medan.sk

sledujte nás:

Výber z 04.10.2012

Z ekonomiky


Firmy sa nemôžu spoliehať na pomoc od štátu
Firmy dostanú časť investičných stimulov zrejme až o rok neskôr. Minister financií Peter Kažimír tvrdí, že si štát nemôže dovoliť daňové prázdniny pre podniky. Firmy chceli cez pomoc od štátu rozširovať výrobu a neprepúšťať. Rezort hospodárstva tvrdí, že ľudia o prácu neprídu. Meniť by sa nemali ani plány investícií.

Riziká bankovej únie podľa Kažimíra
Minister financií Peter Kažimír tvrdí, že ak sa návrh bankovej únie schváli, pre Slovensko to bude riziko. Ak sa totiž veľká banka v zahraničí s pobočkami po celej Európe dostane do problémov, nezachráni sa sama, ale začne vyberať peniaze z dcérskej pobočky na Slovensku.

Kažimír chce zatlačiť na zníženie dane
Minister financií Peter Kažimír chce znížiť dane pre právnické osoby, ak to umožní ekonomická situácia. Tento zámer však nechce zapracovať do zákona, v ktorom aktuálne navrhuje jej zvýšenie. Daň z príjmu pre právnické osoby má vzrásť na 23 percent. Vláda očakáva, že budúci rok do štátnej kasy pritečie 300 miliónov eur.

Zmena poisťovne je tento rok výnimočná
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zaznamenal od ľudí veľa sťažností na nečestný nábor. Tento rok ich bolo takmer sto oproti vlaňajším trom. Vláda totiž plánuje zlúčiť poisťovne do jednej štátnej, a tak mohlo ísť o posledný výber medzi viacerými spoločnosťami. Najviac podnetov prišlo na súkromné poisťovne.

Z domova


Kažimír chce rokovať o nižšom čísle
Minister financií Peter Kažimír pripustil, že platy učiteľov by mohli stúpnuť. Rezort už hľadá možnosti, ako im pridať. Plošné zvýšenie o desať percent, ktoré požadujú odborári je podľa neho nesplniteľné. Kažimír ustúpil rezortným kolegom a upustil od zníženia výsluhových dôchodkov policajtov a vojakov.

Návrh ďalšieho protikrízového opatrenia
Na základe iniciatívy z Bruselu by sa mali všetky krajiny používajúce euro zaviazať na prijímanie tvrdých reforiem. Novinka by mohla doplniť fiškálny pakt. Nedávno predložené opatrenie bude Slovensko ratifikovať ešte tento rok. Členské krajiny zaväzuje dodržiavať prísne rozpočtové pravidlá.

Na zámer vlády upozornila organizácia Greenpeace
Vláda chce do uhoľnej elektrárne investovať časť zo sto miliónov eur. Slovensko ich budúci rok získa za menšie znečisťovanie ovzdušia emisiami oxidu uhličitého. Spaľovanie uhlia pritom patrí medzi najväčšie zdroje znečistenia. Investícia má zároveň pomôcť baníctvu.

Brusel chce hovoriť do rozpočtov krajín eurozóny
Ak by Slovensko pripravilo návrh štátneho rozpočtu postavený na nereálnych príjmoch či podhodnotených výdavkoch, Európska komisia ho neumožní schváliť.Aby sa zabránilo vysokým deficitom a dlhom, Brusel by mohol od vlády požadovať vyššie dane, menšie platy pre štátnych zamestnancov či nižšie penzie.

Zo zahraničia


Amerika zažila rečnícky súboj rivalov o Biely dom
V rečníckom dueli sa proti sebe postavili prezident Barack Obama a republikánsky kandidát Mitt Romney. Šance Romneyho sa podľa prieskumov zvýšili, za Obamom zaostáva už len o tri percentá. Témou kampane aj duelu je ekonomika. Podľa dvadsiatky špičkových odborníkov by mal vyhrať Romney.

Gréci schovávajú peniaze na účtoch v zahraničí
Grécka vláda vytiahla zoznam bohatých ľudí, ktorí majú ukryté svoje nezdanené milióny na švajčiarskych účtoch. Asi dvetisíc Grékov malo okrádať štát o milióny eur na daniach. Grécko chce dostať peniaze naspäť do krajiny. Rezort financií presnú sumu nezdanených peňazí tají. Vláda odhaduje, že to je celkovo 200 miliárd eur.

Drábek odíde v posledný októbrový deň
Minister práce Jaromír Drábek oznámil svoju demisiu. Stalo sa tak po prevalení korupčnej kauzy na ministerstve práce. Dôvodom je uväznenie jeho odvolaného prvého námestníka Vladimíra Šišku. S tým Drábek spolupracoval deväť rokov a údajne si nevedel predstaviť jeho pochybenie.

Portugalsko zavádza nové drastické opatrenia
Portugalci od tohto roku budú musieť počítať s novou daňou z kapitálu, vlastníctva luxusných nehnuteľností a finančných transakcií. Všetci budú platiť v priemere o 2,3 percenta vyššiu daň z príjmu. Budúci rok sa ekonomika oslabí o jedno percento a miera nezamestnanosti sa vyšplhá na 16,4 percenta.