medan.sk

sledujte nás:

Výber z 05.04.2012

Z ekonomiky


Okrem šetrenia nás čaká zvyšovanie daní
Ekonómovia si myslia, že vláda stiahne deficit verejných financií pod tri percentá HDP v budúcom roku. Kabinet Roberta Fica do toho dotlačia záväzky voči Európskej únii. Šetrenie bude závisieť od priorít vládneho kabinetu.

Ľudia míňali vo februári viac ako vlani
Tempo rastu maloobchodných tržieb stúplo vo februári medziročne o dve percentá. Tržby zlepšil najmä predaj v supermarketoch. Zákazníci sa presúvajú zo špecializovaných obchodov do veľkých predajní s väčším výberom.

Zástupcovia zamestnávateľov majú požiadavky
Premiér Robert Fico už má návrhy, ktoré mu posielajú podnikateľské, priemyselné a zamestnávateľské organizácie. Zhodli sa, že prioritou je konsolidácia verejných financií. S tým sa zhoduje aj minister financií Peter Kažimír.

Ceny medziročne stúpli
Na vyšších cenách v obchode sa prejavuje fakt, že ceny rastú od producentov. Na začiatku roka výrobné ceny na Slovensku rástli takmer najviac z celej EÚ. Vo februári oproti januáru poskočili o 1,2 percenta. Dôvodom je najmä zdraženie energií.

Z domova


Opozícia dáva Smeru-SD a kabinetu sto dní
Robert Fico je opäť premiérom a dialóg chce viesť hlavne so sociálnymi partnermi. S nimi bude spolupracovať aj na programovom vyhlásení vlády. Fico sľúbil, že sa pri všetkých rozhodnutiach poradí s odborníkmi. Z jeho vlády sa dvaja ministri pozdávajú aj pravici.

Paška chce siahnuť na výhody poslancov
Post šéfa parlamentu získal Pavol Paška. Podpredsedami je Jana Laššáková, Renáta Zmajkovičová, Erika Jurinová a Jan Figeľ. Vedenie Národnej rady zvolili poslanci, keď zložili slávnostný sľub.

Radičová opustila Úrad vlády
Expremiérka Iveta Radičová odchádza z politiky. Jej nástupcovi Robertovi Ficovi odovzdala premiérsky úrad, pričom rokovali aj o jej ďalšom pôsobení. Smer chce, aby ústavní činitelia po skončení svojich funkcií prešli na diplomatické posty.

Akreditácie by mali potrebovať aj stredné školy
Minister školstva Dušan Čaplovič chce nekvalitným stredným školám siahnuť na štátne príspevky. Zatiaľ sa nevie ako určí, ktoré školy učia na nedostatočnej úrovni. Čaplovič im plánuje nariadiť akreditácie, aké sú na vysokých školách.

Zo zahraničia


Česku hrozia predčasné voľby
České Veci verejné dala premiérovi Petrovi Nečasovi ultimátum. Ak nesplní podmienky, tak odídu z vlády. Vládne strany už ďalej nechcú ustupovať a preto hovoria o predčasných voľbách. Demisie zo strany Veci verejné odmietli podať dvaja ľudia.

Dôveryhodnosť Madridu aj Lisabonu klesá
Eurobanka ponechala úrokovú sadzbu na jednopercentnej úrovni. Podporuje tak úverovanie bánk. Šéf banky uviedol, že situácia v krajinách eurozóny sa môže v priebehu roka zhoršiť, lebo Portugalsko a Španielsko budú asi potrebovať ďalšiu finančnú pomoc.

Tadič oznámil, že predčasne odstupuje
Srbský prezident Boris Tadič predčasne odišiel z kresla hlavy štátu. Rozhodol sa tak v záujme zvýšenia šancí svojej Demokratickej strany. Tá v prieskumoch zaostáva za populistickou Srbskou pokrokovou stranou.

Obama napadol opatrenia, ktoré majú ušetriť bilióny
Americký prezident Barack Obama a republikáni sa nezhodli na návrhu rozpočtu na budúci rok. Republikáni chcú ušetriť počas 10 rokov cez 5,3 bilióna dolárov. Tie chcú získať škrtmi vládnych výdavkov v zdravotníctve, sociálnej oblasti a znižovaním daní.