medan.sk

sledujte nás:

Výber z 03.10.2012

Z ekonomiky


Kažimír sa nevie s Malatinským dohodnúť
Schvaľovanie investičných stimulov za 100 miliónov eur sa odkladá. Rozhodnutie brzdia rokovania rezortu hospodárstva s ministerstvom financií. Firmy hovoria, že váhanie vlády môže ovplyvniť budúce zahraničné investície. Minister financií Peter Kažimír bude asi žiadať o odloženie daňových úľav pre niektoré firmy na ďalší rok.

Záujem o spotrebiteľské úvery stúpol
Nová registračná daň na silnejšie autá plošné zdražovanie nespôsobila. Niektorí predajcovia nových áut dajú zákazníkom zľavu na celý registračný poplatok. Menšie vozidlá tak dokonca zlacneli. V auguste stúpol predaj športovo–úžitkových vozidiel o 40 percent. Ľudia si zároveň zobrali aj spotrebné úvery.

Slovensko ide poslať peniaze do eurovalu
Slovensko by malo poslať prvé hotovostné splátky do trvalého eurovalu vo výške 264 miliónov eur. Ak vláda odsúhlasí pomoc Bruselu, počas nasledujúcich dvoch rokov bude musieť uhradiť aj ďalšie tri splátky vo výške 395 mil. eur. Na tieto splátky by si mal štát požičať finančné prostriedky emisiou štátnych dlhopisov.

Ľudí ohrozených chudobou pribúda
Väčšine ľudí v Bratislave a okolí znížili vlani z mesačného platu 13 eur. Mesačne im tak zostalo 654 eur na jedného člena domácnosti. Podľa výsledkov je 6,3 percenta pracujúcich Slovákov ohrozených chudobou. Rovnako ako dôchodcovia. Za rok sa počet chudobných zvýšil o 50–tisíc. Rezort práce sľubuje opatrenia.

Z domova


Klimeš nemôže rátať s podporou
SaS chce obsadiť Národný kontrolný úrad. Premiér Robert Fico ho totiž ponúkol opozícii. Za šéfa kontrolórov navrhli podnikateľa Vladimíra Klimeša. Na poste šéfa NKÚ sa SaS dohodla s KDH, Mostom-Híd a SDKÚ-DS. Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič zatiaľ nevie garantovať, či jeho poslanci zahlasujú za Klimeša.

Na priority štátu pôjdu zrejme len desiatky miliónov eur
Vláde nezostanú v budúcom roku peniaze na priority jednotlivých rezortov. Rezort financií už nepočíta s vyčlenením sumy 300 miliónov eur na priority ministerstiev. Samotné ministerstvá zaslali svoje požiadavky vo výške až 1,9 miliardy eur. Rezort im ich však poslal späť na prepracovanie.

Jahnátek dovoz českého alkoholu nepovolí
Slovensko nepovolí dovoz českého tvrdého alkoholu na Slovensko. Český tvrdý alkohol však vyvezieme naspäť. Rozhodla o tom komisia zložená zo zástupcov viacerých rezortov. Alkohol sa bude vracať do Česka výmenou kus za kus, aby sa tak štát vyhol problémom pri spotrebnej dani.

Nováky zachráni MSM Martin
Strategický partner, ktorý má zachrániť Vojenský opravárenský podnik, pôsobil v spoločnosti ešte predtým, ako bola vyhodnotená verejná súťaž u ministra obrany Martina Glváča. Spoločnosť MSM Martin získa štátny podnik do prenájmu na 20 rokov. Exminister Ľubomír Galko tvrdí, že výber partnera bol zmanipulovaný.

Zo zahraničia


Odborníci hovoria o historickom precedense
Gruzínsky prezident Michail Saakašvili uznal porážku a jeho strana Zjednotené národné hnutie mieri do opozície. S 12-percentným náskokom vyhral miliardár Bidzin Ivanišvili a jeho strana Gruzínsky sen. Spolupráca budúceho premiéra Ivanišviliča a prezidenta Saakašviliho bude zrejme problematická.

Poslanci zákon v druhom čítaní neschválili
Ukrajinský parlament zamietol návrh zákona, ktorý považuje ohováranie za trestnú činnosť. Previnilcovi hrozil až trojročný pobyt za mrežami. Poslanci tak urobili presný opak toho, čo v prvom čítaní. Vtedajšie rozhodnutie poslancov vyvolalo vlnu protestov. Parlament sa však k návrhu môže vrátiť.

Pre Steinbrücka je to výzva
Peera Steinbrücka si nemeckí sociálni demokrati vybrali, aby stiahol náskok pravice a doviedol stranu k víťazstvu vo voľbách. Steinbrück tvrdí, že Angela Merkelová nemá víziu, kam chce Nemecko doviesť. V prvom kabinete Angely Merkelovej dostal stoličku ministra financií.

Prvá debata medzi Obamom a Romneym
Americkú prezidentskú kampaň čaká prvá diskusia súperov. Obaja súperi sú dobrí diskutéri a preto sa nečaká, že by debata zvrátila voľby. Analytici to označujú za jednu z posledných šancí Mitta Romneyho získať Američanov na svoju stranu. V mnohých štátoch sa už začalo predčasne voliť poštou.