Štandardné strany rečnili najviac. Komentár: Prečo je O5m12 bez záverečných titulkov?

Analýza diskusií za 38. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich diskutérov.

Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) v uplynulom týždni navštívil dve diskusie (Sobotné dialógy, V politike), v ktorých spolu rečnil takmer 54 minút. Pripomeňme, že Smer-SD po šarvátke v parlamente, začal rozdeľovať parlamentné strany na „štandardné“ a „neštandardné“. V troch monitorovaných diskusiách sa v 38. týždni objavili len zástupcovia „štandardných strán“.

Pozrite si prehľad a grafy za každú reláciu a prečítajte si komentár o diskusii O 5 minút 12. 

Prehľad podľa relácií:

Na telo: nevysielalo sa

V politike: najväčší priestor mal Pavol Paška (Smer-SD)

O 5 minút 12: najväčší priestor mal Robert Fico (Smer-SD)

Sobotné dialógy: najväčší priestor mal Pavol Paška (Smer-SD)

 V-politike_2grafy

                                                         V-politike_1grafPrečo je hlavná politická diskusia RTVS bez záverečných titulkov? 

(Komentár)

Nevieme, ale vieme, že detailné záverečné titulky vykazujú veľkú mieru transparentnosti. Diváci tak vedia, kto presne politické diskusie pripravuje, kto je dramaturg a kto režisér. RTVS pri relácií O 5 minút 12 záverečné titulky nepoužíva. Divák sa dozvie len to, že reláciu pripravila RTVS v roku 2013.
A webová stránka relácie? Tá neponúka o nič viac.

Divák je už niekoľko rokov odkázaný na takýto obrázok:

Zdroj: JEDNOTKA, 22.9.2013
Zdroj: JEDNOTKA, 22.9.2013

Záverečné titulky však RTVS pozná. Používa ich v Hríbovej diskusii Lampa alebo v závere maďarskej diskusie Tvárou v tvár. Prečo pri najdôležitejšej politickej diskusii je televízia takto strohá?
Opýtali sme sa na to. Chceli sme vedieť aj zoznam osôb, ktoré pripravovali poslednú diskusiu. RTVS nám poskytla toto vyjadrenie, prečítajte si ho celé.

Juraj Kadáš, PR manažér RTVS: „Záverečné titulky sa v relácii O 5 minút 12 nevyskytujú už niekoľko rokov. Reláciu ako obvykle pripravovali moderátorka, dlhoročný dramaturg relácie a technická osádka spravodajstva RTVS.“

Česká televízia je v tejto téme excelentná. Divákov informuje ešte aj o menách osvetľovačov. Otázky Václava Moravca končia takto:

Zdroj: ČT 1
Zdroj: ČT 1

Ďalšie podrobné informácie zverejňuje ČT na stránke relácie.  Prečo ČT považuje záverečné titulky za dôležité? Opýtali sme sa ČT, na otázky zatiaľ neodpovedala. Na záver si preto prečítajte prepis záverečných titulkov, ktoré sa vysielajú v diskusii Otázky Václava Moravca.

Dramaturgyně Hana Andelová

Spolupracovali technici a osvětlovači SK8, Jiří Karásek, Uroš Trefalt, Jaroslav Holota, Roman Ferianc, Radek Mihule, Martin Rak, Václav Sígl, Čestmír Franěk, Milena Jelínková, Vladimír Linduška, Petr Macháček, Pavel Navrátil, Miloslav Ptáček, Zdeňek Uher, Zuzana Zouzalová, Petra Zouzalová, Krystýna Kovaříková, Marek Straka, Martin Všetečka, Jaroslav Kvasnička

Vedoúcí produkce Martin Kudrna

Hlavní kameraman Petr Hykš

Šéfredaktor Petr Mrzena

Šéfproducent Daniel Juřička

Réžie Štěpán Brada

Prečítajte si aj príspevky na demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.