medan.sk

sledujte nás:

Výber z 04.11.2013

Z ekonomiky


Zavedenie jednej poisťovne sa vzďaľuje
Takmer pred rokom mal rezort zdravotníctva hľadať poradcu na zavedenie jednej poisťovne. V týchto dňoch už mali prebiehať rokovania s akcionármi súkromných poisťovní, o tom, či svoje podniky predajú, alebo sa nechajú vyvlastniť. Realita je však iná. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská tvrdí, že na vine sú peniaze.

Zrážková daň bude platiť od januára
Štát od januára zdaní platby do niektorých krajín sadzbou 35 percent. Previesť príjem do niektorých daňových rajov a vyhnúť sa tak zdaneniu na Slovensku nebude už také jednoduché. Nová daň sa však nedotkne Holandska či ďalších európskych členských štátov. Zasiahne hlavne exotické krajiny, s ktorými Slovensko nemá uzavretú zmluvu o dvojitom zdanení.

Banky zvýšili svoj celkový zisk
Najväčšie slovenské banky si oproti vlaňajšku polepšili a za prvých deväť mesiacov zarobili o 50 miliónov eur viac. Pomohla im kríza v Európe a zlacňovanie pôžičiek od Európskej centrálnej banky. Lacnejšie peniaze z medzibankového trhu sa negatívne dotkli termínovaných účtov. Úroky na nich podstatne klesli.

Slovensko zaostáva od 90. rokov
Slovenské firmy výskum takmer vôbec nerobia a zaostávame za krajinami Európskej únie. Zahraničné firmy preferujú krajiny, kde sú investície do výskumu a vývoja daňovo zvýhodnené. Vláda už pripravuje stratégiu inteligentnej špecializácie. Ide o program pre čerpanie eurofondov na výskum a vývoj. Vyčlenených na ne má byť 2,3 miliardy eur.

Z domova


Vláda odklepla zmeny v DPH
Firmy majú vypĺňať kontrolný výkaz už za január 2014, ale štát sa neponáhľa s tým, aby ukázal firmám manuál, ako ho vyplniť. Novela zákona o DPH prináša elektronický kontrolný výkaz. Daniarom ho musí zasielať každý podnikateľ, ktorý platí DPH, pričom v ňom zverejní zoznam všetkých transakcií za dané obdobie.

Voliči nemajú o župné voľby záujem
Voliči budú v župných voľbách rozhodovať o rozdelení peňazí. Osem samosprávnych krajov ročne prerozdeľuje cez miliardu eur od daňových poplatníkov. Na štvorročné funkčné obdobie budú mať župani k dispozícii cez štyri miliardy eur. Práca županov je najmä stav ciest druhej a tretej triedy, činnosť krajských nemocníc, škôl a prevádzka prímestských autobusov.

Kaliňák nepovie, ktoré úrady sú ohrozené
Cez dvesto štátnych organizácií čaká počas dvoch rokov spájanie, transformácia či rušenie. Ktoré to sú, sa verejnosť vopred nedozvie a nebudú to vedieť ani samotní zamestnanci úradov. Minister vnútra Robert Kaliňák tvrdí, že ak by informácie o rušení úradov sprístupnil, zmaril by úspech reformy.

Povinné poistenie je celoeurópska povinnosť
Slovenská kancelária poisťovateľov odmieta, že by boli poisťovne povinné po rozsudku európskeho Súdneho dvora platiť odškodné pozostalým po obetiach nehôd. Súdny dvor sa nestotožnil ani s výhradami slovenskej vlády. Tá sa pred súdom zastala poisťovní, že emocionálna ujma sa nemôže stotožňovať s významom slova škoda.

Zo zahraničia


USA sa bráni tlaku na znižovanie výdavkov
Americká ekonomika prechádzala v poslednom roku nepresvedčivým vývojom. Silnejší rast sa ani teraz USA udržať nepodarí. Slabý zostáva aj trh práce, čo Fedu zabránilo začať s pritvrdzovaním menovej politiky. Vláda presadila zvýšenie daňovej sadzby pre ľudí s najvyššími príjmami. S novým významnejším opatrením však odvtedy neprišla.

Egypt žije v súčasnosti tromi udalosťami
Egypt zakázal vtipkovanie na účet politikov. Zakázali populárnu humoristickú televíznu reláciu, lebo moderátor si dovolil ironické poznámky na adresu dočasnej vlády. Šoumen Básem Yusif pripúšťa, že to možno prehnal v prípade zbytočne tvrdých vyjadrení, ale nechápe, prečo jeho humor považujú za výsmech symbolov štátu.

Voliči rozhodnú o starostovi New Yorku
Demokrat Bill de Blasio alebo republikán Joe Lhota bude starostom New Yorku. Podľa prieskumov vedie Bill de Blasio. Obaja kandidáti v kampani hrali okrem iného na strunu multirasovej identity New Yorku. Podľa denníka The New York Times terajšia voľba nie je postavená na kompetenciách, ale na víziách a ideológii.

Ťažobné spoločnosti už zacítili svoju šancu
Grónsko by sa mohlo stať lákadlom pre ťažobné spoločnosti z celého sveta. Grónska premiérka Aleqa Hammondová presadila, aby sa v Grónsku začalo s výskumom ťažby uránovej rudy. Ťažba by Grónsku pomohla úplne sa osamostatniť od Dánska, ak by sa vedel sám uživiť.