medan.sk

sledujte nás:

Výber z 03.06.2013

Z ekonomiky


Firmám svitá na lepšie časy
Rezort financií prichystalo pravidlá, na základe ktorých bude môcť polepšené firmy z čiernej listiny vymazať. Firma si tak bude musieť doplatiť všetky podlžnosti voči štátu a minimálne rok si riadne plniť všetky svoje povinnosti voči štátu. Firmy takúto zmenu vítajú. Problémom môže byť dvanásťmesačná lehota na vymazanie zo zoznamu.

Krach podnikateľov láme rekordy
Za prvé tri mesiace tohto roka z 186 konkurzov pripadlo na krach firiem 135. Oproti vlaňajšku ide o viac ako tretinový nárast. Zaznamenaný bol dosiaľ najvyšší mesačný počet vyhlásených konkurzov od roku 2006. Dôvodom je hospodárska neistota a nepriaznivý stav podnikateľského prostredia.

Povinná administratíva pre firmy sa má zmenšiť
Ministerstvo financií sľubuje firmám menej papierovania. Zjednodušiť chce daňové priznanie, no zatiaľ nevie ako. Viac podnikateľov zaplatí daň jednorazovo a nebude platiť štvrťročné preddavky. Návrhy zmien zákonov sú v pripomienkovom konaní a platiť majú od januára. Podnikatelia tvrdia, že zmeny im podnikanie až tak neuľahčia.

Fico verí, že návrh na výnimku bude schválený
Slovensko čaká, že by od Európskej únie mohlo dostať výnimku, ktorá nám umožní čerpanie eurofondov o jeden rok dlhšie. Premiér Robert Fico pritom poukázal na výnimky, ktoré Európska komisia udelila ďalším šiestim krajinám. Fico tvrdí, že Slovensku prepadne 250 až 600 miliónov eur.

Z domova


Zavedenie kontrolného výkazu
Kontrolný výkaz DPH je zoznam podrobností o všetkých obchodných transakciách, ktorý budú podnikatelia posielať od budúceho roka Finančnej správe. A to rovnako dodávatelia, aj odberatelia. Na základe údajov si budú môcť úrady overiť, či údaje, ktoré uvádza jedna a druhá strana, vzájomne sedia.

Verejnosť by sa dozvedela detailnejšie informácie
Nezhody koalície a opozície ohrozujú prijatie zmien, ktoré majú vniesť viac svetla do majetkov politikov a ďalších verejných funkcionárov. Na znení ústavného zákona pracovala pracovná skupina zložená z poslancov všetkých parlamentných strán. V marci bol zákon hotový a odvtedy ho mali pripomienkovať poslanecké kluby. Zmeny, ktoré navrhuje Smer, sa nepáčia opozícii.

Záujemcovia si môžu zarobiť okolo 500 eur
Samosprávy chcú využiť možnosť vytvoriť nové európskymi peniazmi dotované pracovné miesta pre ľudí starších ako 50 rokov. Hovorí sa o voľných pozíciách v technických službách, pri pomocných sezónnych prácach na stavbách či v príspevkových organizáciách. Štát preplatí mestám a obciam 95 percent nákladov na prácu prvých šesť alebo deväť mesiacov.

Firmy sa snažia udržať na trhu v konkurenčnom boji
Firmy sa snažia nafúknutím obalu zdôvodniť zvýšenie ceny alebo zmiasť spotrebiteľa. Upozornila na to analýza Európskej komisie. Tá sa zamerala na klamlivé praktiky pri obaloch v 13 krajinách Únie. Brusel uvažuje, že triky pri obaloch stopne zoznamom rizikových výrobcov, ktorí ich používajú. Riešením je európska databáza výrobcov.

Zo zahraničia


Letta chce znížiť nezamestnanosť mladých o štvrtinu
Taliansky premiér Enrico Letta chce znížiť nezamestnanosť mladých do 25 rokov. Do trhu práce naleje dvanásť miliárd eur, chystá daňové úľavy a vznik 100-tisíc nových pracovných miest. Cieľom je dostať ich nezamestnanosť pod 30 percent. Letta už predstavil prvý konkrétny plán.

Daňový raj Andorra hlási veľký zlom
Daňový raj Andorra zavedie pod tlakom susedných krajín daň z príjmu. Premiér Antoni Martí sľúbil francúzskemu prezidentovi Francoisovi Hollandovi, že návrh zákona bude hotový do konca júna. Hollande uviedol, že Andorrské kniežatstvo postupne začína zodpovedať medzinárodným daňovým štandardom.

Eurokomisia pripravila nové úľavy pre firmy
Európske firmy si budú môcť čiastočne vydýchnuť od byrokracie. Návrh Bruselu ráta s tým, aby spoločnosti kótované na burzách nemuseli svoje hospodárske výsledky reportovať každý štvrťrok, ale len dvakrát do roka. Cieľom je, aby malým a stredným podnikom klesli náklady na vykazovanie ich hospodárenia.

Demonštrantom prekáža, že Erdogan krajinu potichu islamizuje
Pokojný protest v Turecku sa zmenil na odpor proti vláde premiéra Recepa Tayippa Erdogana, ktorý vystupňovala neadekvátna reakcia polície. Polícia zatkla viac ako tisíc ľudí. Za všetko môže zelená zóna na istanbulskom námestí Taksim. Vláda tam nariadila vyrúbať stromy, lebo tam chce vybudovať nové komerčné centrum.