medan.sk

sledujte nás:

Výber z 02.08.2013

Z ekonomiky


Štát ešte nevie, koľko skutočne vyberie na dani z firiem
Štát dokázal za prvých sedem mesiacov vyzbierať o desiatky miliónov eur viac ako v predchádzajúcich rokoch. O toľko viac zatiaľ prispeli ľudia aj firmy štátnej kase na daniach. Môžu za to fakt, že firmy sú disciplinovanejšie a opatrenia, ktoré majú zlepšiť výber daní. Štátnej kase pomáha i fakt, že časť firiem platí DPH štvrťročne.

Zamestnávatelia, štát a odborári sa nedohodli
Zamestnávatelia, štát a odborári sa v prvom kole nedohodli, čo urobiť s minimálnou mzdou. Rezort práce ju navrhuje zvýšiť o dva o pol percenta. Zamestnávatelia navrhujú minimálnu mzdu nezvyšovať. Na Slovensku rastie minimálna mzda rýchlejšie než vývoj na trhu práce.

Poradný orgán vlády navrhuje znížiť vekový limit pre voličov
Nápad znížiť hranicu volebného práva na 17 či 16 rokov má zástancov na Slovensku a zaoberať sa ním môže aj vláda. Požiadavka je v Stratégii ochrany a podpory ľudských práv. Minister vnútra Robert Kaliňák si to nevie predstaviť. Podľa neho musí byť daná aj nejaká základná zrelosť.

Eurozóna smeruje k rastu
Eurozóna by sa mala dostať k rastu už začiatkom jesene. Na zvrat ukazujú najväčší európski výrobcovia. Takýto vývoj znamená viac zákaziek pre európsky, ale aj slovenský biznis. Slovenská ekonomika totiž stojí a padá práve na vývoji na západe. S postupným oživovaním rastu počítal vo svojich odhadoch aj rezort financií.

Z domova


Slovensku hrozí žaloba pre štátne železnice
Šéf spoločnosti RegioJet Radim Jančura zvažuje, že Slovensko napadne v Bruseli. Nepáči sa mu, že Železničná spoločnosť Slovensko by mohla dostať štátnu pomoc za rok 2011. Rezort dopravy totiž po zarátaní štátnej dotácie uznal navyše pre svoju firmu viac ako 16 miliónov eur. Jančura to považuje za protizákonné.

Z Číny včera prišla pre Slovákov dobrá správa
Pri maximálne trojdňových návštevách do Pekingu, Šanghaja a aj Kuang-čou už Slováci nepotrebujú víza. Rozhodnutie čínskych úradov privítal najmä slovenský biznis. Kuang čou otvára od 1. septembra vlastné zastúpenie. Cestujúci musia mať so sebou cestovné pasy aj platné letenky s dátumom odletu do 72 hodín od príchodu.

Pripravuje sa systém licencií
Štát zakročí proti úžerníckym nebankovkám. Malo by prísť k presnému definovaniu úžery, vyriešeniu problémov so spoločnosťami obchádzajúcimi súčasnú zákonnú ochranu cez požičiavanie na základe Obchodného zákonníka, či sprísneniu uplatňovania záložného práva.

Kandidáti na prezidenta ešte nevedia koho podporia
Prezidenskí kandidáti sa nechystajú výrazne zapojiť do regionálnej predvolebnej kampane a podporiť uchádzačov o županské kreslá. Jasných favoritov má Pavol Hrušovský a Peter Osuský. Hrušovský podporuje kandidátov KDH v Prešovskom a Žilinskom kraji. Osuský podporí troch kandidátov na poslancov v Bratislave.

Zo zahraničia


Slovenských živnostníkov v Česku je 12,5 tisíca
Najlepšie podmienky pre biznis z krajín V4 majú živnostníci v Česku. Dôvodom je prehľadnosť systému a nízke odvody. Poľsko a Maďarsko až takými zaujímavými krajinami nie sú. Výhodou Česka je aj stabilita predpisov, a najmä jazyková blízkosť. V Česku úrady takisto nevyžadujú vstupnú hotovosť ani bankový účet.

Ponta chce peniaze do rezervy
Rumunsko i napriek dobrej ekonomickej kondícii potrebuje pomocný balíček v hodnote štyroch miliárd eur. Odklepnúť by mu ho mala Európska únia a Medzinárodný menový fond. Premiér Victor Ponta uviedol, že tieto peniaze nebude používať. Je to len rezerva v prípade mimoriadnych okolností, finančnej krízy v Európe či vo svete.

Vláda odvolala desiatky úradníkov
Vo funkcii bol včera český premiér Jiří Rusnok a jeho úradnícka vláda 22 dní. Počet úradníkov, ktorých odvtedy odvolal, presiahol číslo päťdesiat. Úradnícka vláda pritom ešte nemá dôveru Poslaneckej snemovne. Hlasovať sa má budúcu stredu. Ministri úradníckej vlády hovoria, že chcú posty obsadiť odborníkmi.

Škandál v katolíckej cirkvi v Slovinsku
Cirkevní hodnostári chceli vybudovať hospodárske impérium, aby mohli financovať pastoračné služby pre veriacich. Investovali do nehnuteľností, turizmu, stavebníctva, pivovaru Lasko či maloobchodnej siete Mercator. Skrachovali. Pápež František potvrdil rezignáciu dvoch najvyšších slovinských predstaviteľov katolíckej cirkvi.