medan.sk

sledujte nás:

Výber z 03.12.2013

Z ekonomiky


Kažimír získal milióny navyše
Biznis začal opäť priznávať DPH. Oproti pôvodným plánom získa rozpočet o asi 180 miliónov viac. Dôvodom môže byť potlačenie daňových únikov, ale aj viac zákaziek pre firmy. Slovensko vďaka tomu stlačí deficit nižšie, a to na 2,64 percenta miesto 2,83 percenta. Minister financií Kažimír sa spolieha aj na nové licencie pre firmy.

Bločková lotéria je úspešný projekt
So štartom lotérie sa zvýšil výber DPH. Lotéria prispela k tomu, že ministerstvo financií zvýšilo tohtoročné a budúcoročné odhady výberu daní až o 529 miliónov eur. Do lotérie ľudia zaregistrovali už vyše 30 miliónov bločkov. Pri nezmenenej domácej spotrebe sa tak s lotériou vyberie na DPH tento a na budúci rok viac o vyše 300 miliónov eur. Ďalšie desiatky miliónov eur získa štát na zmene daní pre firmy.

Rozpočet sa vyvíja lepšie, ako bolo naplánované
Zatiaľ sa plánovaný schodok naplnil na vyše 63 percent. V rovnakom období vlaňajška to bolo o takmer deväť percentuálnych bodov viac. K lepšiemu rozpočtu prispieva aj nižší transfer Sociálnej poisťovni. Pre zníženie príspevku sporiteľov z deviatich na štyri percentá štát dotuje poisťovňu menej než predtým. Zabrali zrejme tiež vyššie dane.

Eurofondy pomáhajú Slovensku vytvárať pracovné miesta
Vďaka eurofondom sa v rokoch 2007 až 2013 podarilo zafinancovať 1 646 projektov na zvýšenie zamestnanosti a začlenenia sociálne znevýhodnených skupín na pracovný trh. Cez rozbehnuté projekty sa podarilo vytvoriť takmer 78–tisíc pracovných príležitostí a umiestniť vyše 56–tisíc ľudí hľadajúcich prácu.

Z domova


Štát určil, kto dostane najväčšiu štátnu zákazku
Národná diaľničná spoločnosť akceptovala ponuku Doprastavu na výstavbu viac ako 11-kilometrového úseku diaľnice D1 pri Žiline. Ten chce v konzorciu s Váhostavom, so Strabagom a s Metrostavom stavať štvorprúdovku medzi Hričovským Podhradím a Lietavskou Lúčkou za približne 427 miliónov eur. Štát odhadoval, že úsek sa vybuduje za sumu viac ako 487 miliónov.

Zamestnanec jazdiaci na firemnom aute ušetrí
Štát menej zdaní firemné vozidlá, ktoré zamestnanci používajú na súkromné účely. Daň pre zamestnancov sa bude znižovať o opotrebenie automobilu. Títo zamestnanci touto zmenou štátnu kasu ukrátia o 7,8 milióna eur. Zamestnanec jazdiaci na firemnom aute tak ročne ušetrí 28,5 eura.

Energetickej chudobe čelí viac ako desatina obyvateľov Slovenska
Ľudia s nízkymi príjmami majú byť chránení pred vysokými cenami energií. Mala by sa tak prejavovať Koncepcia na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby. Tú do pripomienkového konania zaradil regulačný úrad. Úrad vidí viacero spôsobov, ako domácnosti ochrániť pred nedostatkom peňazí na kúrenie či svietenie.

Slovenské stavebníctvo porastie len mierne
V roku 2014 porastie slovenské stavebníctvo približne o 1,3 percenta. Rok nato by to už mal byť takmer štvorpercentný rast. Stavebné firmy odhadujú rast preto, že miliónové štátne zákazky na výstavbu diaľnica rýchlociest sa rozbehli a v budúcom roku sa začnú práce na úsekoch D1, D3 a R2.

Zo zahraničia


Protesty na Ukrajine sa stupňujú
Ukrajina sa vzdialila od Európy aj keď dostala najlepšie podmienky, aké jej únia ponúkla. Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč sa zľakol tlaku Moskvy, ktorá hrozí bojkotom ukrajinských výrobkov. Straty z bojkotu únia odmietla kompenzovať. Vládne budovy na Ukrajine sú obkľúčené demonštrantmi a stupňuje sa tlak na odstúpenie Janukovyča.

Nový systém ochrany hraníc Únie
Nový systém ochrany vonkajších hraníc Európskej únie už platí v 18 krajinách Únie vrátane Slovenska. Zvyšok štátov sa pripojí o rok neskôr. Eurosur pomôže pri výmene informácií. To by malo pomôcť lepšie odhaľovať aj zachytávať ľudí, ktorí sa pokúsia o nelegálny vstup na územie Únie.

Šinavatrová demisiu nepodá
Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová nemieni napriek tlaku ulice ustúpiť. Nevyhovie tak ultimátu opozície, ktorá jej dala dodnes čas, aby sa dobrovoľne vzdala moci. Tvrdí, že nerozpustí parlament, pretože jej vláda je ústavná. Šinavatrová je aj ministerkou obrany. Vyhlásila, že ozbrojené sily zostanú v politickom konflikte neutrálne.

OSN zozbierala dôkazy o vojnových zločinoch
Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Navi Pillayová tvrdí, že Bašar Asad vedel o vojnových zločinoch, ktoré vykonávala sýrska armáda, má za ne priamu zodpovednosť. Odvoláva sa na vyšetrovací panel OSN. Pillayová má zoznam ľudí, ktorí sú priamo zodpovední za vojnové zločiny, no nechce ho zverejniť.