medan.sk

sledujte nás:

Výber z 03.01.2014

Z ekonomiky


Štát vlani hospodáril o miliardu lepšie, ako plánoval
Minister financií Peter Kažimír má našliapnuté k trojpercentnému deficitu. Prisľúbili sme ho Európskej komisii a jeho nenaplnenie by znamenalo miliónové sankcie z Bruselu. Na deficite sme ušetrili jednu miliardu eur. Oproti plánovaným vyše trom miliardám je schodok stlačený na dve miliardy eur, aj vďaka vyšším daňovým príjmom či nižším výdavkom.

Odvodové prázdniny sa stretli so záujmom podnikateľov
Slovenská ekonomika by mala zrýchliť. Na zníženie nezamestnanosti to však stačiť nebude. Problémom sú najmä dlhodobo nezamestnaní. Vláda preto zamestnávateľom ponúka výmenou za zamestnanie človeka, ktorý sa uchádza o prácu aspoň dvanásť mesiacov, možnosť neplatiť zaňho takmer žiadne odvody počas jedného roka.

Kríza s bývaním trhu prospela
Developeri sa po piatich rokoch opäť púšťajú do práce. Nové bývanie pribudne hlavne v Bratislave. Tá dostane viac ako tisíc nových bytov, a to už v priebehu najbližších dvoch rokov. Pribudnú aj kancelárie. Spolu s oživenou výstavbou rastie aj záujem o bývanie, a to najmä vďaka väčšej ochote bánk, ale aj developerov.

Novoročné zdražovanie sa nekonalo
Tento rok sa očakáva rast reálnych platov, mierny pokles nezamestnanosti a rast celého hospodárstva. Ekonomicky by tak rok 2014 mal byť najlepší od roku 2008. Rast cien sa tento rok dostane pod jedno percento. S rastom domácej spotreby a oživením exportu by sa mala začať mierne znižovať aj nezamestnanosť.

Z domova


Pravidlá má stanoviť etický kódex sudcu
Minister spravodlivosti Tomáš Borec chce, aby postihy pre sudcov boli prísnejšie a obnovila sa dôvera ľudí v súdnictvo. Etické prešľapy sudcov by mal automaticky riešiť disciplinárny senát. Môžu tak prísť o časť zo mzdy a v prípade opakovaných vážnych prehreškov môžu byť zbavení funkcie sudcu.

Euro je výhodné pre firmy predávajúce na európskych trhoch
Rozhodnutie prijať euro odštartovalo budovanie otvorenej ekonomiky. Prijatie eura bolo jedným z dôvodov príchodu veľkých firiem práve na Slovensko. Zavedenie eura zjednodušilo a zlacnilo bankové operácie. Exportne orientované podniky nekritizujú euro ani v súčasných krízových časoch.

Očakávaná výstavba diaľnic a rýchlostných ciest
Tento rok bude v znamení výstavby úsekov diaľnic a rýchlostných ciest. Stavať sa budú na Považí, v Turci, Liptove, na Spiši, v Podpoľaní, Ponitrí, na Kysuciach a Orave. Očakáva sa, že stavebné firmy budú v roku 2014 pracovať na rozostavaní a dostavbe vyše 160 kilometrov kvalitných ciest. Ich budovanie dá prácu až 20–tisíc ľuďom.

Hrušovský vyzbieral o tisíc podpisov viac
Prezidentský kandidát Pavol Hrušovský, ktorého podporujú strany KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS, do konca minulého roka vyzbieral cez 16-tisíc podpisov od občanov. Svoju kandidatúru už oznámili Robert Fico, poslanec Radoslav Procházka či Milan Kňažko. Hrušovský ide do kampane so sloganom Spolu na to máme.

Zo zahraničia


Rok 2013 na akciových trhoch sa opakovať nebude
Minulý rok sa na burzách niesol v znamení rýchlych rastov. Americké i európske burzy sa posilňovali najrýchlejšie za posledné obdobie. Výhľad je pritom optimistický aj na tento rok. Tempo rastu sa zrejme spomalí. K optimizmu prispelo oživovanie ekonomík v USA a Európe. Tie má potiahnuť rastúci dopyt z Ázie, Mexika či Južnej Ameriky.

Iniciatíva strany Sloboda Oleha Ťahnyboka
Prvý deň tohto roka odštartovali ukrajinskí nacionalisti pripomenutím si 105. výročia narodenia politickej osobnosti, ktorým je Stepan Bandera. Líder ukrajinskej povstaleckej armády je stelesnením rozdelenia Ukrajiny na dva nezmieriteľné názorové prúdy. Líder opozičnej strany Úder Vitalij Kličko sa tak ako väčšina Ukrajincov od akcie dištancoval.

Riziká v roku 2014
Odkrajovanie zo ziskov nemeckých spoločností môže tento rok poslať Nemecko do recesie. Vysoké ceny energií, rast reálnych miezd a zlepšovanie životnej úrovne nižších a stredných vrstiev obyvateľstva, sa môžu podpísať pod premiestňovanie výroby z Nemecka do cudziny. Vyspelé ekonomiky čaká po problémoch s dlhmi aj riziko deflácie.

Očakávania v roku 2014

Španielsko sa dostáva z recesie, portugalský export rástol a Grécko hlási zabrzdenie prepadu hospodárstva. Po 2,5-percentnom raste globálnej ekonomiky vlani by malo tento rok naštartovať zrýchľovanie. Nezamestnanosť vo vyspelých ekonomikách by mala klesnúť. Napriek zníženiu z 8,1 na 7,9 percenta však naďalej zostane vysoká.