medan.sk

sledujte nás:

Výber z 04.12.2013

Z ekonomiky


Vláda chce firmám zabrániť obchádzať odvody
Študenti, ktorí si popri škole privyrábajú na dohodu, zarobia budúci rok o niečo viac. Štát totiž zvyšuje odvodovú úľavu, do ktorej nemusia študenti platiť odvody z dohôd. Zmien však bude viac. Vláda nimi ide po firmách, ktoré sa pri dohodách vyhýbajú plateniu odvodov. Budúci rok sa už nebudú môcť uzatvoriť dohody na dobu neurčitú.

Po zavedení licencií zaniknú tisícky firiem
Všetky firmy zaplatia štátu aspoň nejakú daň. Platí to aj pre tie, ktoré sú v strate. Vláda schválila zavedenie licencie, čiže minimálnej dane. S jej zaplatením by mohli mať problém najmä tisícky malých firiem z nízkym obratom, ale aj tí, ktorí si snažia podnikaním len privyrobiť. Najnižšiu licenciu – 480 eur ročne, zaplatí 50-tisíc podnikov.

Poradcovia navrhujú len polovičný profil
Poradcovia bruselských komisárov nesúhlasia so slovenským ministrom dopravy Jánom Počiatkom. Ten chce postaviť žilinský obchvat formou plnej diaľnice. Podľa nich by v danom úseku postačoval polprofil. Verejná súťaž na stavbu diaľnice D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno je takmer na konci. Štát musí presvedčiť Brusel o potrebe štvorprúdovky.

Vláda čelí kritike opozície
Zvyšovanie miezd cez kolektívne zmluvy vyššieho stupňa aj vo firmách, ktoré s tým nesúhlasia, preverí Ústavný súd. Podnet podali poslanci z SDKÚ, KDH a strany Most-Híd. Podľa nich zvýši novela zákona o kolektívnom vyjednávaní počet nezamestnaných. Opozícia chce, aby súd preveril aj daňové licencie.

Z domova


V medzinárodnom rebríčku sme sa prepadli
Matematika, čítanie s porozumením a prírodné vedy robia slovenským žiakom ťažkosti. Výsledky medzinárodného testovania 15-ročných žiakov hovoria, že Slovensko prepadlo vo všetkých troch oblastiach pod priemer najvyspelejších krajín sveta. Podľa rezortu školstva za to môže nárast počtu slabších žiakov, ktorým sa školy osobitne nevenujú.

Zmrazenie príjmov ústavných činiteľov prešlo hladko
Politici a ďalší ústavní činitelia vrátane sudcov si v budúcom roku finančne nepolepšia. Parlament rozhodol, že ich platy zostanú zmrazené. Zo 137 prítomných hlasovalo za 127 poslancov. V rozprave o svojich platoch niektorí volajú po novej zákonnej úprave. Na výdavkoch štátneho rozpočtu sa prijatím zákona ušetrí 8,2 milióna eur.

Termín ukončenia vyšetrovania nie je možné určiť
V kauze Gorila sú tri nové trestné stíhania vo veci a tri dožiadania o právnu pomoc na Cyprus, Anglicko a Rakúsko. Úrad špeciálnej prokuratúry nechcel byť konkrétnejší, čoho sa stíhanie týka. Od poslednej správy prednesenej v parlamente špecializovaný tím vypočul približne štyridsať osôb v postavení svedka.

Ľudia z vedenia SDKÚ nevedia, kedy padne rozhodnutie
Predseda SDKÚ Pavol Frešo nevie, kedy sa jeho strana rozhodne podporiť niektorého z opozičných kandidátov na prezidenta. Túto otázku zrejme otvoria na prezídiu strany alebo keď budú známi všetci kandidáti. V SDKÚ uvažujú nad Pavlom Hrušovským, Radoslavom Procházkom a Milanom Kňažkom.

Zo zahraničia


Výsledok hlasovania neprekvapil
Ukrajinský parlament nevyslovil nedôveru vláde Mikolu Azarova. Opozícia to navrhovala napriek tomu, že v zákonodarnom zhromaždení má väčšinu koalícia vedená Stranou regiónov. Za vyslovenie nedôvery hlasovalo 186 poslancov. Opoziční lídri budú trvať na odstúpení vlády, na predčasných parlamentných voľbách a na odvolaní prezidenta Janukovyča.

Spolkové štáty chcú zakázať NPD
Väčšina politikov tvrdí, že krajne pravicová Národnodemokratická strana Nemecka porušuje ústavné princípy a obhajuje násilie. Spolkové štáty chcú neonacistov zakázať. V Nemecku stále nepanuje zhoda, či je to správne riešenie. O žiadosti týkajúcej sa zákazu bude rozhodovať nemecký Federálny ústavný súd.

Slovensko zrejme Ukrajine pomáhať nebude
Prepojenie, vďaka ktorému mala Ukrajina dostávať plyn cez Slovensko namiesto Ruska, sa nateraz odkladá. Premiér Robert Fico sa odvolal na to, že Ukrajinci sa dohodli s Rusmi na lacnejšom plyne. Do vybudovania nového prepojenia nás tlačil Brusel. Eustream zatiaľ čaká na potvrdenie Ukrajinskej strany, že o prepojenie má záujem.

Transparency International hodnotil vnímanie korupcie
V rebríčku o vnímaní korupcie sa pred Slovenskom umiestnili všetky tri ďalšie štáty Visegrádskej štvorky. Slovensko skončilo zo 177 krajín na 61. mieste. Naše umiestnenie v rebríčku nevyzerá dobre ani v porovnaní s inými krajinami Únie. Horšie ako Slovensko skončili iba Taliansko, Rumunsko, Bulharsko a Grécko.