medan.sk

sledujte nás:

Výber z 02.11.2012

Z ekonomiky


Vo väčšine firiem na Slovensku sa chystajú zmeny
Až 57 percent spoločností očakáva výrazný dosah zmien daňovej a odvodovej legislatívy. Spoločnosti najmä z oblasti výroby, IT a farmácie chystajú prepúšťanie aj optimalizáciu nákladov. Opatrenia vlády zrejme povedú aj k odchodu firiem. Vláda si však takéto scenáre nepripúšťa.

Zrušenie dohôd pre nezamestnaných zvýši prácu načierno
Plán zrušiť nezamestnaným možnosť privyrobiť si mesačne 143 eur prácou na dohodu narazil na odpor firiem aj rezortu financií. Minister Peter Kažimír sa obáva, že zrušenie tejto možnosti prinesie nárast čiernej práce. Minister práce Ján Richter odôvodňoval zrušenie tým, že firmy dohody zneužívajú.

Hľadanie práce začne štát mladým dotovať
Vláda odsúhlasila 50 miliónov eur na podporu vytvárania pracovných miest. Za ne by sa malo zamestnať 9 123 ľudí do 29 rokov. Šancu zamestnať sa budú mať aj ľudia nad 50 rokov. Na úrade práce však musia byť evidovaní najmenej pol roka. Druhá vlna projektov by mala vytvoriť ďalších 4 714 pracovných miest za 20 miliónov eur.

Firmy dostali jednu dobrú správu
Podnikateľom sťaží život zavedenie súbehu výpovednej lehoty a odstupného, vyššie dane a zodvodnenie práce na dohodu. V Zákonníku práce však hodnotia kladne flexikonto. Jeho vyrovnávacie obdobie sa predĺži z dvanástich mesiacov na tridsať. Podnik tak bude mať možnosť dlhší čas zháňať nové zákazky.

Z domova


Úvery dosiahli o tretinu nižšiu sumu ako vlani
Samospráva Dolný Kubín spolu s ďalšími v Žilinskom kraji v prvom polroku tohto roka skončili v pluse 37 miliónov eur. Bratislava míňala viac, a to o vyše 132-tisíc eur. V prvom polroku tohto roka sa dokázala väčšina miest a obcí dostať do plusu. Okrem škrtania výdavkov a predaja majetku sa aj menej zadlžujú.

Rokovanie o predaji štátnych aktív vláda nepotvrdila
Vláda rozhodla o vytvorení jednej zdravotnej poisťovne. Premiér Robert Fico nechce povedať, kde na to štát vezme peniaze. Tvrdí však, že na kúpu či vyvlastnenie súkromných poisťovní nebudú použité peniaze zo štátneho rozpočtu ani rezervy. Fico má riešenie aj na to, ako donútiť poisťovne sprístupniť účtovné knihy.

Smer vyberie svojho kandidáta dnes
O kreslo šéfa Ústavu pamäti národa majú záujem viacerí. Opozícia sa však nezhodla na jednom mene. O tom, kto do funkcie zasadne rozhodne Smer. Ten rokoval o troch menách. Boli medzi súčasný šéf Ivan Petranský, predseda dozornej rady ústavu Juraj Hamuľák a historik zo Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.

Bankám klesol zisk
Bankám za prvých deväť mesiacov poklesli čisté zisky v porovnaní s vlaňajškom o 30 percent na 413,3 milióna eur. Za znížením zisku bánk boli vyššie náklady na úroky za vklady aj bankový odvod. Perspektíva pre vývoj ziskovosti bankového sektora je v najbližších mesiacoch skôr negatívna.

Zo zahraničia


Taliani budú musieť prekresliť mapy svojej krajiny
Vláda premiéra Maria Montiho oseká kvôli úsporám počet provincií. Zaniknúť by ich mali viac ako tri desiatky. Vláda počíta, že vďaka tomu môže získať 40 miliónov eur ročne. Počet provincií sa má znížiť z 86 na 51. Každá z provincií totiž mala vlastnú samosprávu, ktorá sa starala o registráciu áut alebo prevádzkovala vlastnú políciu.

Kompromisný balíček úspor priniesol Cyprus
Snaha Cypru o vyriešenie škrtov v prípade nového rozpočtu Európskej únie narazila na odpor. Európska komisia nesúhlasí s úsporami za 50 miliárd eur oproti jej plánu na roky 2014 až 2020. Zoškrtané investície majú ísť do oblastí, ktoré sú zdrojom rastu a zamestnanosti.

Kandidáti na prezidenta opäť spustili kampaň
Dva dni po vyčíňaní búrky Sandy sa v USA opäť rozbehla prezidentská kampaň. Prezident Barack Obama sa snaží len päť dní pred voľbami strhnúť na svoju stranu pozornosť voličov. Podľa expertov Sandy zatienila jeho republikánskeho vyzývateľa Mitta Romneyho. Romney je so svojim tímom už tiež na cestách.

Obyvatelia eurozóny sú na tom čoraz horšie
Slováci a obyvatelia eurozóny majú problém usporiť si mesačne nejaké eurá navyše. To, koľko si dokážu každý mesiac ušetriť, závisí od rastu platov, ale aj od vývoja cien spotrebných tovarov či nákladov na ostatné oblasti života. Ľuďom v Európe najviac financií ukrajujú čoraz vyššie náklady na bývanie, stravu či dopravu.