medan.sk

sledujte nás:

Výber z 04.04.2012

Z ekonomiky


Vláda za štvrťrok minula viac ako mala
Za prvý štvrťrok dosiahol deficit rozpočtu 1,1 miliardy eur. Oproti vlaňajšku je to zhoršenie o 500 miliónov eur. Budúci premiér Robert Fico obvinil končiaci kabinet z nehospodárnosti. Smer sa chystá prehodnotiť zmluvy uzavreté po páde vlády.

Klienti bánk majú byť lepšie chránení
Vo februári si Slováci požičali na bývanie priemerne za 5,16 %. Za drahšie hypotekárne úvery môže zrejme nová legislatíva. Jej cieľom je vyššia ochrana klienta. Banky poskytli vo februári 185 miliónov eur na bývanie.

Využívanie elektronických aukcií sa bude zvyšovať
Elektronická aukcia priniesla pri nákupe právnych a konzultačných služieb, ale i v stavebníctve o pätinu nižšie ceny ako pri klasickom tendri. Za rok sa použili pri každom piatom obstarávaní. Elektronické aukcie sú podľa Smeru nevyhnutné.

V strate sa ocitla iba jedna banka
Slovenské finančné domy zaznamenali vlani zisk. Zisky sa však môžu oslabiť pre spomalenie rastu ekonomiky, vysokú nezamestnanosť a obavy z nesplácania úverov. Banky upozorňujú aj na bankovú daň, ktorej odvod chce Smer zvýšiť na 0,7 percenta.

Z domova


Smer predstavil ďalší nápad
Vláda plánuje lepšie zarábajúcim zvýšiť sadzbu dane z príjmu a znížiť si základ dane cez odpočítateľnú položku na manželku. Zatiaľ počíta len s obmedzením sociálnych dávok.

Štátnych tajomníkov schvália o týždeň
Dnes sa uskutoční výmena moci medzi Robertom Ficom a Ivetou Radičovou. Do kresiel na Úrade vlády zasadnú aj piati nestraníci. Očakáva sa aj spor Smeru s opozíciou, a to pri obsadení inštitúcií, ktoré dohliadajú na narábanie s verejnými zdrojmi.

Vysoké školy čakajú radikálne zmeny
Budúci minister školstva Dušan Čaplovič chce zvýšiť kvalitu vysokých škôl. Chce zaviesť limity pre počty prijatých študentov na jednotlivé odbory. Tvrdí, že ak štát financuje verejné vysoké školy, tak má rozhodnúť, ktoré odbory podporí.

Borec už poslal sudcom odkaz
Budúci minister spravodlivosti Tomáš Borec tvrdí, že dohoda so sudcami príde do úvahy, len ak sa vzdajú svojich peňažných nárokov. Podľa neho by nemali žiadať peniaze za to, že na Špeciálnom súde boli vyššie platy.

Zo zahraničia


Veci verejné žiadajú od Nečasa zmenu
Česká strana Veci verejné dala českému premiérovi Petrovi Nečasovi ultimátum. Buď zmení priority vlády a koaličnej dohody s ODS a TOP 09 alebo odíde z vlády.

Orbán sa už obzerá po novom prezidentovi
Maďarský premiér Viktor Orbán hľadá kandidáta na hlavu štátu. Ako o možnom kandidátovi sa hovorí o Lászlóovi Kövérovi, predsedovi parlamentu. Ten totiž zastúpi odchádzajúceho prezidenta Pála Schmitta.

Údaje o kartách boli ukradnuté spoločnosti Global Payments
V Spojených štátoch amerických ukradli jeden a pol milióna platobných kariet. Medzi nimi je aj niekoľko zo Slovenska. Banky ich blokujú, aby zamedzili riziku ich zneužitia. Pár desiatok kariet zablokovali aj české banky.

Merkelová sa stretla s Nečasom
Nemecká kancelárka Angela Merkelová nekritizovala vládu českého premiéra Petra Nečasa. Nemci očakávali, že skrtizuje postoj Česka k fiškálnej dohode a jadrovej politike. V oboch témach sa krajiny rozchádzajú.