medan.sk

sledujte nás:

Výber z 01.08.2013

Z ekonomiky


Najväčší medziročný nárast od krízy
Slováci si na konci prvého polroka zobrali na hypotékach takmer 425 miliónov eur. To je o vyše tretinu viac ako v rovnakom období vlaňajška. Za súčasnou situáciou sú historicky najnižšie úrokové sadzby. Svoj podiel na tom malo aj refinancovanie starých úverov.

Pravidlá sa onedlho zmenia
Takmer tri štvrtiny nových spoločností s ručením obmedzeným sú subjekty, ktoré majú len jedného spoločníka. Ten je zároveň aj konateľom. Takmer každá pätnásta založená spoločnosť využíva virtuálne sídlo v Bratislave alebo v Košiciach. Pravidlá na zakladanie súkromných spoločností na Slovensku sa však onedlho zmenia.

Ziskovosť sektora stúpla tretí mesiac za sebou
Čistý zisk bankového sektora v prvom polroku vzrástol medziročne o 5,1 % na 288 mil. eur. Dôvodom boli priaznivé výnosy z obchodovania v niektorých bankách s medziročným nárastom v sektore o 40 mil. eur. Bez započítania týchto výnosov by zisk klesol o zhruba 10 %.

Živnostníci môžu zamestnávať aj ZŤP osoby
Štát podporuje zamestnávanie ZŤP osôb prostredníctvom príspevkov. Tie sa poskytujú cez úrad práce a to takému živnostníkovi, ktorý zamestnáva viac ako 25 percent občanov so zdravotným postihnutím z priemerného evidenčného počtu svojich zamestnancov. Ak zriadite chránenú dielňu, môžete na ňu od štátu získať 5,5 tisíca eur.

Z domova


Prieskum o prezidentských voľbách
Podľa prieskumu agentúry Polis by sa víťazom prezidentských volieb stal premiér Robert Fico. Ten zatiaľ svoju kandidatúru nepotvrdil. Za ním sa umiestnili Pavol Hrušovský, ktorý by získal 15,2 percenta a Radoslava Procházku by tak predstihol o 0,4 percenta. Hrušovský svoju kandidatúru nepotvrdil tiež.

Generálna prokuratúra má preskúmať novú vyhlášku
Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu sa rozhodla zažalovať štát. Dôvodom je poplatok, ktorý musia platiť výrobcovia elektriny za prístup do siete. Podľa asociácie sa poplatok v prípade jednotlivých distribučných spoločností môže vyšplhať až na 20 eur za megawatthodinu. Asociácia sa už obrátila na Generálnu prokuratúru.

Energetický projekt na Slovensku dostal zelenú
Vláda zvýšila rozpočet na výstavbu jadrovej elektrárne v Mochovciach o ďalších 260 miliónov eur. Spoločnosť Enel pritom hrozila štátu, že ak štát rozpočet nezvýši, projekt krachne a o prácu príde 10-tisíc ľudí. Garancie však premiér Robert Fico nedostal a s Talianmi ešte rokuje. Účet za jadrovú elektráreň sa tak dostal asi na 3,25 miliardy eur.

Európska komisia kritizuje Slovensko
Keď Slovák dlhuje peniaze pôžičkovej firme, má zvyčajne menej práv než obyvateľ iného štátu Európskej únie. Vďaka tomu môže rýchlo prísť o dom. Európska komisia nerieši, prečo ľudia nevýhodné zmluvy podpisujú, ale kritizuje štát, najmä súdy, že to povolia. Brusel rozpísal slovenskej vláde svoje výhrady na tridsať strán.

Zo zahraničia


Príprava štartuje za hranicami Maďarska
Do parlamentných volieb v Maďarsku zostáva ešte trištvrte roka, ale príprava na ne sa už rozbieha. Dva a pol roka po tom, čo Budapešť začala rozdávať občianstvo v cudzine žijúcim krajanom, im ide prideliť aj oprávnenie voliť v materskej krajine. Od dnešného dňa sa začína ich voličská registrácia.

Ruská ekonomika zaostane za trojpercentnou rastovou métou
Ruský HDP za prvý polrok expandoval 1,7-percentným medziročným tempom. Vláda premiéra Dmitrija Medvedeva preto prijme stimulačný balíček. Ten by mal naštartovať hospodársku aktivitu a pomôcť ekonomike vyhnúť sa recesii. Súčasťou podporného balíčka sú veľké infraštruktúrne projekty a úľavy pre malé a stredné podniky.

Kupujúci musia dodržať isté podmienky
Skvosty britskej histórie sú na predaj za desiatky miliónov libier. Vláda tak chce zaplniť pokladnicu, aby mohla pokračovať vo vojenskej misii v Afganistane. O historické poklady sa už hlásia prví zahraniční biznismeni. V ponukovom liste sa ocitli najmä budovy spravované ministerstvom obrany.

Francúzska pravica má plné ruky práce so zbierkou peňazí
Pravicové Združenie pre ľudové hnutie má dlh takmer 11 miliónov eur. Štát jej totiž neuhradí túto sumu z kampane Nicolasa Sarkozyho pred prezidentskými voľbami. Náklady na kampaň totiž prekročili o dve percentá zákonom určený limit. Splatnosť bankových úverov bola stanovená na posledný júlový deň. Celú sumu sa však nepodarilo získať.