podvody neuznal. Nezrovnalosti pri hlasovaní kritizovala Európska únia i Spojené štáty.

Ciele nového prezidenta
Novozvolený iránsky prezident Hasan Rúhání chce odomykať zatvorené dvere. Na prísahe sa zúčastnili zástupcovia 56 krajín. Vyhlásil, že sa im podarí vyriešiť otázky okolo jadrového programu. Zrušené budú aj medzinárodné sankcie a nastane nový ekonomický rozmach Iránu. Obnoviť chce aj diplomatické vzťahy s USA.