medan.sk

sledujte nás:

Výber z 02.04.2012

Z ekonomiky


Druhý pilier sa zmenil
Slováci môžu zarobiť vo svojich penzijných fondoch viac. Štvrtý indexový fond bude rásť aj padať spolu s akciovými trhmi. Tieto zmeny však nemusia trvať dlho. Budúci minister práce Ján Richter zvažuje obnovenie garancií i zníženie odvodov do fondov.

Dlhovú krízu už ľudia cítia aj v bankách
Slováci preplácajú spotrebné úvery najviac za posledných osem rokov. S úrokmi a ďalšími poplatkami ročne preplatia úver o vyše 17 percent. Môže za to neistota a banková daň. Banky odmietajú, že by výrazne zvyšovali úroky.

Cena elektriny sa znížila
Za elektrinu už domácnosti a firmy platia menej. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví totiž rozhodol o poklese jej ceny. Dôvodom je zníženie systémových poplatkov Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave o pätinu.

Pripravované zdanenie luxusu
Na ozdravenie verejných financií potrebujeme 1,2 miliardy eur. Najmenej štvrtinu by mohli naplniť dane z luxusu. Smer chce dane nadstaviť tak, aby štátnu kasu naplnili cez nákup drahších tovarov a služieb len tí, ktorí si to môžu dovoliť.

Z domova


Zvolenská chce rokovať o otvorení rozpočtu
Budúca ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská chce, aby štát platil viac za svojich poistencov. Chce tak zabezpečiť peniaze na vyššie platy zdravotníkov. Použiť chce aj 50-miliónovú rezervu v štátnom rozpočte.

Čarnogurský zvažuje kandidatúru
Prvým kandidátom v prezidentských voľbách by mohol byť Ján Čarnogurský. Chce byť občianskym kandidátom, ale podpore zo strany politických strán sa nebráni. Zatiaľ nerokoval s nikým, zrejme však osloví KDH.

Ponuky s najnižšou a najvyššou cenou sa vyradia
Smer chce preveriť, alebo vylúčiť najlacnejšie cenové ponuky, predložené firmami napríklad v tendroch na výstavbu diaľnic. Voči vylúčeniu najnižšej ceny by však mohol mať výhrady Brusel.

Smer chce sprísniť poberanie dávok
Smer chce sociálne dávky rozdeľovať aj podľa toho, či ich poberatelia páchajú priestupky alebo trestné činy. Namiesto peňazí by dostali potraviny a iné potreby na život. Tovary by nedodávali obce, ale priamo štát.

Zo zahraničia


Európa vyhovela požiadavke MMF
Ministri financií eurozóny zvýšili euroval na 800 miliárd eur. Medzinárodný menový fond tak Európe pomôže v zachraňovaní jej krajín. Slovensko bude trvalý euroval doratifikovávať, pričom sa neočakávajú žiadne problémy.

Zákon bojujúci proti politickému klientelizmu
Česká vláda bojuje proti korupcii a klientelizmu. Plánuje zaviesť registráciu ľudí, ktorí sa chcú zaoberať lobingom v politike. Český premiér Petr Nečas si už dal vypracovať protikorupčný balíček.

Do zákonov v únii už môžu občania viac hovoriť
Európska iniciatíva občanov už platí. Európska komisia tak môže navrhnúť nové právne predpisy. Organizátori petície však musia vyzbierať jeden milión podpisov a zapojiť sa musia ľudia aspoň zo siedmich členských krajín.

Schmitt odmieta odstúpiť
Maďarský prezident Pál Schmitt prišiel pre plagiátorstvo o doktorský titul. Sľúbil, že bude pracovať na svojej novej dizertačnej práci. Opozícia a niektoré médiá ho vyzvali, aby rezignoval. Ich tlaku však Schmitt odoláva.