medan.sk

sledujte nás:

Výber z 03.04.2012

Z ekonomiky


Deficit rozpočtu ku koncu marca prudko stúpol
Za prvé tri mesiace roka štát vyčerpal už tretinu z plánovaného schodku. Minister financií Ivan Mikloš tak odovzdá novej vláde rozpočet v horšom stave. Dôvodom sú vraj oneskorené platby daní a pozastavené eurofondy.

Firmy očakávajú horšiu platobnú disciplínu
Štyri pätiny podnikateľov na Slovensku si myslia, že platobná disciplína sa zhorší. V zlepšenie veria iba dve percentá. Nárast neplatičov nespôsobuje ťažkosti len firmám, ale sa to podpisuje i na horšom hospodárskom raste.

Smer chce zmeniť valorizáciu penzií
Smer chce zmierniť rozdiely medzi dôchodcami. Zatiaľ sa nevie, či prerozdelí takú sumu,aby sa v rozpočte oproti terajšiemu modelu aj niečo ušetrilo. Ekonómovia chcú, aby sa penzie každý rok zvyšovali o dôchodcovskú infláciu.

Ekonómovia odporúčajú ďalší spôsob, ako šetriť
Slovensko a Česko sú krajiny, kde núdzové ropné zásoby spravuje štát a nie súkromný sektor. Ekonómovia si myslia, že ak by sa to zmenilo, štát by mohol už na budúci rok ušetriť 63 miliónov eur.

Z domova


Nízka efektívnosť pri výbere DPH
Lepšiemu výberu daní má pomôcť prísnejšia kontrola finančnej polície. Slovensko vie z ekonomiky vybrať menej daní ako ostatné krajiny. Smer chce väčšie kompetencie finančnej polície, prínos z DPH a lepšiu prepojenosť kontrolných úradov.

Plán nového ministra školstva
Budúci minister školstva, Dušan Čaplovič chce pri prijímaní študentov zaviesť prospechový limit. Doplatiť na to môžu desiatky gymnázií. Firmy s Čaplovičom súhlasia, a upozorňujú na nedostatok technických smerov. Smer tak chce viac ľudí priamo pre prax.

Gašparovič chce väčšie právomoci
Prezident Ivan Gašparovič chce byť iniciátorom tvorby zákonov. Takéto právo patrí len poslancom Národnej rady a vláde. Politici parlamentných strán na to reagovali zdržanlivo až odmietavo.

V čele rezortu má byť Malatinský
Šéf Smeru Robert Fico zrejme skompletizoval vládnu zostavu. Ministrom hospodárstva by mal byť nestraník, Tomáš Malatinský. Ten však zatiaľ ponuku neprijal.

Zo zahraničia


Verejný dlh Španielska sa približuje Grécku
Miera nezamestnanosti vyskočila v Španielsku vo februári na 23,6 percenta. Zamestnať sa nevedia najmä mladí a ľudia nemajú z čoho splácať úvery. Vláda Mariana Rajoya musí do roku 2013 skresať rozpočtový deficit pod tri percentá.

Hlavného sponzora vyšetrujú pre podvod s peniazmi
Americký prezident Barack Obama má škandál s financovaním vlastnej kampane. Niektoré jeho peňažné dary totiž nemajú jasný pôvod. Na kampaň dalo peňažné dary vyše 1,3 milióna Američanov. V sponzorských daroch má Obama náskok pred republikánmi.

Miera nezamestnanosti v EÚ sa zvýšila
Nezamestnanosť v krajinách eurozóny vzrástla vo februári v 17 krajinách na 10,8 percenta. Počet nezamestnaných tak bol vyše 17,1 milióna. Najnižšia bola v Rakúsku. Slovensko v rámci eurozóny skončilo na piatom mieste.

Veci verejné majú viacero variantov
České Veci verejné by mohli zmeniť formu spolupráce s ODS a TOP 09. Odchod do opozície by mohol znamenať predčasné voľby. Predseda českej vlády Petr Nečas tvrdí, že ak Veci verejné odídu z koalície, tak má pripravený plán B.