Správy a komentáre: Kto v nich rečnil najviac a aké sú po roku?

Minulý týždeň sa politické diskusné relácie nevysielali. Tak sme si posvietili na publicistický program DVOJKY s názvom Správy a komentáre. Tento názov dostali presne pred rokom.

Pozrite si grafy hostí, ktorí navštívili reláciu v 44. týždni a prečítajte si komentár ku Komentárom.

spravy_komentare_prvespravy_komentare_druheMetodika: Spracovali sme len hostí, ktorí naživo alebo telefonicky komentovali udalosti dňa. Všetky reportáže a headline sú zarátané v skupine „ostatné“.

Presne pred rokom sa Komentáre premenovali na Správy a komentáre.

Povedzme si v krátkych postrehoch, aké sú …

(Komentár)

Hrajú druhú ligu: od novembra 2012 v nich nesedel premiér, ani predseda parlamentu ani väčšina ministrov, dokonca tu nechodia takmer vôbec ani predsedovia strán. V Téme dňa či diskusii Debata na TA3 nie je núdza o týchto lídrov.

Nie sú citované: ešte sa nestalo, aby ich na druhý deň citoval mienkotvorný denník.

Nie sú vždy odborné: predpokladáme, že nie sú zamerané na široké spektrum divákov a reláciu sleduje skôr úzke spektrum divákov, ktorí pravidelnejšie sledujú politiku, preto je nepochopiteľné ak niektoré diskusie nejdú hneď na koreň problému, ale začínajú opisom toho, čo sa stalo. Stráca sa tak čas a pozvaný hosť či analytik tak nedostáva adekvátny priestor, aby práve v tejto relácii (čo každý divák očakáva) povedal viac, povedal podstatu, vysvetlil to, čo sa do denného spravodajstva nedostalo.

Uzatvorené otázky: moderátori relácie neraz sami zhrnú udalosť dňa, pripoja k nej svoj záver a hosťom dajú uzatvorenú otázku, napríklad: Vnímate to takto aj vy?

Otázky na to, čo už vieme: Slabé miesta diskusie nastávajú aj vtedy, ak sa moderátor pýta na otázky, ktoré už padli na stránkach denníkov, či v samotnej úvodnej reportáži. Vtedy je pre cieľovú skupinu divákov vhodné prepnúť, pretože už tušia, že hlavný aktér dňa nebude grilovaný, ale len dostane priestor aby povedal svoje posolstvá, ktoré už raz povedal na tlačovej konferencii alebo v spravodajstve iných televízií.

Svetlé momenty: Miroslav Frindt aj Marta Jančkárová už neraz dokázali pritlačiť hosťa k odpovedi, ale na rozbehnutú vyrovnanú partiu už nemali čas, pretože si ho v začiatkoch vyčerpali na zbytočné povinné klišé, ktoré neraz padne v prvej otázke i odpovedi.

Veľká pochvala: redakcii sa nedá uprieť snaha o široké spektrum analytikov a odborníkov, ktorých hľadá aj mimo Bratislavy.

Mínus: Správy a komentáre ignorujú komentáre a ich autorov z mienkotvorných denníkov. Denníky nie sú pre RTVS konkurencia. Čítanie komentárov či pozývanie autorov komentárov by tejto relácii prospelo. RTVS nemôže nevidieť, že politické kauzy a problémy na Slovensku odhaľujú hlavne denníky.

Škoda: Správy a komentáre sa stále nevyprofilovali na reláciu, ktorú by mal každý, kto sa zaujíma o veci verejné sledovať pravidelne.