V diskusiách bola #SIEŤ aj SKOK!

Analýza diskusií za 47. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Neuveríte, kto rečnil

Sedem komentovaných postrehov: Aj o tom, že diskusie navštívili strany SKOK! a 2x #SIEŤ, plus vyjadrenie RTVS

1) Synchronizovaný duel

Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) a Jozef Kollár (SKOK!) sa stretli v tom istom čase na TA3 i RTVS. Táto virtuálna realita fungovala pre jednoduchý dôvod, diskusie išli zo záznamu. Potešilo, že vo všetkých diskusiách korektne uviedli stranícku príslušnosť politikov.

o5m12
Zdroj: TA3, Jednotka.

 

2) Diskutovali predstavitelia neparlamentných strán, ktorý zároveň nie sú poslanci NR SR

A to nás prekvapilo. Nedávno bol v O5m12 predseda SNS Andrej Danko, teraz v bol v Sobotných dialógoch Radoslav Procházka (#SIEŤ). Mysleli sme si, že jedným z kritérií, ktorým sa RTVS pri výbere hostí riadi, je pravidlo, že mimoparlamentnú stranu pozve, ale len v zastúpení poslanca NRSR.

3) Nepatrná zmena

Ťažko povedať, či pozvanie neposlancov Danka a Procházku súvisí s dokumentom, ktorý koncom októbra 2015 na svojom webe zverejnila RTVS. Ide o Pravidlá volebného vysielanie 2016, kde definuje aj postavenie existujúcich formátov – mimo času oficiálnej volebnej kampane. „Vyváženosť názorového spektra“ je tu rozpísaná širšie, ako tomu bolo doteraz (Štatút programových pracovníkov, ktorý je platný od roku 2011). Pribudol celý odsek, ktorý sme označili šípkou.

RTVS pravidla4) Odpoveď RTVS

Opýtali sme sa, čo uvedený text v Pravidlách volebného vysielania 2016 znamená v praxi? Dominika Šulková z RTVS odpovedala podobne, ako informujú vnútorné dokumenty RTVS: „Prihliadanie na politicko-spoločenský význam kandidáta alebo kandidujúceho subjektu má RTVS v každých volebných pravidlách. Ide len o doplňujúcu formuláciu k Štatútu programových pracovníkov a spolupracovníkov, ktorý uvádza, že v rámci demokratickej súťaže politických strán a hnutí vo vysielaní diskusných programov nesmie byť zvýhodnená žiadna z politických strán. Priestor vo vysielaní dostávajú v závislosti od ich reálneho postavenia v politickom a spoločenskom živote. RTVS je povinná zabezpečovať pluralitu názorov neprestajne, pričom pred voľbami RTVS kladie dôraz aj na to, aby sa k divákom a poslucháčov dostalo čo najširšie spektrum informácií. Aj naďalej však platí, že hostí a témy diskusných programov zásadne vyberá Rozhlas a televízia Slovenska na základe nezávislej redakčnej úvahy.

Posledná veta platí v RTVS už niekoľko volebných období a každý ju rešpektuje. Netreba však zabudnúť, že po akte výberu, má každý, zvlásť koncesionár, právo tento výber kritizovať. MEDAN.SK sa snaží hostí diskusií rátať, aby táto večná téma mala aj uchopiteľné fakty.

5) Kde vyjadriť pochvalu?

Pasívny divák – tak sa dá definovať divák slovenských diskusií. Možno by pomohlo, ak by verejnoprávne politické diskusie, po vzore českých, mali svoj profil na Facebooku. Teraz nie je ani len priestor na vyjadrenie verejnej pochvaly výkonov Martina Strižinca a Branislava Dobšinského.

6) Personálna obštrukcia

Ukazuje sa, že v diskusiách politici akceptujú akési nepísané pravidlo, ktoré môžeme nazvať „personálna obštrukcia“. Tá umožňuje, že napríklad predseda vlády má v dueloch opozičných partnerov. Nie však všetkých, len niektorých.
Vyvolení opoziční politici tak svojou účasťou zabezpečujú premiérovi súpera a pre médium vyváženosť. Takto podporujú systém, ktorý neporušuje platné zákony. Do budúcnosti znamená však to, že raz môže obštrukciu uplatniť práve na nich. Takúto férovosť si tu dedíme, ale je to tá najnižšia možná férovosť.

7) Šanca, SMK

Danko (SNS) už sedel s predsedom vlády v O5m12. Procházka (#SIEŤ) diskutoval v Sobotných dialógoch s ministrom vnútra. Znamená to, že rovnakú ponuku dostane predsedníčka novej strany Šanca alebo predseda neparlamentnej SMK? Nevieme. Výber a pravidlá nechávame na RTVS.


Robert Kaliňák rečnil najviac

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) navštívil v uplynulom týždni politické diskusie Sobotné dialógy a O päť minút dvanásť, v ktorých spolu rečnil takmer 40 minút. Z politických strán opäť viedol Smer-SD.

Pozrite si grafy za každú reláciu:

47tyzden_diskusie

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy.

Prečítajte si aj príspevky na demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.