medan.sk

sledujte nás:

Výber z 03.02.2014

Z ekonomiky


Diskusia o prípadnom zrušení daňového tajomstva
O desiatky miliónov eur štát ročne príde na únikoch pri dani zo zisku firiem. Časť firiem totiž dlhé roky končí v strate a štátu neplatia nič. O ktoré podniky presne ide, však štát doteraz nemohol povedať. Zabraňovalo mu v tom daňové tajomstvo. Minister financií Peter Kažimír však chce diskutovať o jeho zrušení.

Kritériá sa oproti minulému roku zmenili
Jeden z najlacnejších úverov na financovanie zaobstarania nehnuteľnosti poskytuje fyzickým osobám Štátny fond rozvoja bývania. Za nízke úrokové sadzby možno od jedného eura získať úver sume viac ako 60 000 eur so splatnosťou až 40 rokov. Zákon presne vymedzuje, kto môže o takúto výhodnú pôžičku požiadať.

Európa aj Amerika vstupujú do ostrého boja
Európski lídri a aj americký prezident Barack Obama už prišli s návrhmi opatrení v boji s ekonomickou nerovnosťou. Riešenie je v tom, aby sa najbohatším zabránilo v presune majetku a biznisu do daňových rajov. V Európe ide najmä o väčšiu integráciu a spoločný boj proti daňovým rajom. Neúspech si už politici nemôžu dovoliť.

Problém sú tri veľké položky.
Minister financií Peter Kažimír sa s Eurostatom sporí o viaceré veľké položky rozpočtu. Dividendy SPP, ktoré mali vláde pomôcť tento rok, bude musieť zaúčtovať do minulého roku. Bez nich je šanca na deficit pod tri percentá nízka. Kažimír priznáva, že návšteva z Eurostatu spochybnila viaceré položky, ktoré chcela vláda vykázať ako riadne príjmy rozpočtu.

Z domova


Škrty Všeobecnej zdravotnej mali svoj cieľ
Všeobecná zdravotná poisťovňa zrušila po vyše roku štyri oddelenia a jednu kliniku. Podľa odborníkov by sa malo škrtať viac. Cieľom škrtov bola potreba zmeniť štruktúry zdravotníckych zariadení. Poisťovňa už ďalšie škrty nechystá. Chce skôr motivovať nemocnice, aby viac operovali, teda lepšie využívali tie oddelenia a lôžka, ktoré majú.

Systém bude naplno bežať od júna
Systém disciplinárnych konaní sudcov bude bežať už v lete. Objavilo sa viacero návrhov, ako zvýšiť dôveryhodnosť justície. Jeden z nich hovorí o bezpečnostných previerkach pre sudcov, ďalší o oddelení funkcie predsedu Súdnej rady a Najvyššieho súdu. Zmenou ústavy chce premiér Robert Fico dosiahnuť, aby po novom previerky zase robil NBÚ.

Rozdiely v platoch medzi prezidentmi
Slovenský prezident Ivan Gašparovič zarába spomedzi hláv postsocialistických okolitých krajín najviac. Každý mesiac navyše dostáva náhrady určené na reprezentáciu. Jeho celkový mesačný príjem tak dosahuje 9 171 eur. Z okolitých krajín má vyšší plat len rakúsky prezident Heinz Fischer.

Štátny eBay, ktorý má uľahčiť nákupy, sa odsúva
Spustenie internetového trhoviska sa zrejme druhýkrát posunie. V ňom by mali štátne úrady kupovať bežné tovary do 130-tisíc eur a stavebné práce do päť miliónov eur. Termín jeho spustenia bude zrejme do konca roka. Štát by trhovisko mohol spustiť o päť mesiacov, no išlo by len o pilotný režim, nie ostrú prevádzku.

Zo zahraničia


Nemecko toho veľa neurobilo na reformách
Nemecko dostalo kritiku za slabé nasadenie pri reformovaní ekonomiky. Kým kedysi problémové krajiny napredujú v boji o väčšiu konkurencieschopnosť, Nemci zostali stáť na mieste. Partneri Nemecka nesúhlasia s plánom veľkej koalície znížiť vek odchodu do dôchodku. V reformách napreduje Grécko, Írsko, Portugalsko, Španielsko a Taliansko.

Voľby sa konali v napätej atmosfére
Asi šesť miliónov zo 49 miliónov oprávnených voličov sa v Thajsku nemohlo zapojiť do hlasovania o budúcom parlamente. Dôvodom boli protesty. Nevolilo sa na viacerých miestach v Bangkoku a na juhu krajiny. Opozičný bojkot zatiaľ neumožní ustanovenie nového zákonodarného zboru. Predčasné parlamentné voľby presadila premiérka Jinglak Šinavatrová.

Nemecko ponúkne Grécku ďalší záchranný balík
Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble plánuje ponúknuť Grécku tretí záchranný balík v hodnote 10 až 20 miliárd eur. Za to by malo dobehnúť sklz pri presadzovaní úsporných opatrení. Grécka vláda v tomto roku počíta s miernym rastom ekonomiky. Problémom krajiny zostáva vysoká nezamestnanosť.

Stovky ľudí už zaplatili zálohu vopred
Malta bude bohatým cudzincom predávať občianstvo Európskej únie. Chce z toho platiť školstvo a zdravotníctvo. Občianstvo dá len tým, ktorí tam majú trvalý pobyt. Ak cudzinec investuje v krajine 1,15 milióna eur, automaticky dostane maltské občianstvo a s ním všetky výhody patriace občanovi členského štátu Európskej únie.