medan.sk

sledujte nás:

Výber z 05.06.2013

Z ekonomiky


Príspevok na zamestnanie mladých
Stovky firiem, ktoré ponúkli prácu ôsmim tisícom nezamestnaných, požiadali štát o dotácie. Platy nových zamestnancov im bude štát dotovať jeden rok. Peniaze má štát ešte na ďalších štyritisíc miest. Či týchto zamestnancov firmy udržia aj po skončení štátnej pomoci, je otázne. Záujem o projekt prejavili najmä firmy z Prešovského kraja.

Slovensko má najvyšší odvod
Medzinárodný menový fond odkázalo Slovensku, že má znížiť daň pre banky a môže tak naštartovať ekonomiku. Týmto spôsobom by sme mohli rozhýbať rozdávanie úverov z bánk. Rezort financií počíta s postupným znižovaním bankovej dane, kým z nej štát nevyzbiera miliardu eur. Dovtedy bude odvod pravidelne skresávať zisky bánk.

Pripravovaná zmena v sociálnych dávkach
Štát nebude sociálne dávky dlhšie nezamestnaným posielať automaticky, ale pri ich prípadnom odobratí zohľadní situáciu detí. Dávku majú ľudia získať po odpracovaní niekoľkých hodín týždenne v prospech verejnosti. Aby sa opatrenie nedotklo detí, chce rezort práce prípadne odobraté dávky prideľovať sociálnym pracovníkom.

Slovensko je ochotné diskutovať o spomalení konsolidácie
Ak by Slovensko prekročilo plány o trojpercentnom deficite, nebola by to žiadna katastrofa. Medzinárodný menový fond tvrdí, že prekročenie plánu o pár desatín by Slovensku jeho súčasnú dôveru trhov nezobralo. Podľa analytika by prekročenie deficitu nebolo dobrým signálom. V súčasnosti si požičiavame rekordne lacno.

Z domova


Zákonník práce sa meniť nebude
Poslanci odmietli zmeny v Zákonníku práce, ktoré navrhovala SDKÚ-DS. Úpravy mali odstrániť bariéry pri vytváraní nových miest a pomáhať pri znižovaní nezamestnanosti. Opätovne sa mali zvýšiť nadčasy o 100 hodín a zaviesť možnosť opakovane predlžiť pracovnú zmluvu na dobu určitú.

Kiska už zbiera podpisy
Občiansky kandidát na post prezidenta Andrej Kiska začal zber podpisov pod svoju kandidatúru. Predsedom petičného výboru sa stal Ján Filc. Kiska svoju kandidatúru opiera výlučne o podporu od občanov. Neodmietol však prípadnú podporu politických strán.

Rokovanie parlamentu chce zvolať Ľudová platforma
Opozícia chce diskutovať o kauze údajného tunelovania Vojenskej spravodajskej služby z čias prvej vlády Roberta Fica. Na základe 30 podpisov chcú iniciovať mimoriadne rokovanie. Opozícia nevylučuje, že ak Smer mimoriadnu schôdzu zablokuje, pristúpia k návrhu na odvolanie ministra obrany Martina Glváča.

Žiadostí o úver ustavične pribúda
Štátny fond rozvoja bývania spustil projekt a z prostriedkov štrukturálnych fondov sa budú môcť vyčleniť ďalšie milióny na zateplenie bytoviek. Bezúročné úvery na zateplenie bytového domu poskytne aj Európska únia. Fond zaznamenal zvýšený záujem o zatepľovanie a obnovu bytového fondu.

Zo zahraničia


Povodne v Európe spôsobili obrovské škody
Najmenej tri miliardy eur si podľa odhadov poisťovní môžu vyžiadať záplavy v strednej Európe. Škody už začínajú počítať najmä v Nemecku, Rakúsku a Česku. Česi očakávajú celkové škody za miliardy korún. V mestečku Passau sa doteraz vyčíslené škody rátajú v desiatkach miliónov eur.

Lotyšsko dostane pozvánku od Bruselu
Lotyšsko dostane od Bruselu oficiálne odporučenie, aby sa od januára budúceho roka stalo ďalšou krajinou používajúcou euro. Lotyšsko zaznamenalo najrýchlejší ekonomický rast v EÚ, keď jej HDP medziročne narástol o 5,1 percenta. Lotyšsko patrí spolu s Rumunskom a Bulharskom k najchudobnejším štátom v únii.

Odporúčania Európskej komisie sme zaregistrovali
Obyvateľstvo Slovenska starne, čo vystupňuje finančné tlaky na penzijné systémy. Európska komisia nám odporúča tento problém prioritne riešiť. Riziká v danej oblasti vidí napriek tomu, že slovenská vláda vlani presadila zásadnú dôchodkovú reformu. Rezort práce už teraz v oblasti dôchodkového zabezpečenia chystá ďalšie novinky.

Protivládne protesty v Turecku
Turecké protesty sa rozširujú. Dvojdňový štrajk už začala jedna z odborových organizácií, niektorí dôstojníci armády sa pridávajú k demonštrantom a ostro sa začína vyjadrovať aj opozícia. Premiér Recep Tayyip Erdogan však demonštrácie ignoruje. Z iniciovania a rozširovania protestov obvinil opozíciu.