medan.sk

sledujte nás:

Výber z 04.09.2012

Z ekonomiky


Slovenský rozpočet potrebuje milióny
Oproti minulému roku stúpla sekera štátu o tretinu a z celoročného plánu deficitu boli na konci augusta minuté takmer tri štvrtiny. Štát totiž nešetrí a bežné výdavky stúpli oproti vlaňajšku o sedem percent. Plány marí aj nižší výber dane z pridanej hodnoty.

Zákonník práce má byť účinný od tohto januára
Parlament bude o návrhu Zákonníka práce rokovať na budúci týždeň. Medzi sociálnymi partnermi z tripartity ešte stále panujú rozpory. Zamestnávatelia žiadajú odklad účinnosti zákonníka o rok. Podľa nich ohrozí 50–tisíc pracovných miest. Obmedzí sa aj reťazenie pracovných zmlúv na dobu určitú.

Súkromné spoločnosti lobujú za daňové prázdniny
Osem firiem podnikajúcich na Slovensku žiada štát o možnosť nezaplatenia daní z príjmu v celkovej výške 120 miliónov eur. Ušetrené peniaze plánujú investovať do modernizácie či rozšírenia výroby. Väčšina z nich sľubuje aj vytvorenie nových pracovných miest.

Najnižšie ceny vyvolávajú námietky
Lacné ponuky stavebných firiem na výstavbu diaľničných úsekov ústia do sporov a odďaľujú začiatok termínu ich výstavby. Stavebné stroje počas preverovania ísť na diaľnicu nesmú a hrozí aj prepadnutie eurofondov. Rezort dopravy tvrdí, že diaľničnú výstavbu brzdia výkony Úradu pre verejné obstarávanie.

Z domova


Darcovia chcú svoje peniaze späť
Slovensko bude musieť vrátiť cez 668-tisíc eur Nórsku, Islandu a Lichtenštajnsku. Tie nám chceli pomôcť pri výstavbe športového areálu v Senci. Ten sa oficiálne otvoril, ale pri audite sa zistilo, že pri jeho výstavbe zmizlo 62-tisíc eur. Nórske fondy však uplatňujú nulovú toleranciu k takýmto machináciám.

Štát ide rušiť FNM bez očakávaných úspor
Rušením Fondu národného majetku štát nemusí nič ušetriť, avšak celý proces sa môže predražiť. Rezort hospodárstva chce namiesto neho zriadiť minimálne dve agentúry, a to Národnú správcovskú spoločnosť a Štátny energetický holding. Vláda chce celý proces stihnúť do septembra budúceho roka.

Zdravotnícky sektor návrh skritizoval
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská chce obnoviť koncovú sieť nemocníc. Od októbra má mať 36 štátnych zdravotníckych zariadení garantované zmluvy s poisťovňami. Návrh skritizovali lekári, nemocnice aj poisťovne. Rezort však ich pripomienky do úvahy neberie.

S návrhom prišiel Jahnátek
Štát bude opäť regulovať vzťahy medzi obchodnými reťazcami a dodávateľmi. Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek tvrdí, že praktiky obchodných reťazcov môžu za pokles podielu potravín od slovenských dodávateľov na pultoch predajní.

Zo zahraničia


Záchranné fondy eurozóny nemajú dosť peňazí
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj tvrdí, že eurovaly nebudú mať dosť peňazí na prekonanie krízy v eurozóne. Podľa OECD jej pomôže urýchlený zásah zo strany Európskej centrálnej banky. Očakáva od nej neobmedzený výkup dlhopisov problémových krajín na trhoch. Nemecko s tým však nesúhlasí.

Briti stále nezhabali majetok ľudí z okolia Mubaraka
Veľká Británia ukrýva milióny bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka cez 1,5 roka a odmieta ich vrátiť späť. Časť z majetku sa dokonca stratila. Egypt sa vyhráža žalobou a Londýn obviňuje z ukradnutia egyptského majetku a porušovania protikorupčných medzinárodných zmlúv.

Slovinsko je kandidátom na finančnú pomoc
Slovinsko by sa v októbri mohlo dostať do platobnej neschopnosti, ak nepredá dlhopisy. Zrejme sa tak stane šiestou krajinou, ktorá požiada o pomoc z eurovalu. V 2. kvartáli klesla ich ekonomika medziročne o 3,2 percenta. Slovinsko bude potrebovať zrejme jednocifernú miliardovú sumu.

Rathovi sa rozšíri jeho trestné stíhanie
Českého poslanca Davida Ratha, ktorý je obvinený z prijatia sedemmiliónového úplatku, budú stíhať za ďalšie prípady korupcie. Obohatil sa vraj na zákazkách na vybavenie nemocníc. Rath pri príchode do parlamentu povedal jedinú vetu, v ktorej napadol ministra vnútra Jana Kubiceho.