medan.sk

sledujte nás:

Výber z 01.10.2012

Z ekonomiky


Ľudia neočakávajú vyššie príjmy
Z prieskumu vyplýva, že väčšina Slovákov neočakáva rast svojich platov. Len deväť percent očakáva, že im ich zamestnávateľ plánuje zvýšiť plat. Analytici odhadujú, že o rok budú reálne mzdy skôr klesať ako rásť. Tento rok klesnú o jedno percento.

Developeri sa vrhli na malé byty
Developeri už upravujú projekty medzi triedu štartovacích bytov a strednú triedu. V súčasnosti už nikto nejde do luxusu. Ceny bytov tak zamieria smerom dole aj v ďalších mesiacoch. Počet nepredaných novostavieb sa len v Bratislave pohybuje od 2 000 do 4 000 bytov.

Vláda neschválila dve opatrenia
Vláda schválila zvýšenie 23-percentnej dane z príjmu pre podnikateľov. Tí tvrdia, že výsledkom bude vyššia nezamestnanosť, menej investícií a aj menší výber daní. Rezort financií musí nájsť dodatočných 50 miliónov eur. Vláda totiž neschválila obmedzenie daňového bonusu a zdanenie výsluhových dôchodkov.

Ľudia musia nahlásiť zmenu adresy
Po viac ako desiatich rokoch začínajú ľudia dostávať peniaze zo skrachovaných nebankových subjektov. Niektorí poškodení najmä pre zmenu adresy na ne márne čakajú. Ide teraz o najpodstatnejší problém pri odškodňovaní. Ak zmenu adresy nenahlásia konkurznému správcovi do dvoch rokov, peniaze prepadnú štátu.

Z domova


Kaliňákov rezort chce nakupovať segment C
Minister vnútra Robert Kaliňák sa rozhodol nakúpiť približne tisíc nových vozidiel. Nové autá tak dostanú policajti, hasiči, vojaci a bežní štátni úradníci. Minúť chce na ne 28 miliónov eur. Malo by ísť o autá nižšej strednej triedy. Rezort tvrdí, že suma sa nakoniec nemusí naplniť.

Zvolenská tvrdí, že reexport liekov nie je legálna cesta
Prípad s nedostatkom liekov by sa už nemal opakovať. Rezort zdravotníctva tomu plánuje zabrániť monitorovaním vývozu liekov. V prípade, že bude hroziť ich nedostatok na našom trhu, Štátny ústav pre kontrolu liečiv reexport zakáže. S novými pravidlami súhlasia aj farmaceutické spoločnosti.

Slovenské vysoké školstvo je samý paradox
Štúdium na vysokej škole je neustále drahšie. Zadlžujú sa preň študenti, ale aj ich rodičia. Počet vysokoškolákov však neklesá, a na súkromných školách ich aj vlani pribudlo. Dôkazom je rast poskytnutých študentských pôžičiek. Ich počet rastie od akademického roka 2008/2009. Študenti takisto pocítili plošný nárast cien.

Cirkevnú daň sa zaviesť neporadilo
Cirkevná daň sa na Slovensku tak skoro platiť nebude. Okrem toho, že na to nie je politická vôľa, prekážkou sú aj medzinárodné záväzky. Cirkevní predstavitelia návrhy štátnych neustále odmietajú, čím konzervujú súčasný stav.

Zo zahraničia


Cyprus potrebuje miliardy eur
Cyprus zachráni Rusko, Európska únia i Medzinárodný menový fond. Celkovo si vypýtal 20 miliárd eur. Rusko mu dá štvrtinu z tejto sumy. Slovensko s pomocou súhlasí, ale má podmienky. Pomoc má byť poskytnutá cez trvalý euroval ESM. Žiadame aj poskytnutie informácií o ľuďoch, ktorí stoja za schránkovými firmami.

Najbohatší Francúzi zaplatia super daň
Francúzsky prezident Francois Hollande presadil zvýšenie dane pre milionárov od budúceho roka. Čaká ich 75-percentné zdanenie príjmov presahujúcich milión eur ročne. Francúzski milionári sa vyhrážajú presunom svojho majetku do zahraničia. Viac zdanené budú aj domácnosti, ale aj firmy zarábajúce nad 150-tisíc eur ročne.

Svetu hrozí recesia
Ratingová agentúra Fitch varovala Spojené štáty americké, že sa môžu zrútiť do stavu tzv. fiškálneho útesu. Dôvodom sú rozsiahle rozpočtové škrty. Na konci tohto roka má v USA vypršať platnosť nižších daňových sadzieb. Vláda má však aj začať so znižovaním svojich výdavkov.

Gruzínski voliči budú mať ťažkú úlohu
Zjednotené národné hnutie prezidenta Michaila Saakašviliho čelí výzve Gruzínskeho sna. Ide o koalíciu šiestich opozičných strán na čele s miliardárom Bidzinom Ivanišvilim. Pre Saakašviliho je to zápas o politické prežitie. V októbri 2013 má nadobudnúť platnosť aj zmena ústavy.