medan.sk

sledujte nás:

Výber z 02.12.2013

Z ekonomiky


Oživenie na trhu práce sa neočakáva
Nezamestnanosť na Slovensku by podľa Európskej komisie mala budúci rok zotrvať na úrovni 13,7 percenta. Podľa komisie ostáva zamestnávateľom dostatočný priestor na zvyšovanie počtu odpracovaných hodín než budú nútení prijímať väčší počet nových ľudí. Mierne oživenie sa predpokladá len v trhových službách a priemysle.

Firmy nebudú odmeňovať svojich zamestnancov
Takmer 60 percent firiem v tomto roku neplánuje rozdávať mimoriadne odmeny či iné benefity. Dôvodom je recesia spojená s nedostatkom objednávok. To sa prejavuje na ziskoch jednotlivých firiem. Zlepšiť by sa to mohlo budúci rok, a to vďaka rýchlejšiemu rastu ekonomiky. Približne 24 percent firiem však odmeny rozdávať bude aj tento rok.

Slovenský biznis začína platiť dane
Vďaka DPH má štát získať v budúcom roku asi 300 miliónov eur do rozpočtu navyše. S týmto počítala prvá verzia daňovej prognózy Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií. Na DPH pritom štát prichádza o stovky miliónov eur ročne. Podľa ekonómov sú očakávania o jej lepšom výbere reálne. Štát totiž prijal viaceré opatrenia.

Niektoré domy majú len o niečo väčšiu plochu ako byty
Na Slovensku sa stavajú oproti minulosti menšie domy. Dnes je priemerná obytná plocha dvoch tretín domov 90 až 110 štvorcových metrov. Cena za štvorcový meter plochy domu sa za vyše desať rokov takmer zdvojnásobila. Priemerná cena domu s plochou 100 štvorcových metrov sa pohybuje okolo 100-tisíc eur, teda na úrovni menšieho bytu.

Z domova


Disciplinárne konanie s Trnkom
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár pred disciplinárnou komisiou nepodržal Dobroslava Trnku. Vypracoval pre ňu jednostranové služobné hodnotenie, kde Trnku v prokuratúre nepochválil. Trnka si rozhodnutie vypočul bez jedinej poznámky a vyhlásil, že sa odvolá. Hodnotenie Čižnára považuje Trnka za neobjektívne.

Poľskí špekulanti môžu zneužívať náš systém
Zdravotné poisťovne žiadajú od poľských orgánov, aby im vrátili desiatky tisíc eur za starostlivosť, ktorú preplatili ich občanom. Poliaci si na Slovensku zakladajú schránkové firmy, ktoré odvádzajú len symbolické odvody. Ich zamestnanci však čerpajú zdravotnú starostlivosť v plnej výške a dokonca v zahraničí.

Virtuálna známka bude viazaná k EČV vozidla
Platnosť ročnej diaľničnej známky by mohla byť 365 dní odo dňa, keď si ju vodič kúpil. Zmene je naklonené tak ministerstvo dopravy, ako aj Národná diaľničná spoločnosť. Uvažuje sa aj o zavedení diaľničných známkou s lehotou platnosti, ktoré by boli dvojmesačné alebo polročné.

Záujem o externé štúdium klesá
Vysokoškolské externé štúdium by malo zmeniť svoju podobu. Podmienky sa sprísňujú a už niekoľko rokov oň klesá záujem. Prísnejšie pravidlá externého štúdia by mali priniesť zvýšenie jeho kvality, ale aj útlm detašovaných pracovísk vysokých škôl. Dôležité bude, ako sa s úbytkom záujemcov a so sprísnením podmienok vyrovnajú vysoké školy.

Zo zahraničia


Protesty Ukrajincov neustali
Ukrajina zažila jednu z najväčších masových demonštrácií v histórii. Kyjev zaplnilo okolo 500-tisíc ľudí. Tí volali po ďalšej revolúcii. Ukrajinci sa nedokážu zmieriť s tým, že ich prezident Viktor Janukovyč vycúval z rokovaní o dohode a zblížení medzi Ukrajinou a Európskou úniou. Urobil tak preto, aby si nepohneval Rusko.

Miernu defláciu už eurozóna zažila
Spomaľovanie rastu cien vyvoláva v eurozóne obavy z deflácie. Inflácia v menovom bloku sa pohybuje na najnižších úrovniach od roku 2010. Sú nižšie, aké sa snaží udržať Európska centrálna banka. Banka má za cieľ priblížiť sa k dvojpercentnému rastu cien, v novembri však ceny v eurozóne poskočili len o 0,9 percenta.

Liberáli podľahli konzervatívcom
Chorvátsky premiér Zoran Milanovič, prezident Ivo Josipovič, mimovládne organizácie a iní bojovali proti presadzovanému ústavnému dodatku. Katolícka cirkev a jej aktivisti však pod petíciu za vypísanie referenda vyzbierali takmer trištvrte milióna podpisov. To znemožnilo budúcu legalizáciu manželstiev homosexuálov.

Lídri majú absolvovať asi 130 stretnutí so svojimi stúpencami
Členovia SPD dostanú na výber, keď sa budú rozhodovať, či súhlasia, alebo nesúhlasia s koaličnou dohodou s CDU/CSU. Sociálni demokrati budú môcť poslať hlasovací lístok, na ktorom označia, čo si o dohode myslia. Výsledok bude známy 14. decembra. Právo hlasovať má viac ako 447–tisíc ľudí.