medan.sk

sledujte nás:

Výber z 05.02.2014

Z ekonomiky


Ľudia budú na nákupy míňať menej
Takmer žiadne zdražovanie potravín, nehnuteľností či viac peňazí na sporiacich účtoch. Hrozí však predraženie pôžičiek, zvýšenie dlhov ľudí a firiem či vyššie úroky na nových úveroch. Dôvodom je pomalý rast cien. Tie by mali v najbližších mesiacoch vzrásť len o 0,8 percenta. Ekonomický rast by sa mal zrýchľovať nad úroveň dvoch percent. Zvýšiť by sa mala aj zamestnanosť.

SZRB eviduje 50 záujemcov o záchranný úver
Vláda zamýšľala, že firmy dostanú možnosť žiadať o úver vo výške ročných odvodov za zamestnancov už v decembri. Štátna Slovenská záručná a rozvojová banka zatiaľ žiadny odvodový úver neposkytla. Tvrdí, že eviduje zhruba 50 záujemcov, no nepredložili jej všetky podklady. O úver žiadajú najmä eseročky, v priemere si pýtajú stotisíc eur.

Výsledky prieskumu GfK pre HN
Výsledky prieskumu hovoria, že viac pozitív ako negatív znamenalo zavedenie eura pre väčšinu podnikateľov. S prechodom na novú menu sú spokojné tri zo štyroch firiem. Pochvaľujú si najmä úspory pri zmene kurzov a znížila sa cena za zahraničné prevody. Podnikatelia, ktorým euro ublížilo, sa sťažujú na zhoršenie konkurencieschopnosti a zvýšenie cien a nákladov.

Firmy majú problém obsadiť tisícky kvalifikovaných miest
Sedemnásť nemeckých podnikov otvorí v septembri svoje brány pre študentov stredných škôl. Zahraničné firmy pôsobiace na Slovensku chcú priamo vo výrobe naučiť mladých ľudí potrebným zručnostiam. Rezort školstva plánuje finančne zvýhodniť stredné školy technického zamerania, ktoré pripravujú svojich žiakov pre prax.

Z domova


Obchod s plynom môže skončiť v štátnych rukách
Rezort hospodárstva dostal zelenú na vstup do matky Slovenského plynárenského priemyslu. Protimonopolný úrad už odklepol plány štátu prevziať od Energetického a průmyslového holdingu výlučnú kontrolu v plynárňach. Rezort by mal mať navyše na stole aj dohodu s ruským gigantom Gazprom o lacnejšom nákupe plynu. Zatiaľ sa nevie, o koľko by sme mohli platiť menej.

NBS si od eura sľubovala viac zahraničných investícií
Najdôležitejšími prínosmi zavedenia eura pre slovenskú ekonomiku mali byť lacnejšie peniaze pre firmy, rast zahraničného obchodu či viac zahraničných investícií. Vyplýva to z prognóz Národnej banky Slovenska z roku 2006. Predpovede NBS sa zatiaľ napĺňajú len sčasti. Vlani Slovensko doviezlo a vyviezlo tovar a služby za 121 miliárd eur, o pätinu viac ako v poslednom roku pred zavedením eura.

Ceny ešte môžu klesnúť
Ceny nehnuteľností v Bratislavskom kraji klesali podľa Národnej banky Slovenska aj v poslednom štvrťroku minulého roka. Pokles tak trvá nepretržite už pol druha roka a ceny by mohli klesať aj v tomto roku. V poslednom štvrťroku 2013 neklesali ceny všetkých bytov. Išlo najmä o väčšie nehnuteľnosti, ale aj jednoizbové byty.

Výkaz zaviedol štát od začiatku tohto roka
Finančná správa očakáva, že kontrolný výkaz poskytne Daňovému riaditeľstvu dosť údajov na vypočítanie daňovej povinnosti firiem. Vypracovať ho musí každý platiteľ DPH a tento mesiac podať spolu s daňovým priznaním. Od roku 2016 by daňové priznania k DPH mali vypracovať daňové úrady, podnikatelia ich len potvrdia.

Zo zahraničia


Česku pomohli ústretové opatrenia v daňovej oblasti
Čo deň, to 38 nových pracovných miest. Taký je výsledok českej štátnej agentúry CzechInvest, ktorá láka investorov. Oproti minulosti si polepšila. Česi totiž predĺžili obdobie, počas ktorého je možné čerpať zľavu na dani z príjmu, z piatich na desať rokov. Výsledkom je vyše 10 500 nových pracovných miest. Naproti tomu Slováci prilákali 18 investorov.

Prezident zdržuje novú ústavu aj voľby
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč zvažuje predčasné parlamentné aj prezidentské voľby. Stane sa tak v prípade, ak sa mu nepodarí s lídrami opozície dosiahnuť dohodu. Janukovyč už o tejto možnosti hovoril s poslancami svojej vládnej Strany regiónov. Opozícia v parlamente varovala, že sa pokúsi obmedziť právomoci prezidenta.

Svetové trhy včera ovládol zmätok
Svetové trhy sa obávajú prepadu amerických akcií a spomaleniu najväčších ekonomík sveta. Dôvodom znepokojenia má byť postupné skoncovanie s „dopovaním“ ekonomiky USA novými peniazmi. Tie na trhy vlievala americká centrálna banka Fed. Turbulencie najviac pocítila japonská burza. Chaos na akciových trhoch sa prejavuje v Ázii, Európe aj USA.

Turecko je od roku 1999 kandidátom na vstup do Únie
Nemecká kancelárka Angela Merkelová tvrdí, že prístupové rokovania Turecka s Európskou úniou sú proces s otvoreným koncom. O možnosti vstupu do EÚ sa vyslovila zdržanlivo. Turecký premiér Recep Erdogan tvrdí, že bez Turecka sa Brusel nezaobíde. Uviedol, že turecká ekonomika stále rastie, príjmy a export sú vyššie a nezamestnanosť klesá.