medan.sk

sledujte nás:

Výber 11.10.2012

Z ekonomiky


Štát sa škrtmi na znižovaní deficitu podieľa jednou pätinou
Vláda Smeru-SD bude šetriť menej než pravica. Kým balík exministra financií Ivana Mikloša bol poskladaný z úspor štátu, Peter Kažimír ho urobil tak, že škrty dosiahnu len pätinu z celkovej konsolidácie. Väčšinu zo zdrojov získa vláda cez vyššie dane, odvody a poplatky. Vláda schválila rozpočet s polmiliardovou rezervou.

Európska komisia si od dani sľubuje niekoľko pozitív
Daň z finančných transakcií sa na Slovensku môže prejaviť tak, že budeme mať drahšie hypotéky, nižšie výnosy v druhom pilieri či odlev klientov od obchodníkov s cennými papiermi. Európska komisia očakáva útlm vysokorizikového a špekulatívneho obchodovania na trhoch.

Zvýšenie minimálnej mzdy
Vláda schválila rast minimálnej mzdy v budúcom roku o 10,5 eura. Minimálna mzda sa tak zvýši na 337,7 eura. Firmy s tým však nesúhlasia a tvrdia, že sa to premietne do ich fungovania. S nárastom nesúhlasí ani Združenie miest a obcí Slovenska. Kabinet odsúhlasil novú výšku bez súhlasu všetkých sociálnych partnerov.

Návrh budúcoročného rozpočtu sa zdravotníkom nepáči
Vláda schvália pokles platieb za dôchodcov, deti i nezamestnaných z 4,32 na 4,25 percenta. V porovnaní s platbami zo začiatku roka však ide o mierne zvýšenie. Len platba na jedného poistenca na mesiac medziročne vzrastie o 8,71 percenta, a to na úroveň 33,44 eura. Platy lekárov a sestier by však mali rásť.

Z domova


Vláda schválila investičnú pomoc
Štát by mal v najbližších rokoch podporiť fungovanie desiatich firiem formou úľavy na dani z príjmu vo výške 121,19 milióna eur. Kabinet odsúhlasil úľavy až po viacerých odmietnutiach. Návrhy boli z rokovania odsunuté pre výhrady ministrov, že štát by nemal podporovať firmy, ktoré nevytvárajú nové pracovné miesta.

Žiga a Kažimír sa nevedia dohodnúť
Slovensko nevie, ako budú využité peniaze z nového systému obchodovania s emisnými kvótami. Rezort životného prostredia chce peniaze použiť na zelené projekty. Rezort financií však časťou z nich plánuje kryť deficit verejných financií. Materiálom sa mala zaoberať vláda, avšak kvôli nezhodám to opäť odložila.

Čaplovič predstavil kroky na zlepšenie školstva
Počet študentov na štátnych vysokých školách by už nemal rásť. Limitovaním počtu vysokoškolákov má byť i obmedzenie odborov, ktorých absolventi končia na úradoch práce, a podporenie tých, o ktoré je núdza. Zmena sa má týkať študentov v dennej forme štúdia. Obmedzením verejných škôl však štát podporí súkromné.

Vláda odsúhlasila zmrazenie platov
Platy politikov by mali zostať zmrazené do roku 2015. Platí to s výnimkou ústavných sudcov, sudcov a prokurátorov a pri štátnych zamestnancoch vo verejných funkciách. Poslanci by tak nemali mať plat spolu s paušálnymi náhradami vyšší ako 3 576 eur. U sudcov a prokurátorov platy porastú.

Zo zahraničia


Katalánci žiadajú samostatnosť
Madrid odmietol povoliť Katalánsku referendum o odtrhnutí od Španielska. To je tak pripravené rozhodnúť o úplnej samostatnosti samo. Katalánsky premiér Artur Mas dáva Španielom ultimátum najmä kvôli tomu, že regiónu dochádza trpezlivosť s dotovaním chudobných regiónov Španielska.

Ministri obrany sa stretli v Bruseli
Krajiny NATO sa zaviazali, že na armádu budú míňať minimálne dve percentá HDP, avšak skoro nikto to nedodržiava. Slovensko bolo v roku 2011 na úrovni 1,1 percenta. Ministri hovorili o znižujúcich sa rozpočtoch na obranu v súvislosti s krízou. Jednou zo záchran NATO má byť takzvaný koncept inteligentnej obrany.

Netanjahu má naponáhlo
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil konanie predčasných parlamentných volieb. Oficiálne je to kvôli nezhodám v parlamente v súvislosti s budúcoročným rozpočtom. Podľa niektorých sa však usiluje o vyčistenie politickej scény od opozície. Netanjahu dnes nemá priamych konkurentov, ktorí by ho ohrozovali.

Talianska vláda znížila daň z príjmu
Taliani, ktorí ročne zarobia menej než 15-tisíc eur, zaplatia nižšiu daň z príjmov, a to 22 percent. Na 26 percent sa zníži daň aj pri príjmoch do 30-tisíc eur. Vláda Maria Montiho plánuje aj miernejšie zvýšenie dane z predaja. Kabinet verí, že sa mu podarí splniť rozpočtové ciele pre tento rok.